o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

"Święty Graal morskich wraków". Ocenili wartość skarbów i zdradzili szczegóły odkrycia

54
Podziel się

Statek San Jose, który zatonął u wybrzeży Kolumbii, od chwili odkrycia budzi ogromne kontrowersje. Firma, która znalazła wrak, oszacowała, że na jego pokładzie znajdują się kosztowności warte 17 mld dolarów.

"Święty Graal morskich wraków". Ocenili wartość skarbów i zdradzili szczegóły odkrycia
(Forum)
bDYwryqd

Firma, która odnalazła statek, zdradziła szczegóły odkrycia. Przedstawiciele Woods Hole Oceanographic Institution przyznali, że to autonomiczny podwodny robot natrafił na 300-letni galeon podczas rekonesansu. Organizacja szukała w tym miejscu śladów po innym zatopionym statku.

Dokładna lokalizacja nadal pozostaje ściśle chronioną tajemnicą. Nic dziwnego, bowiem na pokładzie San Jose znajduje się majątek oceniany na 17 mld dolarów. W 2015 roku, kiedy po raz pierwszy natrafiono na wrak, oceniano, że skarby są warte "jedynie" 10 mld dol.

bDYwryqf

Swój udział w odnalezieniu wraku aż do teraz trzymaliśmy w tajemnicy. Zatailiśmy to z szacunku dla Kolumbijczyków - komentuje Rob Munier, wiceszef Woods Hole Oceanographic Institution.

San Jose znajduje się na głębokości ok. 600 metrów. Ewentualne wydobycie wraku z dna będzie niezwykle trudnym i kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego kolumbijski rząd ogłosił przetarg, który ma wyłonić firmę chętną do wydobycia statku. Początkowo mówiono, że inwestor sam ma ufundować wyciągnięcie wraku w zamian za część jego zawartości. Na razie przetargu jednak nie rozstrzygnięto.

UNESCO interweniuje, by kolumbijski rząd nie wydobywał wraku. Organizacja działająca przy ONZ chce wymóc, by Kolumbijczycy nie wykorzystali zawartości San Jose w celach komercyjnych.

bDYwryql

Galeon zatonął ponad 300 lat temu. W swój ostatni rejs w 1708 roku "San Jose" wyruszył wyładowany po brzegi złotem, srebrem, klejnotami i biżuterią. Jednak, po zaciekłej walce z Brytyjczykami, jednostka poszła na dno - przypomina Daily Mail.

San Jose wypłynął z kolumbijskiej Cartageny do Hiszpanii. Był to czas wojny o sukcesję na morzach i oceanach pomiędzy Anglią i Hiszpanią. Floty obu krajów prowadziły zażartą walkę, czego efektem było m.in. zatopienie cennego galeonu przez Brytyjczyków u wybrzeży obecnej Kolumbii. Poszukiwacze znaleźli zaginiony statek niedaleko półwyspu Baru, w bliskim sąsiedztwie Wysp Rosario na Morzu Karaibskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYwryqG
KOMENTARZE
(54)
Jack
3 lata temu
To płynęło do Hiszpanii a potem miało trafić do Polski a dokładnie Torunia wszyscy na tym pokładzie byli bezdomni
pejs mohrski
3 lata temu
Mam phytanie... Czy pohliczono już mhoże odsetky od lokhaty za te trzychsta lat plhacowego przechowhywania na dnie mhorza??? Aa?? A więc tho się nahm jhuż thera należy. Salem.
Expert
3 lata temu
Czy powolano naszych bieglych pod dowodztwem pana Maciorowicza dla ustalenia sily wybuchu w ladowni?
bDYwryqH
Bilon
3 lata temu
A na jego pokładzie nie ma przypadkiem złotego pociągu?
Miki
3 lata temu
Przecież to kompletna bzdura. 17 miliardów dolarów to licząc po aktualnym kursie złota w sztabach to jest 400 ton złota. Ówczesne statki nie miały takiej ładowności.
jacek
3 lata temu
Amerykańscy Żydzi już modyfikują ustawę 447 dodając punkt dotyczący transportu morskiego. Podobno kucharzem i majtkiem na tym okręcie byli żydzi więc to majątek bezspadkowy Izraela.
ŚwiatowyKomit...
3 lata temu
Ten skarb nam się należy ponieważ i tak trafiłby w nasze ręce kilka wieków później. Jeśli więc nie trafił to jesteśmy stratni o wartość tego złota. Kolumbia wisi nam 17 mld dolarów.
marek
3 lata temu
To złoto ukrył złodziej z AmberGoldu
Ciekawe .....
3 lata temu
A co na to żydzi, jeszcze nie twierdzą że to ich goldy ??????
;-)
3 lata temu
Z tego co wiem nowojorska kancelaria adwokacka Samuel Goldstein & Co ma juz gotowe dowody na to, ze zloto zostalo zagrabione zydowskim kolonistom mieszkajacym od tysiecy lat wsrod indian. Pozew o odzyskanie mienia w toku ;-)
gora
3 lata temu
Tusk ze swoim kamratami, ukradł Polakom setki miliardów dolarów i pływa po powierzchni.
goy
3 lata temu
widocznie zydzi sie o niego upominajo bo to pewnie ich skarby jak zwykle
POSEŁ pisu
3 lata temu
PIS OD RAZU BY WYDOBYŁ TEN STATEK A KOSZTOWNOŚCI DAŁ RYDZYKOWI
bDYwryqz
Pytam
3 lata temu
Król Polski pożyczył Hiszpanom dużą kase. Hej Hiszpanie ,kiedy Polsce ją oddacie? Z odsetkami
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić