REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk16.09.19 (20:16)

Straszne, co niemieccy badacze znaleźli w organizmach 97 proc. dzieci

W organizmach niemal wszystkich dzieci przebadanych przez niemieckich naukowców wykryto plastik. Zdaniem specjalistów może to mieć długofalowe negatywne skutki.
iStock.com

Pochodzące z plastiku substancje nie są obojętne dla zdrowia. Część z nich może powodować otyłość i groźne choroby, w tym także nowotwory. Z nieopublikowanego jeszcze badania przeprowadzonego przez Instytut Roberta Kocha i Federalny Urząd Ochrony środowiska wynika, że plastik występuje w organizmach 97 proc. dzieci.

Analizie poddano próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat. W organizmach zdecydowanej większości z nich znaleziono produkty rozkładu 11 z 15 sprawdzanych składników - donosi "Der Spiegel". U 20 proc. dzieci ich ilość przekraczała wartość graniczną. Badanie przeprowadzono w latach 2003-2017.

REKLAMA

To niedopuszczalne, by tak młody organizm był już do tego stopnia obciążony chemią, że nie można wykluczyć długofalowych szkód - skomentowała cytowana przez tygodnik Bettina Hoffmann z partii Zielonych.

Plastik mógł wniknąć do ciał dzieci za pośrednictwem opakowań żywności, przyborów kuchennych, nieprzemakalnych ubrań czy środków czystości. "Badanie wyraźnie pokazuje korelację między wzrostem zużycia danej substancji w produkcji a wzrostem jej ilości w organizmie" - podkreśla Marike Kolossa-Gehring, jedna z autorek badania.

Oglądaj też: Eksperci biją na alarm. Mikroplastik w wodzie szkodliwy dla zdrowia

Za szczególnie niebezpieczny uważa się kwas perfluorooktanowy (PFOA). Używa się go do produkcji powłok na patelniach, a także ubrań przeciwdeszczowych. Jego obecność w organizmie może uszkodzić wątrobę lub doprowadzić do problemów z płodnością. Od 2020 roku wykorzystywanie go w przemyśle będzie jednak zabronione na terenie Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij