Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Joanna Sosnowska
Joanna Sosnowska
|

Takiego odkrycia jeszcze nie było. Gwiazda co 28 minut okrąża czarną dziurę

18
Podziel się:

Niecałe 15 tysięcy lat świetlnych od nas ma miejsce niezwykłe zjawisko. Gwiazda orbituje dookoła czarnej dziury. A co więcej, robi to prawdopodobnie od milionów lat.

Takiego odkrycia jeszcze nie było. Gwiazda co 28 minut okrąża czarną dziurę
(NASA/CXC/M.Weiss)

Wszystko rozgrywa się w jasnej gromadzie kulistej, położonej w gwiazdozbiorze Tukana. Jest ona widoczna nieuzbrojonym okiem w pobliżu Małego Obłoku Magellana. Naukowcy długo przypuszczali, że ukrywa się tam system podwójny gwiazd, z czego jedna jest wielkości naszego Słońca, a druga jest gwiazdą o dużej gęstości i wielkości planety. Dziś już wiemy, że mamy do czynienia z rzadkim układem - to biały karzeł orbituje dookoła czarnej dziury.

- Przypuszczamy, że ma to miejsce od milionów albo miliardów lat - mówił serwisowi PopSci Arash Bahramian z Uniwersytetu Stanowego Michigain. - Obecnie sądzimy, że system jest stabilny. Prawdopodobnie pozostanie w takim stanie przez kolejne miliony lat.

To stwierdzenie także zasługuje na uwagę. Dlaczego? Ze względu na odległość, jaka dzieli oba ciała niebieskie. Jest ona tak niewielka, że pełny obrót dookoła czarnej dziury jest wykonywany w ciągu zaledwie 28 minut! Tak niewielkiej orbity między dwoma takimi obiektami naukowcy jeszcze nigdy nie zaobserwowali!

Co więcej, mimo stosunkowo niewielkiej odległości (przynajmniej w kategoriach kosmicznych, bo wynosi ona prawdopodobnie trochę ponad milion kilometrów, albo 2,5 raza więcej, niż odległość z Ziemi na Księżyc), gwiazda wcale nie jest rozrywana przez czarną dziurę na strzępy. Między tymi obiektami istnieje pewien rodzaj symbiozy - gwiazda "karmi" czarną dziurę gazem i pyłem.

Naukowcy przypuszczają, że ta dziwna para w przeszłości faktycznie była dwoma gwiazdami. Ale mniejsza z nich została "zniszczona" przez czarną dziurę, a teraz obserwujemy jej pozostałości w postaci białego karła.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
aabeen
5 lata temu
300 000km/s przez 15 000 lat. Jakie to wszystko względne. W sumie niedaleko.
ja
5 lata temu
Kto to sprawdzi?
true
5 lata temu
lubią nas karmić bzdurami a my to czytamy a później w to wierzymy :) papke z mózgu łatwo zrobić ludziom
FE
5 lata temu
Najlepiej jest pisać o czymś czego istnienia nie jesteś wstanie sprawdzić, bo jest oddalone o 15 tys lat świetlnych. Ludzie wy naprawdę wierzycie w te bzdury ?
tyle
5 lata temu
Może w innej galaktyce widzą jak dym leci z Ziemi i zastanawiają się czemu się tak kopci.
Plaska Ziemia
5 lata temu
Z serii bajek o kopciuszku i pantofelku.
TM
5 lata temu
Przy tak szybkich obrotach, siła odśrodkowa na krańcu gwiazdy musi być "KOSMICZNA" :)
xXx
5 lata temu
Z tego wynika, że gwiazda porusza się z prędkością ok. 12 500 000 km/h. Nieźle
m56
5 lata temu
ja też orbituję wokół takiej jednej czarnej dziury------ szkoda że nie tylko ja...... a niech tam--- nie ma czego zazdrościć a wszak, nie jest tajemnicą że czarne dziury wciągają
hmm
5 lata temu
ale najciekwawsze w tym wszystkim jest to, z jaka predkoscia poruszaja sie obiekty o wielkosci naszego slonca (bo ten o duzej gestosci to chyba czarna dziura raczej) pedzi sobie w prozni z predkoscia od ~4000 km/s do ~9000 km/s (slownie: kilometry na sekunde) !!! !!! !!!
luk404
5 lata temu
niewiedzą praktycznie nic o księżycu O planetach wokół nas A twierdzą że odkryli coś i widzą o czymś co jest tysiące lat świetlnych od nas Totalna kpina z Ludzi
acha
5 lata temu
zadzieram kiece i lece
wiem co piszę
5 lata temu
Bezedura! Najbliższa czarna dziura jest w odległości około 30 000 lat świetlnych.
zeb
5 lata temu
a jednak są słońca które się kręcą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić