o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|
aktualizacja

Szalone wydatki posłów. Rekordzista wydał już 74 tys. zł na taksówki

24
Podziel się

Gdzie bywał, co widział i czego dokonał poseł Krzysztof Mieszkowski, tego dokładnie nie wiemy. Wiadomo, że w trakcie trzech lat kadencji wydał na podróże taksówkami 74,7 tys. zł. Mógł przemierzyć taksówką grubo ponad 20 tys. kilometrów, czyli około połowę obwodu kuli ziemskiej.

Posłowie pokazali rozliczenia. Rekordzista wydał na taksówki już 73 tys. zł.
Posłowie pokazali rozliczenia. Rekordzista wydał na taksówki już 73 tys. zł. (East News, Mateusz Grochocki)
bEayKkmt

- Wydatki na taksówki są związane z moją aktywnością poselską i mieszczą się w budżecie biura - odpowiada zdawkowo poseł, zapytany przez WP o zadziwiająco wysokie rachunki.

Kancelaria Sejmu właśnie opublikowała sprawozdania posłów, dotyczące kosztów działalności ich biur poselskich. Przypomnijmy, że rachunki parlamentarzystów związane ze sprawowaniem mandatu pokrywają podatnicy. Posłowie mają do dyspozycji 170 tys. zł rocznie. Największą część tej kwoty wydają zazwyczaj na pensje współpracowników oraz koszty wynajmu biura.

Taksówką dookoła świata

Jak się okazało poseł Krzysztof Mieszkowski (wywodzący się z partii .Nowoczesna, obecnie członek klubu PO - Koalicja Obywatelska) to rekordzista w konsumowaniu usług taksówkarskich. W 2018 udało mu się wydać 20,3 tys. zł, w 2017 roku było to 35,5 tys. zł, a jeszcze wcześniej 18,9 tys. zł - razem 74,7 tys. zł. A licznik wciąż bije. Nie znamy jeszcze wydatków za 2019 rok.

bEayKkmv

Przy założeniu, że średnia cena przejazdu 1 km taksówką to około 2,5 do 3 zł (plus opłata początkowa) poseł przebył trasę ponad 20 tys. kilometrów, czyli około połowy obwodu kuli ziemskiej. Co ciekawe polityk posiada własny samochód - Volvo V60 z 2016 roku. Być może nie chce "zajeździć" prywatnego pojazdu. Rozliczane przez niego podróże taksówkami są kilkukrotnie wyższe niż autem.

Zobacz także: Donald Trump przyjdzie do Warszawy. Wicepremier zabiera głos ws. zaproszenia Putina

bEayKkmB

Wydatki posłów na przejazdy samochodami to temat, który powraca co roku. Media opisywały choćby przypadek Adama Andruszkiewicza (obecnie wiceminister cyfryzacji), który mimo braku prawa jazdy, jak również własnego samochodu brał z Sejmu po kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Tłumaczył, że wypożycza samochód wraz z szoferem.

Poseł Horała: Pojechałem na spotkanie z informatorem

Około setka posłów wykorzystuje maksymalny limit tak zwanej kilometrówki, czyli lekko ponad 35 tys. zł rocznie. Do najbardziej jeżdżących posłów należy Piotr Liroy Marzec (41 tys. zł, czyli nawet przekroczył limit). Z kolei w PO Borys Budka, Tomasz Cimoszewicz z Białegostoku czy Janusz Cichoń z Olsztyna - wyjeździli po 35 tys. zł.

bEayKkmC

W partii Prawo i Sprawiedliwość liderzy wojaży to m.in. Stanisław Piotrowicz, Marcin Horała (Gdynia) i Jacek Żalek z Białegostoku. Odkąd stracił tekę ministra środowiska, w teren ruszył prof. Jan Szyszko (35,1 tys. zł).

Posłowie, z którymi rozmawialiśmy, zapewniali, że wszystkie przejechane kilometry to praca na rzecz ich wyborców. - No dajcie spokój, przecież po zdjęciach na Facebooku widać, gdzie byłam - mówi jedna z posłanek.

Poseł Marcin Horała przyznał, że kilka dalekich podróży odbył na spotkania z informatorami, którzy podsuwali mu nowe tropy w sprawie dziury VAT. Przypomnijmy, że przewodniczy komisji śledczej, badającej oszustwa na podatkach w czasach rządów PO-PSL.

bEayKkmD

Masz newsa , zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEayKkmW
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(24)
piotr
2 lata temu
Lepiej zajmijcie się lotami kuchcińskiego !!!
coś na ucho
2 lata temu
Najcenniejsze, to dobrze kantować!!!!!
Skoki
2 lata temu
74 tysiące z malwersacji to piszecie , a ani jednym słowem się nie " zajakniecie" o AFERZE SKOKÓW Wołomin i innych oddziałów . Skąd to zamilczanienie tegotematu ? Czyżby chodziło o zamiecenie tej afery pod dywan ? A jest to afera z 4,5 miliardem złotych w tle i na niekorzyść prostych ludzi , ciułaczy , którzy poniosą koszty . Można jeszcze temu zapobiec ujawniając sprawę , ale za parę tygodni już będzie po sprawie .
bEayKkmX
B52
2 lata temu
ja bardzo mało jeżdżę samochodem rocznie robię od 10ooo do 15ooo do roboty mam w jedną stronę tylko 5 km+ zakupy w sobotę od czasu do czasu do lasu latem posiedzieć na trawie + urlop max 1000 km to przez trzy lata robi się co najmniej 30ooo
kasa się kręc...
2 lata temu
przynajmniej taksówkarze zarobili
Zmiana Na Duż...
2 lata temu
Lepiej dać zarobić taksówkarzom, niż zmarnotrawić 300 milionów na Rydzyka, 100 milionów na Kubicę, miliard na TVP, 500 milionów na Czartoryskich, i na nagrody te jawne i te pod stołem - tego już nikt nie policzy...
Poloki
2 lata temu
Oto nasi "Wybrańcy Bogów"... Hue hue hue. Jaki naród tacy wybrańcy.
Jerry
2 lata temu
Dalszy ciąg kwiku buraczanego lewactwa. Niech sobie latają nawet rakietami byleby tylko kleru nie dawali, a reszta ok.
co zrobić żeb...
2 lata temu
Wszędzie kradną to nasza narodowa przypadłość!!!
pawel
2 lata temu
no i co? ja też mam kolegę taksówkarza ...
Podatnik
2 lata temu
Ile poszło na ochrone reżimu????
gdzie ta równ...
2 lata temu
i co nadal ktoś myśli że wszyscy są równi?
oj
2 lata temu
Ciężko pracują to im się należy, ale może profesor oj Geniusz z filmy "Znaki i moce. Kręgi życia" wreszcie odkryje tunel do teleportacji
bEayKkmP
Phaeton
2 lata temu
Nierob
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić