Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli zawieszony. Prawnik: to nie ma mocy prawnej

46
Podziel się:

ZNP zawiesza protest, ale go nie kończy - informuje Sławomir Broniarz. Co to znaczy? Prawnicy nie są pewni, bo ustawa o sporach zbiorowych w ogóle o "zawieszaniu" protestów nie mówi. - Strajk nauczycieli może się zmienić w taki wiszący, nierozwiązany spór - komentuje nam radca prawny.

Prawniczka obawia się, że protest nauczycieli zamieni się w "wiszący strajk" - taki, który może trwać latami
Prawniczka obawia się, że protest nauczycieli zamieni się w "wiszący strajk" - taki, który może trwać latami (WP.PL, WP)

- W ustawie o sporach zbiorowych w ogóle nie ma instytucji zawieszenia strajku - mówi money.pl Malwina Strecker z Kancelarii Prawnej Strecker, specjalizującej się w tematyce związków zawodowych.

Strecker mówi więc wprost, że mocy prawnej stanowisko Broniarza nie ma. To, czy nauczyciele wrócą do szkół prowadzić lekcje, zależy przede wszystkim od samych nauczycieli. To oni po referendum strajkowym wchodzili w spory zbiorowe ze swoimi przełożonymi, a więc dyrektorami szkół.

Zdaniem prawniczki jednak nauczyciele mogą posłuchać się szefa ZNP - przynajmniej ci, którzy należą do związku. W końcu związek zawodowy to hierarchiczna struktura, a słowo prezesa zawsze bardzo dużo znaczy.

Zobacz także: ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują. Obejrzyj wideo:

Jednak, jak zaznacza Malwina Strecker, sytuacja wokół zawieszenia strajku bynajmniej nie jest nietypowa. Mówi nam, że zdarza się to często, gdy po prostu strony nie mogą się ze sobą dogadać. Prawniczka mówi, że podobnych "zawieszonych strajków" jest sporo. Strony się ze sobą wtedy nie zgadzają, ale jednak protestujący uznają, że przychodzi czas na powrót do pracy. - No bo przecież trudno sobie wyobrazić, by nauczyciele nie przychodzili do szkół przed 5, 10 czy 20 lat - mówi.

Jak zaznacza prawniczka, nauczyciele zapewne zobaczyli, że ich protest nie zmierza w kierunku żadnego pozytywnego rozwiązania. Ale dodaje też, że wpływ na decyzje Broniarza mogła mieć również niezwykle istotna kwestia matur.

Szef ZNP zaznacza jednak, że nie składa broni. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania - powiedział Broniarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Ada,ś
3 lata temu
Strajk o znamionach typowo politycznych. Kwota podwyżki zupełnie nie realna. Jest to celowe działanie, by strajk nauczycieli otrzymywać jak najdłużej. Termin strajku dokładnie przemyślany. Młodzież szkolna została opuszczona i zdradzona. Najważniejsze są pieniądze. Przyznam, że też chciałbym dożo zarabiać. Niestety, rachunek ekonomiczny pracodawcy nie może sobie na to pozwolić.
Olo
3 lata temu
Olo
jagrazka
3 lata temu
Broniarz moze sobie strajk zawieszac , pobierze swoje 12 tys wypłaty i co mu bida zrobi , a nauczyciele jakies ochłapy300, 500 zl i niech sam sobie w przyszłosci strajkuje a my nie wiemy jak przezyc miesiąc
gość
3 lata temu
Żałosne jest to ,że strajkujący nauczyciele pobiegli z Broniarzem jak baranki na rzeź i on ich opuścił w dogodnym dla siebie momencie. A teraz rodzice patrzcie kto uczy wasze dzieci........ Żal tylko dzieci.......
gość
3 lata temu
To jest śmiechu warte .Zawiesił na haku ,a co to niby jest kufajka ? Za wakacje płaci Rząd,a kanikuły tuż , tuż .
uczeń
3 lata temu
Pokazało się prawdziwe oblicze nauczycieli. Jak wcześniej pisałem zadając pytanie " co z strajkiem podczas wakacji?". No i wyszło szydło z worka - to nie strajka ale wymuszanie wedłóg mojego widzimisię.
smoczyca
3 lata temu
szkoda,że zawiesili. Pokazali swoja słabość i teraz rząd będzie miał ich gdzieś
UCZEŃ
3 lata temu
ROZUM TRZEBA UŻYWAĆ A NIE EMOCJAMI GRAĆ , wstyd nauczyciele wmanewrowani w polityczną rozróbę i prawnie nie wiadomo co ??? i nic nie dostali ! ,,chytry dwa razy traci ,,, niech kierownictwo związków strajkuje a nauczyciele powinni normalnie pracować i teraz niech ponoszą koszty korepetycji bo zamiast przygotowywać do egzaminów strajkowali a co z e stresem ??/ RZĄD DAŁ DOBRĄ OFERTĘ TO ODRZUCILI -- DO OŚLEJ ŁAWKI Z NIMI
normalny
3 lata temu
abyscie nie potrzebowałi podwyżek od rządu
Hans
3 lata temu
wszystkim nauczycielom ,którzy strajkowali pozostawiając uczniów samopas powinno się im dać na zakończenie roku po wiązce pokrzywy aby mogli sobie języki sparzyć i przypomnieć że są nauczycielami a nie zakładnikami pana Broniarza
Sokrates
3 lata temu
Trzeba było iść na zbiorowe zwolnienia lekarskie jak Policja.
gość
3 lata temu
Hahahaha. To tylko 3 tyg. Spróbujcie strajkować 3 miesiące, + nie zapłacić WAM za Wakacje Takie coś by wam się przydało. Życie samo BY WAS nauczyło POkory moi drodzy NAUCZYCIELE. Teraz żyje WAM się jak w Bajce, nie umiecie docenić przywilejów, które WAS obejmują i chcecie WSZYSTKIM udowodnić, że nauczyciele to następna KASTA ludzi, którzy mogą wszystko. Otóż nie, tak NIE JEST i nigdy nie BĘDZIE.
kttaaliiz
3 lata temu
Prawnik na trawnik.
gość
3 lata temu
Jedyne co wychodzi dobrze tej belferskiej kaście uprzywilejowanej do nieprzyzwoitości to napędzanie jeden drugiemu uczniów na korki by wyszła druga nieopodatkowana pensja w m-cu. Czego ludzie o takiej moralności mogą nauczyć dzieci ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić