o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

Święto państwowe 4 czerwca? Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, aby uczcić rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w powojennej Polsce

63
Podziel się

Platforma Obywatelska (PO) złożyła w Sejmie projekt ustawy mający ustanowić święto państwowe 4 czerwca. W ten sposób chcą uczcić rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w powojennej Polsce z 1989 roku.

Święto państwowe 4 czerwca? Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy
Święto państwowe 4 czerwca? Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy (Forum)
bDRMXNTV

Platforma Obywatelska o 4 czerwca: "Chcemy właściwie uhonorować tę datę"

Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ustanowiłaby 4 czerwca świętem państwowym. Jej autorami są posłowie Platformy Obywatelskiej. - Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z innymi doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności — przekonują autorzy projektu.

Posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska dodała, że już było uchwalone święto 4 czerwca, ale zostało zapomniane. - Projekt ustawy nawiązuje do uchwały, jaką z inicjatywy klubu PO podjęliśmy w roku 2013, uchwały, która ten dzień nazwała wówczas Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, ale jakoś przygasło to święto, więc mamy nadzieję, że nadanie temu statusu święta państwowego pozwoli właściwie uhonorować tę datę. Mamy nadzieję, że projekt spotka się z aprobatą całej izby sejmowej — mówiła podczas konferencji prasowej.

bDRMXNTX

Senator PO Bogdan Klich uważa, że 4 czerwca 1989 roku “był przełomem”. - To był ten moment, od którego rozpoczął się proces budowania w Polsce struktur państwa prawa, opartych na wartościach demokracji, wolności, poszanowania dla nowego prawa, poszanowania praw obywatelskich. Bez 4 czerwca 1989 roku nie byłoby tego wszystkiego, czego świat nam zazdrości — powiedział.

4 czerwca 1989 roku — co wtedy się wydarzyło?

Tego dnia odbyły się wybory parlamentarne na zasadach uzgodnionych w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Wybrano 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów do nowego Senatu. Kandydaci bezpartyjni skupieni wokół Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” zdobyli 161 miejsc w Sejmie (wszystkie zagwarantowane przez rządzących jeszcze komunistów) oraz 99 na 100 miejsc w Senacie.

Wybory te są uznawane za ogromną klęskę komunistów, ponieważ przegrali wszyscy kandydaci z tzw. listy krajowej, na której znajdowała się większość przywódców reżimu.

bDRMXNUd

“Wybory czerwcowe zamykające okres podjętej w sierpniu 1980 roku walki o wolność człowieka i obywatela w demokratycznym państwie umożliwiły w następnych latach dynamiczny rozwój kraju niepodzielonego ostrym konfliktem politycznym, przyjaznego wobec sąsiadów, aspirującego do udziału we wspólnocie międzynarodowej Zachodu, stwarzającego warunki dla rozwoju oddolnych inicjatyw obywatelskich" - czytamy w projekcie ustawy.

W tym roku przypada okrągła 30. rocznica tych wydarzeń.

bDRMXNUy
KOMENTARZE
(63)
qqqqq
2 lata temu
4. czerwca 1989 roku coś się zaczęło, a 4 czerwca 1992 roku okazało się, że to wszystko była ściema dla ciemnego ludu. Rzeczywiście powinniśmy czcić 4 czerwca, ale 1992 roku, jako dzień zdrady narodowej.
olo
2 lata temu
Przyklepany uklad z magdalenki.;) Co tu wiecej sie rozpisywac
leszek
2 lata temu
To nie można było już 3 czerwca - wtedy mam imieniny?
bDRMXNUz
Z
2 lata temu
Jakież one były demokratyczne. Platforma jak i cała opozycja odjechała totalnie. Było to wielkie oszustwo Narodu Polskiego.
sts
2 lata temu
Świętować Targowicę ciekawe , to tylko na taki projekt stać tęczowych z PO.
Najnowsze komentarze (63)
POhybel
2 lata temu
Ja proponuje 2 czerwca bo to moje imieniny, a o 8:00 w godzinę mych narodzin powinny zawyć syreny aby wszyscy mgli się cieszyć tą chwilą ;)
+++
2 lata temu
U Schetyny dziwne miny...
na szczaw
2 lata temu
Nie POmoże krem i róż kiedy sitwa pada już!
fee
2 lata temu
Żenada, totalna żenada !
Donald
2 lata temu
Schetyna już całkiem sfiksował.
wies
2 lata temu
Żadne święto nie POmoże bo tą sitwę się zaorze.
my naród
2 lata temu
Niech sprzedawczyki świętują rocznicę "nocnej zmiany", nawet TW Bolek jest za a nawet przeciw.
+++
2 lata temu
Idzie Grześ przez wieś, worek durnot niesie....
bDRMXNUr
ADA
2 lata temu
Sitwie przekręciarzy i aferzystów nic już nie POmoże, niech sobie świętują we własnym sosie. Wstyd, obciach i żenada!
Tołdi
2 lata temu
Bolek, Broniarz, Mazguła i cała sitwa POKO niech sobie świętują. Ch.di kolesi kupa.
Zosia
2 lata temu
PO to już sama nie wie co plecie i o czym a jej przedstawiciele przeczą jeden drugiemu. Grzesiek tylko po łepetynie się drapie. Ale jaja, ale jaja, ale jaja...
fak
2 lata temu
PO niech świętuje razem z Bolkiem rocznicę NOCNEJ ZMIANY !!!
Niki
2 lata temu
Dla mnie gitara. 3 mam urodziny to 4 przyda się kacowe :)
Nocna zmiana
2 lata temu
Sektę Platfusów zdelegalizować...........
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić