Olga Wilk| 
aktualizacja 

Suplementy diety. Nigdy nie przyjmuj ich w ten sposób

10

Mogą występować interakcje przyjmowanych suplementów diety i leków z pożywieniem. Większość z nas, bez względu na wiek, nie zdaje sobie z tego sprawy. Zacznijmy przyjmować farmaceutyki w należyty sposób, aby osiągnąć zamierzony efekt: zwalczenie anemii, podwyższenie witaminy D w organizmie, czy zahamowanie wypadania włosów.

Suplementy diety. Nigdy nie przyjmuj ich w ten sposób
(iStock.com)

Pamiętajmy, że podstawa to zapoznanie się z ulotką, gdzie znajdziemy wszelkiego rodzaju informacje na temat dawkowania suplementu, ale też zalecanych środków ostrożności. Istotne jest również to, że nie należy zażywać suplementów diety oraz leków z używkami (alkohol, nikotyna)
, czy też popijając kawą czy herbatą. W przypadku, gdy na stałe przyjmujemy jakieś leki, konieczna jest konsultacja lekarska, aby stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia kuracji danym produktem.

Witaminy

Podczas przyjmowania witamin, należy pamiętać, że niektóre rozpuszczalne są w tłuszczach, a niektóre w wodzie. Co to dokładnie oznacza? Otóż, przyjmując witaminy takie jak: A, D, E, K należy pamiętać, że ta grupa rozpuszczalna jest w tłuszczach. Zatem zażywanie ich musi nastąpić w trakcie posiłku, w którym dodatkowo występuje tłuszcz, np. w postaci masła, olejów tłoczonych na zimno i nierafinowanych czy orzechów. Witaminy te popijane wodą nie wchłoną się do naszego organizmu, ponieważ brakuje nośnika (tłuszczu). Efekt będzie taki, że w nieskończoność będziemy suplementować witaminę, która nie będzie miała możliwości przyswojenia się w organizmie i tym samym nie uzyskamy efektu leczniczego, którego spodziewamy się po niej spodziewamy

Wszystkie pozostałe witaminy rozpuszczalne są w wodzie i najlepiej, przyjmując je, popijać je letnią przegotowaną wodą lub wodą źródlaną bądź mineralną niskozmineralizowaną niegazowaną i niesmakową.

Składniki mineralne

Najlepiej jest je przyjmować w trakcie posiłku i popijać wodą, jednak są tu wyjątki i warto się z nimi zapoznać. Otóż żelazo warto popijać sokiem z pomarańczy lub zjadać w obecności kiszonek (kapusta kiszona czy ogórki) – produkty te wpływają na większą absorpcję tego pierwiastka. Natomiast jeśli chodzi o magnez, to warto unikać zażywania go w trakcie posiłku, w którym występują: otręby, pieczywo razowe czy kasza gryczana. Dlaczego? Ponieważ w tych produktach znajduje się kwas fitynowy, który nawet o 60% może zmniejszyć wchłanianie tego pierwiastka. Reasumując, w trakcie przyjmowania minerałów, przede wszystkim należy unikać kawy, herbaty, używek oraz słodyczy. Wszystkie te produkty wchodzą w interakcje ze składnikami mineralnymi.

Leki

To najważniejsza kategoria z zakresu interakcji przyjmowania leków z pożywieniem, mimo że liczba prac klinicznych napisanych na ten temat jest niewielka. Za przyczynę tego stanu uważa się brak wymogów i konieczności wykonywania badań poświęconych interakcji leków z pożywieniem przy rejestracji leków zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że prowadzenie tego typu badań nie jest łatwe, a uzyskane wyniki nie zawsze są również jednoznaczne. Dlatego bardzo istotne w trakcie przyjmowania leku jest zapoznanie się z ulotką, na której jest opisane dawkowanie i przyjmowanie preparatu.

Zdarza się, że niektóre leki należy przyjmować przed posiłkiem, ponieważ pokarm może utrudnić ich wchłanianie. Jednak nie zawsze tak jest, często się zdarza, że bezpieczniejszą formą jest stosowanie leków w trakcie posiłku, aby ułatwić ich przyswojenie. Dlatego w tej kwestii zastosujmy się do zaleceń opisanych w ulotce i według wskazówek przyjmujmy lek. Natomiast jeśli w ulotce nie ma zastrzeżenia, że lek przyjmować na czczo, to wtedy korzystniej i bezpieczniej jest zażyć lek razem z posiłkiem. Ochronimy wtedy żołądek przed kontaktem z substancjami drażniącymi, a także minimalizujemy działania niepożądane.

Interakcja leków z pożywieniem

Nie sposób opisać wszystkich leków, które są dostępne na naszym rynku i występujących ich interakcji z pożywieniem. To jest temat na grubą książkę. Przybliżam jednak kilka grup leków i czego unikać w trakcie ich zażywania.
• Przyjmując niektóre leki z grupy farmaceutyków kardiologicznych, warto wiedzieć, aby ich nie przyjmować z posiłkami bogatymi w tłuszcze;
• Leki nasenne i uspokajające – unikamy spożywania napojów alkoholowych oraz soku grejpfrutowego czy mleka;
• Antybiotyków nie popijamy sokami owocowymi czy napojami gazowanymi. Należy unikać alkoholu;
• Niektórych leków przeciw osteoporozie nie popijamy czarną kawą, sokiem pomarańczowym, mlekiem.

Jak przyjmować leki, gdy mamy ich kilka?

Najlepiej jest przyjmować leki pojedynczo. Dobrze, aby pomiędzy poszczególnymi lekami był odstęp około 40 minut. Utrudnienie jest wtedy, gdy leków jest kilka i boimy się, że przez cały dzień będziemy jeść tylko lekarstwa w określonych odstępstwach. W takiej sytuacji najlepiej jest zapytać lekarza, czy dane leki można ze sobą połączyć, czy bezpieczniej jest zachować odstęp czasowy.

Czym popijać leki?

Wybór płynu, którym popijemy leki, ma ogromne znaczenie dla efektów leczenia. Zły wybór sprawi, że zamiast spodziewanego polepszenia stanu naszego zdrowia będziemy czuć się coraz gorzej. Pamiętajmy, że leków nie należy popijać ani mlekiem, ani sokiem (zwłaszcza grejpfrutowym)! Popijając lek mlekiem powodujemy niemożliwość wchłonięcia się leku, a skoro lek nie może się przyswoić, to nie może również działać. Natomiast sok grejpfrutowy zawiera związek naringinę, która paraliżuje pracę enzymów, których zadaniem jest rozkładanie związków. Enzymy te są zabezpieczeniem w naszym organizmie i chronią nas między innymi przed zatruciem tym, co niechcący zjadamy.

*Sparaliżowanie funkcjonowania enzymów *prowadzi do tego, że możemy wchłonąć wielokrotnie większą dawkę leku, niż powinniśmy, a to może prowadzić do powikłań. Dlatego w trakcie przyjmowania leków najlepsza jest do popicia woda, która jest dla nas bezpieczna i z którą nie występują żadne interakcje w trakcie zażywania leków.

Zażywając leki czy suplementy diety,zawsze uważnie czytajmy ulotkę. Pamiętajmy, że najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest woda, z kilkoma wyjątkami, które Państwu opisałam.
Istotne znaczenie na wchłanianie się witamin czy minerałów ma również stres, działając blokadotwórczo na przyswajalność. Przyjmując suplementy diety warto włączyć kilka prostych zaleceń: zmodyfikujmy swoją dietę, aby jeść zdrowo, ruszajmy się więcej, unikajmy używek i zdystansujmy się do problemów. Działania te doprowadzą do efektywniejszego uzupełnienia niedoborów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić