Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Sto lat bohatera. Burmistrz Bredy przyleciał do Warszawy podziękować

20
Podziel się:

Marian Słowiński skończył sto lat. Najstarszego żyjącego członka 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odwiedzili z tej okazji w Warszawie burmistrz Bredy Paul Depla i radna Marianne de Bie.

Sto lat bohatera. Burmistrz Bredy przyleciał do Warszawy podziękować
(PAP, Leszek Szymański)

W Bredzie jest zwyczaj, że burmistrz odwiedza mieszkańców w setne urodziny. Marian Słowiński nie mieszka wprawdzie w holenderskim mieście, ale jest ważny dla jego historii. Podczas drugiej wojny światowej pomógł wyzwolić Bredę spod okupacji niemieckiej. W dowód wdzięczności burmistrz i radna wsiedli w samolot i udali się do Warszawy, aby osobiście złożyć mu życzenia urodzinowe.

Jako wyzwoliciel Bredy i honorowy mieszkaniec tego miasta jesteś wyjątkowym stulatkiem. Chcemy ci pokazać, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za naszą wolność. Wolność, którą zawdzięczamy 1. Polskiej Dywizji Pancernej – oświadczył w środę Paul Depla, którego cytuje dziennik "BN DeStem".

Żołnierze gen. Maczka wyzwolili Bredę pod koniec października 1944 roku. Przy okazji obchodów siedemdziesięciolecia wyzwolenia Słowiński wspominał to jako "twardą batalię". Po wojnie chciał zamieszkać w Niemczech, ale w 1947 roku wrócił do Polski, ponieważ jego ojciec był ciężko chory.

Zobacz także: Zobacz też: W męskim mundurze walczyła o niepodległość

Burmistrz mówił o szczególnej więzi pomiędzy Bredą a Polską. Wspominał, że polscy żołnierze dzielnie walczyli o wyzwolenie holenderskiego miasta pomimo mroźnych temperatur. Zaznaczył, że więź Bredy z Polską została ustanowiona "na zawsze".

Mieszkańcy Bredy to "najmilsi ludzie na świecie". Tak określił ich w ubiegłym miesiącu Słowiński w wywiadzie dla holenderskiej gazety "de Volkskrant". W środę Depla podziękował mu za te "poruszające słowa" i powiedział, że Słowiński "jest jednym z nas". Zaprosił go też na obchody 75-lecia wyzwolenia Bredy w październiku, ale nie wiadomo, czy zdrowie pozwoli sędziwemu Polakowi na udział w uroczystościach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Datem
3 lata temu
I dlatego Polaków w Holandii traktują gorzej nawet niż w Niemczech.
Dom
3 lata temu
Pamietamy o holenderskich oddzialach SS. Mieli swoje zaslugi i u nas.
franncoo
3 lata temu
A Francuzy czekali na Aliantów a potem z nimi dostali strefe okupacyjną.
greg
3 lata temu
Holendrzy szanują naszych bohaterów,tych z Bredy i Arnhem.dzieki im za to.
iga
3 lata temu
Mam nadzieję, że oprócz uścisku ręki to przywieźli coś jeszcze....
bby
3 lata temu
Tacy ludzie ,maja wartosciowa historie --prawdziwa nie zaklamana przez system!! Oni powinni mowici i ich powino sie sluchaci zeby zbudowaci DOM NA PRAWDZIWYCH WARTOSCIACH A NIE NA WYDMIE Z PIACHU , HONOR !!!!
saa
3 lata temu
Tak wygląda prawdziwa wdzięczność za prawdziwe zasługi. Holendrzy szanują, bo chcą. Rosjanie wymuszają pomniki za "wyzwalanie", choć wyzwolenia nie było, choć wcześniej był Katyń i Sybir!!!
Alto
3 lata temu
Mam to szczęście ,że znam pana Mariana osobiście ,jest to człowiek wyjątkowy .W wieku stu lat ciągle aktywny udziela się w wielu organizacjach nie tylko kombatanckich ,odwiedza szkoły i opowiada młodzieży o latach wojny ,swoją drogą historia życia pana Mariana to gotowy scenariusz na film. Również dywizja pancerna ze Świętoszowa często gości naszego bohatera , dla której pan Marian jest ogniwem łączącym współczesną dywizję pancerną z tą z lat wojny gdzie dowodził słynny generał Maczek. Koniecznie wspomnieć trzeba też o zasługach pana Mariana w budowaniu braterstwa broni polsko-kanadyjskiego ,to z jego inicjatywy powstał obelisk upamiętniający wspólną walkę żołnierzy obu nacji.Często to właśnie pan Marian reprezentuje nasz kraj na obchodach rocznicowych różnych historycznych wydarzeń np.lądowanie aliantów w Normandii ,czy wyzwolenie Bredy w której pan Marian jest przyjmowany z najwyższymi honorami ,widziałem zdjęcie na którym nasz bohater idzie na manifestacji pod rękę z królową Holandi
bogdan19734
3 lata temu
Holender to jest człowiek w pełnym wymiarze .Jak można przesłać za pomocą WP podziekowania dla Rosjan to przyjmnijcie je odemnie,Wielkie szczere podziękowania dla narodu Rosyjskiego.
POLKA
3 lata temu
To miłe nie tylko dla tego BOHATERA ale i my ogrzejemy się w jego blasku. PIĘKNY ŻYCIORYS.
ZX
3 lata temu
Kiedy my wyzwalaliśmy Holandię.50 tysięcy Holendrów służyło w Waffen SS.Po Niemcach wstępowali najchętniej do tej zbrodniczej organizacji.
hmmm...
3 lata temu
I to są osoby, którym trzeba oddać hołd. A nie wypierdki, dla których wypacza się historię i chowa na Wawelu. Dużo zdrowia Panie Marianie. Cześć i chwała bohaterom.
Dąbrowa Górni...
3 lata temu
Mały gest wielkiego człowieka
lord
3 lata temu
a Anglicy szybko zapomnieli o polskich bohaterach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić