Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|

Stephen Hawking: za 100 lat zaludnimy inne planety

110
Podziel się:

Genialny naukowiec uważa, że za 100 lat życie na Ziemi będzie niemożliwe. Do tego czasu musimy wynaleźć technologię, która zabierze nas na inne planety.

Proxima b to najbliższa nam planeta, na której możliwe jest życie
Proxima b to najbliższa nam planeta, na której możliwe jest życie (Wikimedia Commons CC BY)

Stephen Hawking przepowiedział w maju 2017 roku, że* ludzkość ma jedynie 100 lat na skolonizowanie obcych planet. Epidemie, przeludnienie i zmiana klimatu uniemożliwią dalsze życie na Ziemi* – uważa astrofizyk. Jeśli do tego czasu ludzie nie znajdą sposobu na dotarcie do innych planet, ludzkość czeka zguba.

Teraz profesor jest bardziej optymistyczny. Nadal uważa, że za 100 lat życie na Ziemi będzie prawie niemożliwe, ale jednocześnie stwierdził, że ten czas wystarczy nam, aby dotrzeć do nowego domu. Ma nim być Proxima b, planeta oddalona od Ziemi o 4,2 lata świetlne. Wg Hawkinga ludzie znajdą sposób, aby tę odległość pokonać w zaledwie kilka lat. Swoje przekonanie astrofizyk wyraził w programie dokumentalnym BBC "Poszukiwania nowej Ziemi".

Proxima b to najbliższa Ziemi planeta pozasłoneczna. Krąży wokół gwiazdy Proxima Centauri, której masa jest prawie 10-krotnie mniejsza od masy Słońca. Masa planety Proxima b jest równa 1,3 masy Ziemi i panuje tam średnia temperatura -39 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jest to planeta skalista i może na niej występować woda w stanie ciekłym. Planeta znajduje się w układzie trzech gwiazd znanym jako Alfa Centauri. Układ znajduje się 4,2 lat świetlnych od Ziemi, czyli 40 bilionów km.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
wrswr
5 lata temu
jakim cudem on jeszcze żyje z tym schorzeniem? ludzie z tym schorzeniem niestety nie żyją tak długo to jakiś mapet jest, który bajki opowiada
zresztą ja te...
5 lata temu
pewnie w młodości czytał broszkiewicza
Dud82
5 lata temu
Za 100 lat!? Gorzej jak nie wymysla napedu 1000 razy szybszego od predkosci swiatla, bo na tym co teraz latamy to do tej planety bysmy lecieli ok 151200 lat, troche dlugo
gość
5 lata temu
Stephen Hawking, nie jest genialnym astrofizykiem. Jest tylko kosmologiem i do tego słabym. O matematyce ma słabe pojęcie, studenci poprawiali go na wykładach. Jest lansowany przez BBC od dziesiątków lat na geniusza, którym de facto nie jest. Co do innych planet. Wystarczy posłuchać Dogonów z Mali , Syriusz A, Syriusz B /planeta kobiet/ . Tam jest życie. A Hawking ? No cóż, może się przenieś na Alfa-Centauri, bay bay, nie tylko na Proximę b.
zaqqwas
5 lata temu
Ziemia przeżyje, tylko nas sobie wymieni na coś innego :)
Olo
5 lata temu
Rozbawił mnie twój wpis na zasadzie- nie przeczytałem nie znam sie ale się wypowiem.. po pierwsze bariera to jest dźwięku więc nie wiem co chcesz lamac po drugie skoro odległość to 4lata świetlne to podróżując z prędkością polowy Pr światła dotrzemy tam w 8lat. Niczego nie trzeba przekraczać ani łamać jak wolisz:) no i wieże to możesz zbudować. A wierzyć nie musisz; )
afganistan
5 lata temu
Ten super uczony chyba już nie jest uczony tylko upośledzony. Nie rozumiem po co jeszcze pokazują taką osobe w mediach
xyz
5 lata temu
lepszy od Lema, tylko że głupszy. Te bzdury co on wymyśla, to bajki dla dzieci, ale dla tych mniej inteligentnych. Mądrzejsze w takie bzdury nie uwierzą.
Olka
5 lata temu
Największym problemem jest kochani przeludnienie.Wysysamy z tej ziemi naszej wszystko.Np.ropa jest tak jakby rozważnikiem ziemi jako planety.Kiedys pusta w środku w końcu się podda i albo się przebiegunuje,albo coś gorszego jeszcze się stanie.Przeludnienie ,przeludnienie nas zabije jako ludzkość.
Tu i teraz
5 lata temu
...a ja myślałem że będzie to San Escobar...jak to się człowiek może pomylić ?
piotrowski197...
5 lata temu
oj już byście przestali a ile on już kataklizmów i końców świata przepowiedział promocja własnego wizerunku na siłę.
kuc671
5 lata temu
... ale skąd on wie że to akurat właśnie nie z tamtej planety przybyliśmy na ziemie?
dirk
5 lata temu
naszą planete zniszczą kraje nadmiernie konsumcyjne i bedzie epoka kamienia łupanego........
asa
5 lata temu
Jeżeli stworzy się taką technikę umożliwiającą ewakuację na takie odległości to chyba prościej by było zaprząc ją do tego żeby umożliwić życie na ziemi. On opowiada pierdoły jakieś i pozuje na wielkiego wizjonera, uważam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić