o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Święta Bożego Narodzenia. Masz ważne przelewy? Dobrze je zaplanuj

0
Podziel się

W Boże Narodzenie - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia w Nowy Rok rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane.

Święta Bożego Narodzenia. Masz ważne przelewy? Dobrze je zaplanuj
(Shutterstock.com)
bDnkkOpx

Zasady funkcjonowania systemu Elixir przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy - w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia) system nie wykonuje żadnych transakcji.

Z kolei na 24 grudnia (wigilia) oraz 31 stycznia (sylwester) zaplanowano po dwie sesje, co oznacza, że przelewy zlecone po godz. 13.30 zostaną rozliczone dopiero w kolejnym dniu roboczym - odpowiednio 27 grudnia oraz 2 stycznia.

bDnkkOpz

Zobacz: Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

System Euro Elixir do realizacji transakcji w euro również nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia transakcje będą rozliczane według standardowego harmonogramu.

bDnkkOpF

KIR przypomina, że jeśli zależy nam na czasie, to działa system Express Elixir realizujący płatności natychmiast. Umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki - bank nadawcy i bank obiorcy - są uczestnikami systemu Express Elixir. Przelewy realizowane w tym systemie są płatne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnkkOqa
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić