Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|

Szkolna inscenizacja holokaustu na Zamojszczyźnie. Dyrektor muzeum Auschwitz: Fatalny pomysł

7
Podziel się

Jedni uczniowie przebrani za esesmanów, drudzy za gazowanych więźniów - tak wyglądało przedstawienie w szkole w gminie Łabunie na Zamojszczyźnie. - To jest w oczywisty sposób bardzo zły pomysł. Mam nadzieję, że to jednorazowy wybryk - tak sprawę komentuje Piotr Cywiński z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Szkolna inscenizacja mordowania więźniów obozu koncentracyjnego
Szkolna inscenizacja mordowania więźniów obozu koncentracyjnego (Newsweek Polska, Adam Tuchlinski)

Kontrowersyjną inscenizację w szkole podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny opisał we wtorek "Newsweek". Miał być to główny element uroczystości z okazji nadania imienia szkole.

W przedstawieniu pt. "Nie mogę cię zapomnieć" starsi uczniowie wcielili się w rolę esesmanów, zaś młodsi - ubrani w pasiaki - grali więźniów obozu koncentracyjnego. Przy pomocy maszyny do robienia sztucznej mgły odegrano scenę zagazowania ofiar.

Przedstawienie miały poprzedzić przemówienia. Wójt gminy miał wezwać uczniów do obrony cywilizacji łacińskiej przed środowiskami lewicowymi, którzy - tak jak naziści - "chcą tworzyć nowego człowieka, nowe społeczeństwo, bez Boga".

Dyrektor muzeum w Auschwitz oburzony

O ocenę podejścia szkoły do pamięci o historii niemieckiej okupacji zapytaliśmy Piotra Cywińskiego, historyka i dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Był skonsternowany i zniesmaczony.

- To jest w oczywisty sposób zły pomysł. Uczniowie podstawówki nie powinni być przebierani za SS-manów. Uważam, że ludziom, którzy to zorganizowali, brak jest elementarnej wrażliwości potrzebnej do edukowania dzieci o takim temacie - mówi WP Cywiński. - Mam nadzieję, że to jednorazowy wybryk, a nie jeden z wielu takich przypadków - dodał.

Jak twierdzi ekspert, organizatorzy powinni pójść po porady do instytucji powołanych do tego, by przybliżać ludziom ten okres w historii.

- Na Lubelszczyźnie jest pełno miejsc, gdzie szkoła mogła się poradzić, jak w dobry sposób podejść do tematu. Jest muzeum w Majdanku, miejsca pamięci. Tam są ludzie, którzy wiedzą, jak uczyć dzieci o tych wydarzeniach - podsumował Cywiński.

Jeszcze ostrzej do sprawy odniósł się ks. Wojciech Lemański.

"Przerażające, bezmyślne, tępe i okrutne. Inscenizacje tego rodzaju organizowano w faszystowskiej Rzeszy i w sowieckich szkołach" - napisał na Facebooku Lemański.

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(7)
KJL
2 lata temu
Fatalny teatrzyk szkolny. Reżyser nie ma zielonego pojęcia o umieraniu w komorze gazowej.
Aisha
2 lata temu
Brawo Newsweek, próbowaliście szkalować inscenizację w szkole Łabunie, a efekt odwrotny. Za granicą w Daily Mail pod artykułem z 2 stycznia na 10 komentarzy 8 pozytywnych w których czytelnicy wypowiadają się pozytywnie o tej uroczystości do tego po 2tyś polubień przy każdym komentarzu, negatywnych ocen 100, 200 podobnie The Times of Israel pod artykułem z 1 stycznia większość komentarzy nawiązuje do historii może dwa komentarze negatywne na temat inscenizacji. Tylko w Polsce czytelnicy mają z tym problem. Ale ja widzę pozytywną stronę tego artykułu, zrobiliście niezłą reklamę Łabuniom, szkole, wójtowi. Po filmie Wołyń dowiedziano się o Rzezi Wołyńskiej, a teraz po inscenizacji w szkole w Łabuniach świat dowiedział się o Dzieciach Zamojszczyzny.
yrburef
2 lata temu
A filmy o niemieckich obozach śmierci, też są wybrykiem? Happening to lekcja historii.
cyco
2 lata temu
Takie sytuację to woda na młyn dla eurocwaniaczków lub pułkownika putina scena wyrwana z kontekstu może zostać przedstawiona jako kultywowanie nazizmu w polskich szkołach lub inna wyrwana z kontekstu bzdura
Były katolik
2 lata temu
Podobnie jak marna inscenizacja próby zabicia Wojtyły.
alfik
2 lata temu
A pseudoinscenizacje obrażania wiary katolickiej to artystyczny wyraz. Nadęta hipokryzja
Jak
2 lata temu
Wojtuś lemański, też mi autorytet ....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić