Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Szpital zapłaci polskiemu medaliście olimpijskiemu za śmierć dziecka. Ogromna kwota

12
Podziel się:

500 tys. zł zadośćuczynienia przyznał Sąd Okręgowy w Opolu rodzicom Julii B., która zmarła na skutek błędu lekarzy - poinformował we wtorek rzecznik prasowy sądu Daniel Kliś. Łącznie szpital ma wypłacić 1 mln zł, ponieważ sąd już wcześniej częściowo uznał powództwo rodziców.

Szpital zapłaci polskiemu medaliście olimpijskiemu za śmierć dziecka. Ogromna kwota
(YouTube, YouTube)

Proces przed opolskim sądem dotyczył błędu lekarskiego, którego ofiarą padła córka polskiego medalisty olimpijskiego z Londynu - sztangisty Bartłomieja Bonka. Dziewczynka przyszła na świat wraz z siostrą bliźniaczką w listopadzie 2012 roku w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza z bliźniaczek urodziła się zdrowa, druga - Julia - miała niedotlenienie mózgu, w którego wyniku zmarła piętnaście miesięcy później.

Rodzice domagali się 1,5 mln zł zadośćuczynienia. Wcześniej szpital uznał częściowo powództwo - w wysokości 500 tys. złotych. Sąd przyznał dodatkowo 500 tys. zł, co daje łącznie milion złotych wraz z ustawowymi odsetkami.

Przyznając zadośćuczynienie w kwocie miliona złotych, sąd wziął pod uwagę rozmiar, natężenie oraz charakter i skalę cierpienia poszkodowanej małoletniej Julii B. (...) W ocenie sądu wyższe zadośćuczynienie byłoby nieadekwatne i prowadziłoby do nadmiernego wzbogacenia się. Zadośćuczynienie nie obejmuje cierpień rodziców, a jedynie cierpienia dziecka - napisano w komunikacie sądu.

Wyrok nie jest prawomocny. Wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku złożyli powodowie, pozwany szpital oraz ubezpieczyciel.

W lipcu 2016 roku zapadł prawomocny wyrok w sprawie Hanny Ż.-L., która, zdaniem prokuratury, była odpowiedzialna za poród dziewczynek. Sąd uznał, że wina lekarki nie była znaczna i warunkowo umorzył postępowanie karne dwa lata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
JaKoX
6 lat temu
Niech mi ktoś wyjaśni, co sędzia-pajac sobie myślał, orzekając, że śmierć dziecka była "winą nieznaczną" lekarki??? A lemmingi dziwią się, że PiS chce zrobić porządek z sądownictwem.
pik
6 lat temu
Lekarze nie zamierzają za nic płacić. Jak chcecie leczenie bez ryzyka to leczcie się sami. Procedury medyczne ZAWSZE są obarczone ryzykiem i pacjent, który chce skorzystać z usługi lekarza musi to przyjąć do wiadomości albo iść do znachora, może tamten mu coś zagwarantuje.
pacjent
6 lat temu
...ciekawe...ciekawe..bo lekarze są ....UBEZPIECZENI
aaaswa
6 lat temu
W tej sytuacji napewno wielu rodziców powinno dostać milionowe odszkodowania za śmierć dziecka ,które powstało na skutek zaniedbania lub złej diagnozy lekarskiej, bo śmierć każdego dziecka jest bolesnym przeżyciem i tragedią dla każdego rodzica.
aswasa
6 lat temu
Lekarze ,pracownicy wydający krzywdzące decyzje np. w urzędach państwowych ,skarbowych powinni też mieć odpowiedzialność za błędne decyzje, a dotychczas nie mają żadnej odpowiedzialności , a jeśli już to płacimy ZA ICH BŁĘDY I ZANIEDBANIA MY- PODATNICY . Czas z tym skończyć i niech każdy płaci sam za swoje błędy.
ggg
6 lat temu
tak jak lekarze tak i politycy za nasze pieniadze robia błedy a jak juz maja placic kare tez za nasze co to za zawody bez odpowiedzialnosci,bo jak w sklepie w kasie brakuje to sciagaja od pracownika itd
tam
6 lat temu
jak by wszystkim uczciwie wyplacali ile jest takich bledów lekarzy miliony sa one na codzien a to przytrzymana ciaza a to zła decyzja ,ok niech im wyplaca ale znam wiele osob które stracily dziecko z winy lekarzy i nie widzieli na oczy złotówki?czyzby to tylko pod media,jak ktos medialny pokazuja jacy to oni dobrzy nie sa,a zwykły Kowalski jego straty nikt nawet sie nie dowie niech sobie placze w samotnosci
NIE PLATFORMI...
6 lat temu
Rodzice twardo walczą aby obłowić się na śmierci dziecka .
gość
6 lat temu
Kiedy wreszcie zaczną płacić lekarze zamiast szpitali ? Kiedy wreszcie każdy lekarz będzie musiał mieć wykupioną obowiązkową polisę OC od błędów w sztuce. Większość prowadzących działalność gospodarczą ma po parę takich polis a za nich i ich błędy płacą szpitale, jakim prawem. Prawdziwe święte krowy - płacą niskie podatki, wizyty na NFZ trwają po 10 minut, wizyty prywatne "na lewo" - najczęściej bez rachunku/paragonu fiskalnego. Raczej do biednych nie należą więc stać ich na wykupienie polisy OC. Przez to sądy zasądzają śmiesznie niskie odszkodowania w porównaniu do zachodu, by placówka nie zbankrutowała bo to z ich kasy.
Ania
6 lat temu
A jak bo znany olimpijczyk a zwykłemu szarakowi to wciskają kit i nie chcą uznać winy lekarza
marek
6 lat temu
Szpital zapłaci !? hahahaha!!!! zapłaca pacjenci, bedzie o 1 miln. mniej usług. Zapłacić powinien lekarz ze swojej kieszonki, to by była kara i zarazem nauka dla innych, a tak fiu fiu zapłaca podatnicy. POLSKA
Zagórzanin
6 lat temu
Jakbym został pomówiony przez złodzieja o pobicie, to by mnie zwolnili ze służby.Elita polskich lekarzy za swoje błędy nie ponosi żadnej odpowiedzialności.Pan sędzia kradnie w sklepie i nie ponosi odpowiedzialności.Komornik pozbawia uczciwych ludzi majątku i też jest bezkarny.To nie jest sprawiedliwy kraj.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić