Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Susza w Polsce. Wysychają studnie i rzeki. Już ponad 320 ograniczeń zużycia wody w kraju

19
Podziel się:

W sierpniu studnie i płytkie ujęcia podziemnych wód wyschnąć mogą aż w 12 województwach - ostrzegają hydrolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego. Sytuacja jest coraz gorsza.

Wysychają rzeki i studnie. Susza w całym kraju.
Wysychają rzeki i studnie. Susza w całym kraju. (East News, LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)

Poziom Wisły w Warszawie spadł do 40 cm i to nie koniec złych wiadomości. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, w programie "Money. To się liczy" ostrzegł, że sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Potwierdzają to eksperci.

Chodzi nie tylko o rzeki. - Wysychają studnie. A często są głównym, jeśli nie jedynym, źródłem wody dla wielu gospodarstw domowych na wsiach i w mniejszych miasteczkach - alarmuje w rozmowie z money.pl Romuald Bieleń, zastępca kierownika Programu Hydrologia i Środowisko PIG.

Jeśli susza będzie trwać dalej, również ze zbiorowym zaopatrzeniem mogą być kłopoty, zwłaszcza w sieciach zasilanych przez wodociągowe studnie, korzystające płytszych ujęć. Jak podkreślają eksperci, powołując się na dane GUS, takie ujęcia zapewniają ok. 70 proc. zaopatrzenia w wodę.

"Niżówka hydrogeologiczna"

Sytuacja jest poważna. Na koniec lipca Państwowy Instytut Geologiczny wydał ostrzeżenie dla 12 województw, w których mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem z płytkich ujęć wód podziemnych.

"W okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 roku na obszarach usytuowanych w granicach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego oraz lokalnie warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego prognozuje się wystąpienie stanu zagrożenia hydrogeologicznego związanego z niżówką hydrogeologiczną" – prognozują hydrolodzy PGI.

Jak tłumaczy Romuald Bieleń, chodzi o źródła wody znajdujące się na głębokości kilku, kilkunastu metrów pod ziemią, zasilane przez deszcze. To one są najbardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

- Długotrwałe, gorące, bezdeszczowe lata oraz pozbawione śniegu zimy powodują uszczuplenie tych warstw wodonośnych – wyjaśnia ekspert PIG. Zaznacza jednak, że prócz najbardziej odczuwalnych dla ludzi skutków - w postaci braków wody w ujęciach – powoduje osuszanie terenów bagiennych oraz obniża poziomy rzek. Szacuje się że 50 proc. wody odprowadzane przez rzeki do Bałtyku to woda podziemna.

Alarmująco niskie poziomy rzek

Jak poważna jest sytuacja, wskazują raporty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według ostatnich danych z końca lipca, na 134 stacjach wodowskazowych w Polsce stan wód jest niepokojąco niski.

Konkrety? Na Wiśle poziom zbliża się do rekordu z 2012 roku, obniża się poziom Warty, a podobne alarmujące odczyty są na rzekach w województwie łódzkim czy wielkopolskim. W niektórych, jak choćby Widawce w Podgórzu, rzeka miała zaledwie 9 cm głębokości.
Gwałtowne deszcze sytuacji nie poprawiają. Wręcz przeciwnie. Mimo że średni poziom rzek w kraju jest niski, to lokalnie wzbierające dopływy przekraczały stany alarmowe, grożąc podtopieniami.

- Nawalny deszcz nie ma szans na infiltrację [wsiąknąć w glebę - red.], woda spływa do cieków powierzchniowych i nie wraca do wód podziemnych – wyjaśnia hydrolog. Jak dodaje, tylko długotrwałe i spokojne opady oraz woda z letnich roztopów mają szansę poprawić sytuacje w Polsce.

Ponad 300 ograniczeń zużycia wody w kraju

Afrykańskie upały nad Polską i susza wymuszają na lokalnych władzach wprowadzenie zakazów używania wody "w celach innych niż socjalno-bytowe".

Ograniczenia obejmują podlewanie ogrodów przydomowych, ogródków działkowych, upraw rolnych czy jakichkolwiek terenów zielonych. Dotyczą również napełniania basenów czy mycia samochodów. Grozi za to grzywna.

Ile jest takich zakazów? W całym kraju ich liczba sięgnęła już ponad 320, wynika z danych zebranych i na bieżąco aktualizowanych przez autora bloga "Świat Wody".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Zenek
3 lata temu
Hehe. Ludzie sa tacy tepi. Wycinajcie i betonujcie dalej.
Ryś
3 lata temu
Jak pomyślał tak powiedział... super zestaw do szkolenia
g
3 lata temu
będzie gorzej kwestia czasu aż będzie raz do roku deszcz raz na 50 lat zima :) xd
J.K
3 lata temu
Zatrzymywać wode , zbiorniki retencyjne , wodę opadową zatrzymywac !!!!!!!!!!!!!!! takie powinien byc główny cel bez tego będzie pustynia za parę lat !
Znudzony głup...
3 lata temu
No to zamiast onanizować się elektrycznymi autami, to likwidować betonowe place na rzecz zielonych trawników! Więcej drzew i innowacje w technologii długotrwałego nawadniania dużych powierzchni wodą deszczową! Tu jest pole do popisu, a nie nowe technologie za cenę jeszcze większego zatrucia środowiska! Taki elektryczny pojazd musi mieć prąd w akumulatorach! A skąd prąd? Silnik na paliwo kopalne napędza turbiny prądowe. Silnik ma straty energii i generator ma straty energii. Potem przesył do ładowarki i samo ładowanie, kolejne straty energii! Czy strata energetyczna jaką ponosimy gdy silnik spalinowy napędza bezpośrednio auto nie jest aby MNIEJSZA niż suma strat wynikających z produkcji i dystrybucji prądu do aut elektrycznych?! Jeśli tam, to gdzie niby ta ekologia? Wiatr i tak dostarczy odpady które wylecą z kominów elektrowni! Przykładem niech będzie martwy las w paśmie śnieżki!
dfd
3 lata temu
a nie można by zasiac chmur ? spadlaby ulewa i trochę poprawiła sytuacje.. w dubaju tak robia na pustyni padaja ulewne deszcze i dzieki temu moga zazieleniac i zabudowywac pustynie
aaa
3 lata temu
To początek końca, oczywiście nie całkowitego końca ludzkości, ale przewartościowanie wielu spraw na pewno nastąpi. Myślałem, że tego nie dożyję, że ludzkość ma z pół wieku na opamiętanie, ale w tej chwili graniczny termin to 2025 rok. Z drugiej strony to nawet lepiej straty w przyrodzie będą w sumie mniejsze i renaturalizacja ziemi będzie teoretycznie łatwiejsza. Problemem jest to że realnie działania nawet UE (nie mówiąc o Polsce) to tylko ściema i eko-biznes, a nie ochrona przyrody i środowiska. Kombinują z dwutlenkiem węgla na terenie Europy, a jest przyzwolenie na wycinkę dżungli via olej palmowy itd.
xtx
3 lata temu
Artykuł z 31.07.2019, dane z 26.07.2019 a z 27.07.2019 zdjęcia krążą po sieci jak Katowice i okolice zostały pozalewane. Przejazd w rejonie Castoramy, IKEI czy Agaty przy S86 (Aleja Rozdzieńskiego) zamknięty z powodu asfaltu który ulewa zniszczyła. Poziom wód w Brynicy podniósł się tak, że jeszcze metr i zaczęła by się przelewać. Zalany przejazd pod Galerią Rondo w Katowicach, w Decatlonie w Sosnowcu rozważano wdrożenie ewakuacji i wiele innych miejsc. Do tego prognozy długoterminowe zapowiadające deszcze do 10.08.2019.
wr
3 lata temu
Armagedon nadchodzi i to są właśnie objawy początku końca świata.
obserwator.
3 lata temu
a ja mam umowe z wodociagami na dostarczanie wody, w tej umowie nic nie pisze o graniczeniach ceny i jakiegos zakazu poboru wody nie sa w niej zawarte to moze by renegocjowac te umowy bo sa dwie strony umowy a tylko mniejsza musi sie wywiazac tzn. pacic a druga robi co chce.
balladaOraju
3 lata temu
Najciekawsze jest to, że nikt tego stanu nie łączy ze sprawami duchowymi...Jak poczyta się przepowiednie pewnych Świętych to jak nic o tym była mowa...no ale grzeszny świat udaje, że sprawy nie ma i pędzi dalej. Jestem przekonana, że do czasu!!
wania
3 lata temu
Zamknąć zakład Ikei w koszkach tam dziennie marnują 600 m sześciennych drewna z lasu.Ciekawie czy Polacy tak by rąbali lasy w Szwecji po tygodniu zieloni by zamknęli by nam interes a to Tusk z pompa otwierał ten zakład i nie wiedział że to nasz las będą cieli.
ha ha ha
3 lata temu
niech prezes ustawą zakaże wysychać i po problemie....
hboo
3 lata temu
Jeszcze więcej samoobsługowych myjni samochodowych , osuszania bagien i torfowisk , zmiany koryt rzecznych itp. a będzie walka o wodę. No bo ile tych gab ma ta planeta udźwignąć?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić