Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Szaleńcze tempo ws. ustawy o sądach. Całonocna seria głosowań

33
Podziel się

Całą noc - niemal 10 godzin - trwało posiedzenie Komisji Sprawiedliwości, która pracowała nad nowelizacją ustawy autorstwa PiS ws. sędziów. Po godz. 5 nad ranem w piątek komisja zakończyła głosowania nad licznymi poprawkami, które wpłynęły podczas obrad.

Komisja Sprawiedliwości podczas posiedzenia ws. ustawy PiS
Komisja Sprawiedliwości podczas posiedzenia ws. ustawy PiS (East News, Tomasz Jastrzębowski/REPORTER)
bCOhmlVh
  • Komisja Sprawiedliwości całą noc pracowała nad nowelizacją ustawy ws. sędziów autorstwa PiS
  • Podczas kolejnych godzin obrad w komisji wpływały następne poprawki
  • Obrady komisji rozpoczęły się o godz. 19:30 i zakończyły kwadrans po godz. 5
  • Posłowie PiS po komisji stwierdzili, że poprawki na którym im zależało, przeszły

W czwartek Sejm zdecydował, że Komisja Sprawiedliwości będzie pracować nad projektem ustawy autorstwa PiS ws. ustroju sądów powszechnych. Dokument trafił do Sejmu choć od początku budzi emocje, bo dzięki nowym zapisom rządzący będą mogli dyscyplinować sędziów, którzy chcą realizować wprost wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Obrady Komisji Sprawiedliwości rozpoczęły się ok. godz 19:30 i od początku miały burzliwy przebieg. Po całonocnych dyskusjach i zgłaszaniu licznych poprawek ok. godz. 5:15 przewodniczący Marek Ast zakończył serię ponad 100 głosowań.

bCOhmlVj

Wszystkie 80 poprawek opozycji odrzucono, ale posłowie obozu PiS po zakończeniu posiedzenia stwierdzili, że 22 najważniejsze dla nich korekty zostały uzgodnione. - Trochę to trwało, ale te główne przeszły - powiedział Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu wraz z 22 przyjętymi poprawkami głosowało 14 posłów komisji, przeciwko było dziesięciu. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie opozycji, wychodząc po całonocnym posiedzeniu, mówili o zmęczeniu i forsowaniu przez PiS kolejnej ustawy w ekspresowym tempie i "pod osłoną nocy".

bCOhmlVp

- Ustawa jest represyjna wobec sędziów i jest zagrożeniem dla polskiej racji stanu - podkreślała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, zarzucając projektowi PiS niekonstytucyjność i naruszanie prawa unijnego.

Zobacz też: Agnieszka Holland na scenie. Tłum skandował Andrzej D.

Co dalej z "ustawą represyjną"?

W nocnych obradach uczestniczyło kilkudziesięciu parlamentarzystów. Podczas głosowań nad ranem wielu nie było w stanie opanować ziewania i skarżyło się na zmęczenie. Padła propozycja, by zorganizować przerwę w obradach komisji do rana, ale przepadła.

bCOhmlVq

Kolejne godziny obrad dały się we znaki posłom. Operator TVN24 uchwycił, jak poseł Bortniczuk postanowił chwilę odpocząć. Ok. godz 3 posłowie opozycji chcieli przegłosować wniosek o przerwę, bo grupa parlamentarzystów PiS odpoczywała na korytarzu. Ci zdążyli jednak wrócić.

Komisja pracowała całą noc, bo w piątek odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy ws. sędziów. Posiedzenie zaplanowano wstępnie na godz. 9, ale później przesunięto na godz. 10:30 - podaje RMF FM.

Gorąca dyskusja i odrzucone poprawki opozycji

PiS zgłosiło 22 poprawki do "ustawy dyscyplinującej" sędziów. "Rzecznicy dyscyplinarni przy sadach apelacyjnych i zastępcy - przy sądach okręgowych - będą powoływani na nowych zasadach, ale do czasu aż obecni zakończą swoją kadencję".

bCOhmlVr

Pojawiła się także propozycja, by "prezydent RP mógł wyznaczyć z grona sędziów sądów administracyjnych Nadzwyczajnego Rzecznika Dyscyplinarnego do prowadzenia sprawy dyscyplinarnej sędziego sądu administracyjnego".

W ustawie pojawiła się również preambuła wypracowana przez Porozumienie. Zostało to skrytykowane przez polityków Lewicy. - Wnosimy o usunięcie treści preambuły w proponowanej poprawce do "ustawy dyscyplinującej". To próba zagadywania, łamania Konstytucji - mówił Krzysztof Śmiszek.

bCOhmlVs

Padła również propozycja konkurencyjne preambuły ze strony polityków opozycji: "38 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, postanowiliśmy wprowadzić stan wojenny w wymiarze sprawiedliwości (...) z pełną świadomością nawiązujemy do haniebnej symboliki 13 grudnia".

Z kolei poseł Michał Szczerba z KO zwrócił uwagę na to, że poprawka PiS zakłada, iż "Izba Dyscyplinarna, która nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego, rozpoznawała wnioski o tymczasowe aresztowanie sędziów i prokuratorów".

"Poprawka wykracza poza przedłożenie, narusza regułę rozpatrywania projektu w trzech czytaniach-art. 119 Konstytucji" - podkreślał polityk na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOhmlVK
KOMENTARZE
(33)
krzychu
8 miesięcy temu
Wychowani w komunie, całym sercem do niej wracają tylko pod inną nazwą !
recydywa
8 miesięcy temu
ODEBRAĆ uprzywilejowanej kaście IMMUNIUNIU - NARESZCIE ZABRALI SIĘ poWAŻNIE ZA nietykalnych
ak001
8 miesięcy temu
I znów opozycja dała ciała. Nie chciało się im przyjść do pracy leniom jednym. Efekt? PiS znów robi sobie co chce w sejmie.
bCOhmlVL
qwerty
8 miesięcy temu
Pichowicz wreszcie szczytowała na tych obradach.
precz z kastą
8 miesięcy temu
Całą tę opozycję ja bym gdzieś w okolice Nowosybirska czy Irkucka
Najnowsze komentarze (33)
obywatelRP
8 miesięcy temu
Jeśli Sędzia nie wie jakie jest jego miejsce w szeregu , to niestety trzeba łopatologicznie te rzeczy tłumaczyć ustawą ( choć to przykre z jednej strony ale konieczne ) SUWERENEM JEST NARÓD KTÓRY GŁOSOWAŁ "ZA" zmianami . Sędziowie to nie "Święte krowy" powinni podlegać prawu jak każdy inny obywatel. Jest to urzędnik państwowy jakich wielu i mają działać zgodnie z prawem - A NIE GO TWORZYĆ . Nie odpowiadają warunki pracy - trzeba prace zmienić. Zrzucić togę , podziękować za immunitet i przekonywać ludzi do swoich racji. Startować w wyborach , zmieniać prawo jako posłowie.
obywatelRP
8 miesięcy temu
Jeśli Sędzia nie wie jakie jest jego miejsce w szeregu , to niestety trzeba łopatologicznie te rzeczy tłumaczyć ustawą ( choć to przykre z jednej strony ale konieczne ) SUWERENEM JEST NARÓD KTÓRY GŁOSOWAŁ "ZA" zmianami . Sędziowie to nie "Święte krowy" powinni podlegać prawu jak każdy inny obywatel. Jest to urzędnik państwowy jakich wielu i mają działać zgodnie z prawem - A NIE GO TWORZYĆ . Nie odpowiadają warunki pracy - trzeba prace zmienić. Zrzucić togę , podziękować za immunitet i przekonywać ludzi do swoich racji. Startować w wyborach , zmieniać prawo jako posłowie, a nie zachowywać się jak małe dzieci w piaskownicy. Nie życzę nikomu źle , ale czas po prostu przeciąć ten "węzeł gordyjski" a nie próbować go rozwiązać.
zdzichu
8 miesięcy temu
robić reformę sądu.
rrr
8 miesięcy temu
Nie podoba mi się to wszystko, a reformę trzeba przeprowadzić.
rrr
8 miesięcy temu
ffffff
sejmokracja
8 miesięcy temu
zauważyłem zależność, że im ktoś ma mniej w głowie tym ma więcej do powiedzenie na mównicy...przypadek?
KONSTYTUCJA
8 miesięcy temu
Aby było tak jak BYŁO ! Najbardziej na takim rozwiązaniu zależy tym posłom i senatorom , którzy mają lub będą mieć zarzuty z KODEKSU KARNEGO !
Zibi
8 miesięcy temu
Czego mozna sie spodziewac po Pis wiekszisc i poplecznikow to ludzie starsi wychoeani i przesiaknieci komunistycznym jadem i tetax tak syrasznie walcza oto by bylo tak jak juz bylo sady maja wydawac wyroki zgodne z mysla prtyjna Pis a nie zgodnie z prawem takie czasy Pis walczy o to co juz bylo i nie wroci komuna juz upadla i ani komunisci Piotrowicze Przylebskie Krole nic nie pomoga
bCOhmlVD
Wyborca
8 miesięcy temu
Niech zaczną odpowiadać za to co robią czas najwyższy
I co hipokryc...
8 miesięcy temu
Kryże i piotrowicz to też UBECJA PRLu
Oczywista ocz...
8 miesięcy temu
Nowe sady pisu beda rozstrzeliwac na rozkaz Kaczynskiego...zupelnie jak sowiecki kat Swiatkowski po 45 roku
Wyborca
8 miesięcy temu
A porozliczac ich bo jest z czego
Polak
8 miesięcy temu
Wreszcie , nareszcie ukrucic te ich sedziowskie rządy bez odpowiedzialnosci
nocny_stróż
8 miesięcy temu
Głosowania na tzw. "śpiocha" bo który organizm funkcjonuje normalnie w nocy ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić