o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Supertankowiec zatrzymany przez Brytyjczyków. Hiszpania wskazuje na USA

17
Podziel się

Brytyjska Marynarka Wojenna zatrzymała płynący pod banderą Panamy tankowiec. Według hiszpańskiej dyplomacji, Londyn zadziałał na prośbę Stanów Zjednoczonych Ameryki. W tle spór hiszpańsko-brytyjski i unijne sankcje.

Tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru
Tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru (East News, JORGE GUERRERO)
bDZUiuCZ

Do zatrzymania jednostki Grace 1 określanej jako supertankowiec doszło 4 lipca w godzinach porannych, gdy jednostka znalazła się na wodach w pobliżu Gibraltaru. Akcję przeprowadziła Marynarka Wojenna Jej Królewskiej Mości razem z brytyjskimi celnikami.

Brytyjskie władze Gibraltaru błyskawicznie ujawniły informację, że mają podstawy sądzić, iż na pokładzie 331-metrowej jednostki znajduje się irańska ropa naftowa, która ma trafić do rafinerii Banyas w Syrii. - Ta rafineria należy do przedsiębiorstwa, które zostało objęte sankcjami Unii Europejskiej - poinformował Fabian Picardo, szef ministrów Gibraltaru.

bDZUiuDb

Unijne sankcje wobec syryjskich podmiotów oraz zakaz dostaw ropy naftowej do tego państwa obowiązują od 2011 r. Dotychczas nigdy jednak nie wykorzystano ich do zatrzymania jednostki na morzu.

Oglądaj też: "Ropa jest czuła na geopolitykę"

W odpowiedzi na zatrzymanie statku Teheran wezwał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasadora Zjednoczonego Królestwa w Iranie, by ten złożył wyjaśnienia. W oficjalnym stanowisku akcję określono mianem "nielegalnego przejęcia".

bDZUiuDh

Według portalu śledzących ruch morski, choć Grace 1 pływa pod banderą Panamy, to jego armatorem jest IShip Management Pte Ltd z Singapuru. Zgodnie z danymi prezentowanymi m.in. przez MarineTraffic, supertankowiec stoi u wybrzeża Gibraltaru w towarzystwie okrętów Marynarki Wojennej Jej Królewskiej Mości. Wcześniej statek miał płynąć na Morze Śródziemne z regionu Bliskiego Wschodu wokół Afryki - zamiast najkrótszą trasą przez Kanał Sueski. Nie jest także jasne, gdzie doszło do załadunku, choć wiele wskazuje, że właśnie w Iranie (system do śledzenia pozycji był wyłączany - red.).

Wykorzystanie wojska przez Zjednoczone Królestwo przypomniało równocześnie o sporze terytorialnym z Hiszpanią - Madryt twierdzi, że do zatrzymania jednostki mogło dojść na hiszpańskich wodach terytorialnych, bo za takie uznaje wody wokół Gibraltaru. Dlatego też szef hiszpańskiej dyplomacji poinformował, że według jego źródeł, akcja Brytyjczyków została przeprowadzona na wniosek Waszyngtonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZUiuDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
22
2 lata temu
Świadomy człowiek to taki który żyje świadomie a nie myśli bo się zesika
kris
2 lata temu
Amerykanie wydobywają ropę z Kuwejtu Iraku i jeszcze im mało mało mało
yoviko
2 lata temu
Albo ja nie znam geografii albo ta dyplomacja angielska szwankuje Tankowiec z ropą z IRANU do rafinerii w SYRII zatrzymany na wodach koło GIBRALTARU .Jak on płynął ? Nie mogę pojąć.
bDZUiuDD
Zbyszek
2 lata temu
Typowo pirackie akcje brytoli sług yankesów.
plan 0
2 lata temu
0... wiem bo gram kto po co i dlaczego
auris xx
2 lata temu
Weźcie pod uwagę to że nie pojda... a one też nie bo wiadomo. ... holownik
mb
2 lata temu
Za mało, ..
mb
2 lata temu
Nie mam czasu więc co za różnica... wpaść jak obory gdzie są sami znajomi i mówić że to nie tak jak myślisz my wiemy
x6
2 lata temu
Max 22 osoby świadome wiedzą że na wszystkich sobie robisz
j,pi
2 lata temu
amerykańska mafia pod banderą unii mówi kto ma zginąć a kto przeżyć ,to jest demokracja i wolność na świecie
j-23
2 lata temu
Jankesi uspokujcie sie bo żle skończycie -wy nie jesteście pępkiem swiata. Bog z wami da sobie rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tomasz
2 lata temu
Nasze lotniskowce płynące do San Escobar też przejęli.
Jaś
2 lata temu
Kogo to obchodzi , Anglia to już nie Anglia, dzikich dziobów nikt nie chce w Europie .
bDZUiuDv
Mik
2 lata temu
Anglicy tankują tyle baryłek spirytusu że nie wiedzą co robią.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić