Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Szpieg Kima zatrzymany. "Był lojalnym agentem reżimu"

2
Podziel się

Australijskie służby zatrzymały pochodzącego z Korei Północnej mieszkańca Sydney, któremu zarzucają pośrednictwo w handlu bronią i działania na rzecz reżimu Kim Dzong Una. Mężczyznę aresztowano w jego domu w dzielnicy Eastwood.

Z przedstawicielami służb Kim Dzong Una agent kontaktował się przez zaszyfrowane połączenia.
Z przedstawicielami służb Kim Dzong Una agent kontaktował się przez zaszyfrowane połączenia. (Forum, REUTERS/Kyodo)
bCOyIggl

Choi Han Chan ma 59 lat i trzy dekady temu przyjechał do Australii - podaje news.com.au. Służby nie wyjaśniają, kiedy zaczął działać na rzecz Pjongjangu.

Ujawniono, że mężczyzna w ostatnim czasie zajmował się handlem częściami pocisków balistycznych i oprogramowaniem do nich. Miał też organizować nielegalną sprzedaż północnokoreańskiego węgla do odbiorców w Indonezji i Wietnamie, aby pozyskać fundusze dla reżimu.

Zobacz też: Tajemniczy los 26 koreańskich kobiet

bCOyIggn

- Uważał się za lojalnego agenta. Wierzył, że wszystko, co robi, służy wyższym celom patriotycznym i pomaga rozwijać program nuklearny Korei Północnej - mówi Neil Gaughan z policji federalnej.

Dodaje, że naturalizowany Australijczyk do kontaktów ze swoimi mocodawcami (m.in. wysokimi rangą przedstawicielami władz w Pjongjangu) i partnerami handlowymi wykorzystywał szyfrowane komunikatory.

Służby sprawdzają też, czy 59-latek nie był zamieszany w przemyt kamieni szlachetnych.

bCOyIggt

Mężczyzna usłyszał sześć zarzutów w związku z ustawą o zapobieganiu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia oraz sankcjami nałożonymi przez ONZ i rząd Australii na Koreę Północną.

Grozi mu kara nawet 18 lat więzienia.

bCOyIggO
KOMENTARZE
(2)
Tym
3 lata temu
Ten stan w Korei północnej podtrzymuje USA, ludzi przy Kimie trwają bo to gwarantuje pokój.Koreanczycy pamiętają niedawną wojnę i co wtedy było
A.
3 lata temu
Za mało. TYLKO KS.
Najnowsze komentarze (2)
A.
3 lata temu
Za mało. TYLKO KS.
Tym
3 lata temu
Ten stan w Korei północnej podtrzymuje USA, ludzi przy Kimie trwają bo to gwarantuje pokój.Koreanczycy pamiętają niedawną wojnę i co wtedy było
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić