o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Szczyrk w żałobie po śmierci 8 osób w wybuchu gazu

1
Podziel się

Władze Szczyrku zaapelowały o uszanowanie ofiar wybuchu gazu i zawaleniu się domu w tej turystycznej miejscowości. Służby odnalazły w gruzowisku ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci. Ratownicy wciąż pracują na miejscu.

Szczyrk. Akcja ratownicza po wybuchu gazu w budynku
Szczyrk. Akcja ratownicza po wybuchu gazu w budynku (Agencja Gazeta, Grzegorz Celejewski)
bEsfisXp

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy zaapelował, aby do 8 grudnia mieszkańcy powstrzymali się od organizacji i imprez. Flagi na urzędach zostaną przepasane kirem. Burmistrz poprosił również mieszkańców o wywieszenie flag państwowych.

"Zarządzam wywieszenie flagi państwowej Rzeczpospolitej Polskiej przepasanej kirem na budynku Urzędu Miejskiego w Szczyrku oraz budynkach gminnych jednostek organizacyjnych" - głosi dokument.

Władze Szczyrku zaapelowały o nieorganizowanie imprez publicznych o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, rekreacyjnych, sportowych w dniach od 4 do 8 grudnia. "Zwracamy się z ogromną prośbą o uszanowanie decyzji Burmistrza Miasta Szczyrk" - napisali samorządowcy.

bEsfisXr

Nie ma decyzji ws. ogłoszenia żałoby w województwie śląskim. - Apeluję do wszystkich mieszkańców regionu o szacunek i godne potraktowanie tej tragedii - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas spotkania z dziennikarzami w Szczyrku.

Zapytany o ogłoszenie żałoby narodowej, podkreślił, że to kompetencja prezydenta.

Zobacz także: Wybuch gazu w Szczyrku. Reporter WP na miejscu
bEsfisXx

Minutą ciszy ofiary wybuchu gazu w Szczyrku uczciła powołana w czwartek przez premiera Rada Rodziny. O wspomnienie ofiar zaapelował Mateusz Morawiecki.

Szczyrk po wybuchu gazu. Znaleziono 8 ciał

Znaleziono ciała ośmiu osób, w tym czworo dzieci - to prawdopodobnie wszystkie ofiary tragedii. Akcja w Szczyrku wciąż jednak trwa. Trzykondygnacyjny budynek, który w wyniku wybuchu gazu został doszczętnie zniszczony, będzie wciąż przeszukiwany przez strażaków cegła po cegle.

bEsfisXy

Eksplozja miała miejsce w środę wczesnym wieczorem, ok. godz. 18:30. Wszystko wskazuje na to, że gaz przedostał się instalacjami i kanałami do budynku po uszkodzeniu pobliskiego gazociągu. Zdaniem Polskiej Spółki Gazownictwa pracownicy zewnętrznej firmy mieli wwiercić się w rurę urządzeniem do wykonywania przecisków podziemnych. Śledztwo ws. katastrofy wszczęła Prokuratura w Bielsku-Białej.

- Śledztwo zostało wszczęte w kierunku sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób, a następstwem tego czynu jest śmierć wielu osób, jak jest w tym przypadku - powiedziała WP Agnieszka Michulec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

bEsfisXz

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsfisXS
KOMENTARZE
(1)
opo
2 lata temu
Zdjęcie wszystkich strażaków na gruzach zawalonej kamienicy lekko niesmaczne. Tam zginęli ludzie rozumiem, że oni wydobywali ich ciała pracowali całą noc, ale dla mnie to tak jakby deptali świeży grobowiec. Zróbcie sobie zdjęcie grupowe obok. Zróbcie sobie zdjęcie gruzów, ale razem mi to nie pasuje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić