o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Szydło na Westerplatte: Europa nie chciała ginąć za Gdańsk

66
Podziel się

Z udziałem premier Beaty Szydło rozpoczęły się w piątek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Szydło na Westerplatte: Europa nie chciała ginąć za Gdańsk
(Twitter, Prawo i Sprawiedliwość)
bDYWsCdN

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

W uroczystościach oprócz premier udział wzięli m.in.: szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

bDYWsCdP

- Westerplatte to miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. Symbol niezłomności i bohaterstwa naszego narodu - zaczęła w swoim wystąpieniu premier Beata Szydło. - Okupowana Polska była miejscem wielkiego terroru. Trzeba nam o tym mówić głośno. To niesprawiedliwe i haniebne mówienie dziś przez zagraniczne media o polskich obozach koncentracyjnych - kontynuowała.

- Wszystko to działo się na oczach świata, na oczach Europy, która nie chciała wtedy ginąć za Gdańsk. Za to polscy żołnierze ginęli, solidarnie walczyli o wolność europejskich narodów na wszystkich frontach wojny - zwróciła uwagę Szydło.

- Nie ma przyszłości bez prawdy. Musimy wciąż przypominać, kto jest ofiarą, a kto katem. Polska była ofiarą II wojny, ale i jej bohaterem. Mamy czyste sumienie, zachowaliśmy się, jak trzeba - powiedziała premier.

bDYWsCdV

- Polska ma dziś prawo upominać się o swoje wartości, których zawsze broniła. Europie potrzebna jest solidarność, a Polska jest krajem solidarnym, praworządnym i demokratycznym - dodała Szydło.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddana została salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

bDYWsCeq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(66)
Niezłomny 49
4 lata temu
"Pani Premier Beata Szydlo jest Kobieta Premierem polskiego Rzadu , ktory niegdy nie dal " plamy " i zawsze wie co mowi ! Wielki Szacunek Pani Premier ! ". Niestety Pani Premier nie zawsze wie co mówi albo z premedytacją kłamie. Zgadzam się, że "Okupowana Polska była miejscem wielkiego terroru. Trzeba nam o tym mówić głośno. To niesprawiedliwe i haniebne mówienie dziś przez zagraniczne media o polskich obozach koncentracyjnych", ale nie zgadzam się na mówienie, że "Polska jest krajem solidarnym, praworządnym i demokratycznym" albowiem Polska jest krajem niepraworządnym, niedemokratycznym (nikt nie reaguje na łamanie praw człowieka w różnych organach władzy).
Stoczniowiec6...
4 lata temu
Panie redaktorze Styczek, w tym artykule pominął Pan najważniejszego ministra - Obrony Narodowej, myślę wyselekcjonowany zespół Obrony Terytorialnej jest już w drodze aby Pana pouczyć (opcja lajtowa). Minister pilnie obserwował czy wszystko przebiega zgodnie z jego scenariuszem, harcerze zostali wyhamowani w odpowiednim momencie.
Meander
4 lata temu
I nadal nikt Polsce nie udzieli pomocy, kto będzie ryzykował konflikt? USA już zapowiedziały, a z reszta w Europie nasz cudny rząd już nam pozamiatał. Zostają modlitewniki zakupione przez Maciarewicza.
bDYWsCer
nikt
4 lata temu
napiszcie ilu Zydow zamordowano w polsce przez polakow...
pisopolityka
4 lata temu
ożywienie dyplomacji z Białorusią a kopanie unii oto polityka obecnego rzadu świetowanie rozpoczęcia wojny zamiast końca
Darek
4 lata temu
Brawo Pani Premier,tak trzymać
ijastan
4 lata temu
Pani Premier Beata Szydlo jest Kobieta Premierem polskiego Rzadu , ktory niegdy nie dal " plamy " i zawsze wie co mowi ! Wielki Szacunek Pani Premier !
Burza
4 lata temu
Nie takie przemówienia są nam potrzebne. Nam potrzeba sojuszników, a nie szukanie wrogów. Dramatyczna decyzja niepatriotycznej lekcji historii w 78 rocznicę II wojny światowej na Westerplatte, wg programu min. A.Zalewskiej i A.Macierewicza? Skandal pokazujący upadek demokracji i moralności PiS wobec młodzieży ?
darekw11
4 lata temu
DO PISOWCÓW GELCIKIEM Z EU TO NIE GARDZICIE ALE OPLUĆ KOGOŚ TO POTRAFICIE TAK JAK TEN PIS WASZ CAŁY TYLKO JAK Z EU WYLECICIE TO NIE SKAMLAJCIE ŻE W SKLEPIE SALCESON I OCET A WATACHA Z PISU BĘDZIE SIĘ MIAŁA DOBRZE A DO POLSKI WRUCI KOMUNA OTO WALCZYCIE CIEMNY LUDZIE
LOCen
4 lata temu
Teraz w Europie jest moda na muli-kulti . Europo zupełnie zgupiałaś, Niszczysz swoich obywateli w imię tej polityki zakłamania !
?????????????...
4 lata temu
Słyszałam ,ze ten dzień bohaterskiej ,ale jednak klęski - ma być świętem państwowym? dlaczego Polacy muszą ciągle czcić klęski ?
emeryt
4 lata temu
głupia ,prosta baba
Tot
4 lata temu
Czego wymagać od innych, skoro polskie władze uciekły we wrześniu do Rumunii, to samo zrobił naczelny wódz Rydz -Śmigły ( pułkownik Bociański zastąpił mu drogę i strzelił sobie w pierś broniąc honoru polskiego żołnierza ). Co do dowództwa Sucharskiego, to już od dawna pojawiają się informacje, że nie on faktycznie dowodził ( miał załamanie nerwowe, chciał się poddać już drugiego dnia ), tylko jego zastępca Dąbrowski. Taka prawda, chwała bohaterom, ale nie tym tchórzom.
bDYWsCej
IQ
4 lata temu
Taka patriotka a ludzie po nawałnicy dalej bez odszkodowań byle się pokazać
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić