o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Susza i upały zagrażają plonom. Ceny żywności będą szły w górę

11
Podziel się

Panujące upały odczuwamy wszyscy, ale to w cenach żywności będziemy mogli poczuć je najmocniej. Rolnicy szacują straty, jakie niesie ze sobą susza, a my powoli zaczynamy odczuwać wzrosty cen żywności. Eksperci szacują, że ten rok może być rekordowy jeśli chodzi o straty.

Susza i upały zagrażają plonom. Ceny żywności będą szły w górę
Susza i upały zagrażają plonom. Ceny żywności będą szły w górę (iStock.com)
bEhAVBkl

Jak podaje Polsat News 57 litrów deszczu spadło w styczniu, a w maju tylko 35 litrów. To zdecydowanie za mało, by rolnicy mogli mówić o udanych zbiorach. Niestety fala trwających upałów zdecydowanie nie poprawia sytuacji. Przez najbliższe dni raczej nie doświadczymy obniżenia temperatury. Jak się to przełoży na lokalne uprawy?

Susza w Polsce - upały zagrażają plonom

Początek roku bardzo suchy, po ociepleniu przyszły przymrozki. Teraz zmagamy się na zmianę z ulewami, nawałnicami i falą upałów, co działa bardzo niekorzystnie na plony. Rolnicy alarmują, że brakuje wody i sytuacja jest ciężka, a my prawdopodobnie niebawem odczujemy to bardzo dotkliwie w postaci podwyżek cen żywności.

bEhAVBkn
Zobacz także: Susza zbiera żniwo. Lasy płoną jak nigdy

– "Jeżeliby te straty się powiększały, jeżeli susza by się rozwijała, to będą oczywiście odpowiednie reakcje i odpowiednie środki na pomoc dla rolników" – twierdzi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Polsat News. Z kolei jak wynika z danych Polsat News, ekspreci szacują, że w tym roku czekają nas jedne z największych podwyżek żywności w historii. Niestety jak wynika z prognoz pogody w najbliższych dniach nie mamy, co liczyć na ochłodzenie. Na zachodzie kraju możemy spodziewać się gwałtowych burz, ale na wschodzie Polski temperatury mają być jeszcze wyższe. Sytuacja ma się utrzymać co najmniej do poniedziałku.

bEhAVBkt
bEhAVBkO
KOMENTARZE
(11)
Aleksiej Szym...
2 lata temu
wale polską żywność jam kupuje w biedronce i to mrożoną, w takie upały super.polskie niech zgnije lub uschnie ja tego nie kupuje.
Anna
2 lata temu
Za jakie pieniadze wyjdziesz w pole przy 30 stopniowym upale
aaa
2 lata temu
No jakos trzeba zarobic na 500 plus
bEhAVBkP
Pawel
2 lata temu
Ta susza na na pewno wina PIS a juz szczegolnie "zlego Kaczora-siedzi w swoim biurze i majstruje przy pogodzie. P.S.Tak mysli leming.
Jadźka
2 lata temu
Rolnicy dostali od rządu dopłaty za zeszłoroczną suszę, aż 2 miliardy... i ceny i tak wystrzeliły. Rolnikom nigdy nie dogodzi.
stadler1
2 lata temu
w maju nie było ciepło a to dziesięć dni cieplejszych i już susza. Susza jest wtedy jak nie pada 2-3 miesiące. Rolnicy tylko szukają pretekstu aby podnieść ceny.
wd40
2 lata temu
Teraz straszą suszą - będą wysokie ceny żywności. Przyjdzie czas zbiorów to będzie lament że w skupie niskie ceny.
.
2 lata temu
Już jest nieciekawie z cenami a ma być gorzej? Ehhh.
Mlody tata
2 lata temu
Noooo .... niech jeszcze ziemniaki zrobią po 12 zl za kg.a cebule po 18 zl. A naprawde bedzie bardziej sie oplacalo wyjechac z tego kraju. I osiedlic sie w jakims normalnym miejscu.i tak przegieli z cenami juz.
ika
2 lata temu
Poprzedni rok był gorszy, jeśli chodzi o warunki dla wegetecji roślin. Ten zapowida się nadzwyczajnie, ale dopiero za dwa miesiące wstępnie ocenimy plony. Gdy burze przejdą. Proponuję więc wziąć mordy w kubeł i cicho bulgotać
ballermann
2 lata temu
kara boska za zboczencow , bedzie boska tecza pojednania , ze wszystkimi barwami to i pogoda sie poprawi i bog z nieba laskawszym okiem spojrzy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić