o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Magdalena Raducha
|

Strajk nauczycieli 2019. Ryszard Proksa wkurzył związkowców z "Solidarności". "Cios w plecy"

200
Podziel się

Strajk nauczycieli trwa. Rozmowy ostatniej szansy prowadzone były w niedzielę do późnych godzin nocnych. Ostatecznie porozumienie z rządem podpisała jedynie "Solidarność". Ten ruch Ryszarda Proksy, szefa oświatowej "S", rozwścieczył nauczycieli, którzy mają jeszcze w szufladach legitymację "Solidarności". Mimo porozumienia strajkują. Część wypisuje się ze związku.

Ryszard Proksa ("Solidarność") i Beata Szydło w Centrum Dialogu Społecznego.
Ryszard Proksa ("Solidarność") i Beata Szydło w Centrum Dialogu Społecznego. (PAP, Paweł Supernak)
bDZSGAKZ

Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", jako jedyny podpisał w niedzielę późnym wieczorem porozumienie z rządem PiS w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Decyzję tę nazwał "sukcesem".

W porozumieniu rząd deklaruje dodatkowe 0,65 mld zł na podwyżki dla nauczycieli, by wyniosły one łącznie od września 2019 r. 9,6 proc. w stosunku do stycznia 2019 r. W dokumencie jest również zapis o skróceniu stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy.

bDZSGALb

Strajk nauczycieli również ze związkowcami z "Solidarności"

"Sukcesem" nie nazywają porozumienia nauczyciele. Szczególnie ci, którzy należą do "Solidarności". - Jesteśmy zirytowani. Nasza Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania miała inne postulaty i nadal jesteśmy w sporach zbiorowych - mówi WP nauczycielka z Kwidzyna. I dodaje: - Dziś wszystkie koła na terenie Kwidzyna strajkują razem z ZNP.

- Nie ma naszej zgody na takie działanie Sekcji Krajowej. Chcemy odwołania Ryszarda Proksy. Jeśli to nie nastąpi, wiele osób się wypisze, w tym ja - dodaje.

bDZSGALh

- Irytacja to mało powiedziane. To był układ z rządem - mówi WP nauczycielka z Katowic, która należy do nauczycielskiej "Solidarności". Mimo podpisanego przez związek porozumienia - strajkuje.

- "Solidarność" strajkuje. Pan Ryszard Proksa nie podpisał porozumienia w imieniu "S", a w imieniu swoim. Z ogromnej części Polski były wysyłane do niego pisma, że my nie zgadzamy się na podpisanie takiego porozumienia. Były apele, ale jak widać nieskuteczne. Ja się pod tym nie podpisuję. I z tego, co wiem, nikt się nie godzi z tą decyzją. Nie spodziewaliśmy się tego - mówi WP Iwona Puchalska, przewodnicząca koła "Solidarności" przy Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku. I dodaje, że w całym Gdańsku "S" nie strajkuje tylko w dwóch szkołach.

"Wszyscy jesteśmy wściekli" - mówią członkowie "Solidarności"

Inna nauczycielka z Gdańska, która chce pozostać anonimowa, mówi WP: - Do "Solidarności" wstąpiłam kilka lat temu za namową koleżanki. Do wczoraj członkostwo dawało mi w sumie niewiele, ale czasem się przydawało. Kiedy jednak w nocy przeczytałam o złamaniu strajku przez "Solidarność", z wściekłości nie mogłam zasnąć i od razu, razem z koleżankami, postanowiłyśmy działać.

bDZSGALi

- Podpis Proksy pod porozumieniem był jak cios w plecy dla mnie i innych nauczycieli z mojej szkoły będących członkami "Solidarności" - wyznaje nauczycielka. - Wszyscy jesteśmy wściekli i razem występujemy ze związku - dodaje. Część z nich od razu dołączyła do ZNP, o czym, jak wyznaje, "nigdy byśmy nie pomyśleli jeszcze kilka miesięcy temu".

Pani Justyna z Bytowa, która już w marcu zrezygnowała z członkostwa w nauczycielskiej "S" mówi nam - Dziś strajkują wszyscy. Od rana masowo wypisują się z "Solidarności, a wstępują do ZNP.

Rezygnowali przez Dudę, teraz - przez Proksę

Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, nauczyciele z oświatowej "Solidarności" już w marcu zaczęli składać legitymacje związkowe. Wówczas irytacja skierowana była głównie na Piotra Dudę, który od początku nie chciał współpracować ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Jeszcze zanim rozpoczęły się negocjacje związkowców z rządem zapowiedział, że "nie usiądzie do stolika z ZNP".

bDZSGALj

Oznacza to, że lista wrogów nauczycieli z "S" wydłużyła się. Na jej czele jest teraz Ryszard Proksa.

"Nie należę do PiS"

Ryszard Proksa jest radnym Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący oświatowej "S" w wyborach samorządowych do powiatu w Ostrowcu Świętokrzyskim wystartował z list Prawa i Sprawiedliwości. Jednak, jak sam zarzeka, to nie ma żadnego znaczenia.

- Nie należę do Prawa i Sprawiedliwości - podkreślał Ryszard Proksa w rozmowie z money.pl. - Radnym jestem od pierwszej kadencji samorządów, kiedy jeszcze PiS-u nawet nie było. Nie wiem czemu teraz przypina mi się polityczną łatkę. Przez 4 kadencje stratowałem z list prawicy, bo takie listy były. Teraz po prawej stronie była tylko jedna lista, ale podkreślam, nie jestem członkiem PiS-u - tłumaczył.

bDZSGALk

Nauczyciele w poniedziałek rozpoczęli bezterminowy strajk w oświacie. Organizatorem strajku jest ZNP. Strajkują jednak wszyscy, także niezrzeszeni oraz ci, którzy należą do "Solidarności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZSGALC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(200)
Kazik
2 lata temu
Wpiszcie w Google Ator i Nauczycielka. Rozmowa która wszystko Wam wyjaśni tzn. że to uczniowie są dla nauczycieli
Zuza
2 lata temu
w grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. Dane ZUS wskazują, że nauczyciele średnio pobierają świadczenia emerytalne przez 24 lata i 9 miesięcy, a górnicy - rok krócej.
Karol
2 lata temu
Pracuję w szkole niepublicznej, etat jest "elastyczny" tzn. 24-28 godz. dydaktycznych/tydz. w siedzibie pracodawcy (szkole) mam obowiązek być 37 godz./tydz. Na "rękę" biorę ok. 2,8-3,0 tys/mies. Uważam, że jest to uczciwa płaca (choć miło gdyby było więcej). Większość przedmiotów jest prowadzona po ang. Wakacji mam 1,5 mies. i 1 tydz. ferii zimowych. Pytam się kolegów ze szkół państwowych: czego wy chcecie, bo na pewno nie pracować ciężko i uczciwie... Czekam kiedy "państwowcy" wezmą się do naprawdę do pracy, tak jak przystało na belfra z "powołaniem" a nie cwaniaczka, który przychodzi "pobujać się" po szkole... Takie mam spostrzeżenia...ZWIŃ
bDZSGALD
komuna
2 lata temu
No tak, korkowcy nie zarobią PO 9000 tys. zł, skandal. Jeden rozsądny w związkach, dzięki bogu, bo PO wakacjach, połowę trzeba by było zwolnić, jeszcze mu będą dziękować. Broniarz na taczki.
wojtek
2 lata temu
Tylko 0,65 mld zł? Czy nie lepiej 650 mln zł? Przy tym o 1 znak (przecinek) mniej. Madzia opuściła ważną lekcję dziennikarstwa. Chyba, że nie jest dziennikarką a "piękną" z łapanki.
Fanta
2 lata temu
a ja znam takich co rezygnują z ZNP z powodu Broniarza ....
wewe
2 lata temu
Nauczycielom,trzeba płacic za godziny przepracowane,a nie za pół roku wolnego,wszystkie swieta,weekendy,ferie,wakacje, i za kilkadziesiat godzin w miesiacu chca zarabiać, 6 czy 8 tysiecy-chyba kpiny,jak za 250 godzin pracy i w swieta i w weekendy biore 2800 złotych-chyba im juz sie w głowach poprzewracało
Teraz 500 prz...
2 lata temu
na każde dziecko, 'nauczyciele' mają dużo dzieci. I nic im do głowy nie przychodzi...
Aass
2 lata temu
Na strefy pracować nauczyciele , nawet czasu na siku nie będziecie mieli!!!!
Mokry Stefan
2 lata temu
Cała ta Solidarność i wszyscy Ci nauczyciele... jacy Oni wszyscy biedni są..
wet
2 lata temu
Nauczycielom 28 lat nie podnoszenia płac,jakos nie przeszkadzało,tylko teraz ,jak i inni dostali pare złotych to i oni kwiczą,mało im tyle ile dał rzad w tym roku,tylko sie chce tysiace podwyzek,ich nie interesuje 400-czy 500 łotych,tylki kilka tysiecy,a co maja powiedziec inni,co dostaja po 100 -czy 200 złotych rocznie podwyzki,albo emeryci,to co tylko nauczyciele,a inni zero,tak to nie bedzie ,jak było kiedys przez 28 lat,równo PIS podnosi i bardzo dobrze
xxxxx
2 lata temu
niech im dadzą te podwyżki! ale niech dadzą też dla innych zawodów !
Putinoff
2 lata temu
Jaruś ciepłą posadkę obiecał to podpisał... z gęby cholewa to w "obozie dobrej zmiany" norma :/
bDZSGALv
pawel
2 lata temu
Po linii partyjnej załatwili temat.Przewodniczący nie powinien być zwiazany z żadną partią polityczną,bo rodzi kontrowersję i stronniczość.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić