o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Szef KE: Mamy porozumienie ws. brexitu

15
Podziel się

- Mamy porozumienie. Jest uczciwe i wyważone, zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Jest porozumienie ws. brexitu.
Jest porozumienie ws. brexitu. (East News, Xinhua / eyevine)
bEqavIDF

- Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie. Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii. Świadczy ona o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Polecam Radzie Europejskiej zatwierdzenie tego dokumentu.

- Mamy świetne porozumienie, które przywraca nam kontrolę. Teraz parlament (brytyjski - przyp. red.) powinien przegłosować umowę w sobotę, abyśmy mogli szybko wrócić do naszych priorytetów - napisał na swoim kanale premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

bEqavIDH

- Premier Boris Johnson daje głowę, że to przeprowadzi. Jeśli nic się nie zmieni, będę chciał przeprowadzić jako pierwszy punkt dnia dzisiejszego – powiedział dziennikarzom szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak dodał: - Zaproponowane rozwiązanie wydaje się najbezpieczniejsze.

bEqavIDN

Co zawiera dokument? M.in. zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca przyszłego roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.

Ponadto, porozumienie gwarantuje bezpieczeństwo wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu Unii w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii.

W dokumencie znalazło się zastrzeżenie dot. tego, że między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie prawdziwa granica, choć Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej strefie celnej, ale towary, które zmierzać będą na rynek unijny będą clone według unijnych zasad. Skomplikowane? No właśnie.

bEqavIDO

Ponadto Londyn i Bruksela zgodziły się co do treści przepisów o ochronie przedsiębiorców, własności intelektualne i ochornie danych osobowych.

Niekończąca się historia

Wielka Brytania początkowo miała wyjść z Unii Europejskiej 29 marca, jednak wobec braku zgody Izby Gmin na poprzednią wersję umowy, termin ten został przesunięty na 31 października.

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski
bEqavIDP

W sobotę Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym będzie głosowała nad przyjęciem porozumienia. Kluczowe może się okazać poparcie Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która podkreślała, że nie może poprzeć planów Johnsona z uwagi na konieczność wyjścia z unii celnej z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqavIEi
KOMENTARZE
(15)
asd
2 lata temu
Ten Johnson musi mieć mocną wątrobę, że wytrzymał te wszystkie "rozmowy" z Junkresem !!!
SOON
2 lata temu
I dobrze. Czas na rozpad tego chorego marksistowskiego tworu, jakim jest UE. Wyjście Wlk Brytanii to dopiero początek! Ahahahahahahahaha!
4321
2 lata temu
Ktoś musi czuwać! / Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich/, lecz "gumowe ucha" z MI 5 opłacani w funtach w tych instytucjach będą obecni.
bEqavIEj
biznesmen
2 lata temu
Super. wreszcie polscy robotnicy wrócą do kraju, jak chciało PO ni PiS.
wania
2 lata temu
A kiedy dla szefa Rady skończą sie srebrniki judaszowe.
jan
2 lata temu
Jest porozumienie - haha. Ale się uśmiałem
VON
2 lata temu
To dzięki naszemu wodzowi Tuskowi- on to jest najlepszym , takie prawdziwe "słońce Peru" i do tego spojrzenie ma takie "miłe", nawet jak się uśmiecha "szczerze"
asd
2 lata temu
Pytanie: Ile Johnson musiał wypis z Junkersem !!!
gość
2 lata temu
Tusk, ten to jest polityk. Za co się chłopina nie weżmie to sukces. Polską gospodarkę położył i uciekł do unii. Teraz rozkłada unię. Taki polityk syndyk masy upadłościowej
Z UK
2 lata temu
Dlaczego wprowadzacie w blad.... To 'porozumienie' jest tylko miedzy pseudo premierem i junkierem, ono nie bedzie zaakceptowane przez rzad UK
Gal Anonim
2 lata temu
Kiedy wreszcie ten pijaczyna odejdzie z UE.
87
2 lata temu
Junkers ! Trzeba to oblać. I pacnij w czoło Tuska, ale tak dobrze.
ha ha ha
2 lata temu
dzisiaj jest Brexit jutro POlexit
bEqavIEb
Wkurzony
2 lata temu
Brytyjczykom przeszkadzało to że do ich kraju przyjechało milion Polaków , u nas siedzi 3 miliony Ukraińców z czego większość pracuje nielegalnie na czarno , a obecny rząd nie widzi problemu .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić