Wróć na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Takiego roku szkolnego jeszcze nigdy nie było. Strajk, podwójny rocznik i lekcje do 19:30

35
Podziel się

Do 15 września nauczyciele mają zdecydować czy będą strajkować. Uczniowie jednak już 2 września wejdą do przepełnionych szkół, z których niektórzy będą wracać grubo po godzinie 19:30. Pierwszy dzwonek jeszcze nigdy nie był podłączony do takiej mieszanki emocjonalnej.

Strajk nauczycieli z kwietnia mógł być tylko przygrywką przed kolejnym protestem
Strajk nauczycieli z kwietnia mógł być tylko przygrywką przed kolejnym protestem (East News, Adam Staskiewicz/East News)
bCGgjoFx

Pod koniec poprzedniego roku szkolnego nikt nie był pewien, czy 2 września nauczyciele rozwijać będą strajkowe transparenty, czy otwierać dzienniki. 27 kwietnia szef ZNP Sławomir Broniarz zdecydował o zawieszeniu strajku trwającego od 8 kwietnia.

- Dajemy premierowi czas do września - mówił wtedy Broniarz. Jak podkreślał, związek zawiesił strajk, ale go nie skończył. Przez wakacje nie udało się z rządem wynegocjować żadnego porozumienia. A na pewno porozumienia satysfakcjonującego nauczycieli. Strajk jest zawieszony, dzieci i ich rodzice 2 września stawią się na pierwszych apelach. To jednak nie kończy sprawy. Konflikt o polską szkołę trwa w najlepsze. Na razie nie ucierpią na nim uczniowie.

Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Broniarz: o dalszej formie zdecydują nauczyciele

bCGgjoFz

Pytanie tylko, czy pracownicy oświaty rzeczywiście będą chcieli protestować? Według badania przeprowadzonego przez uniwersytety w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, ponad 40 proc. nauczycieli popiera strajk. Jednak 66 proc. jest za tym, by kontynuować protest w... delikatniejszej formie.

Z kolei według badania zleconego przez Międzyszkolny Komitet Strajkowy ponad 80 proc. nauczycieli uważa, że kwietniowy strajk nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Tego już nie badano, ale nie jest żadną tajemnicą, że zbyt dużo ich kosztował.

To było zbyt kosztowne?

Miesiąc poprzedniego protestu kosztował nauczycieli utratę dużej części wynagrodzenia. Specjalny fundusz strajkowy wystarczył na wypłaty po 500 zł brutto protestującym nauczycielom, ale dostali je nieliczni.

Decyzje w sprawie protestu zapadną na prezydium ZNP 16 września. Być może start akcji strajkowej związkowcy wyznaczą na chwilę przed wyborami. Tego jednak nie wiemy, jednak pewne jest, że na wynik sondaży przeprowadzonych wśród nauczycieli na pewno wpływ będą miały pierwsze dni w tłoku podwójnego rocznika.

bCGgjoFF

We wrześniu pojawią się w szkołach średnich absolwenci zlikwidowanych gimnazjów oraz ósmych klas z podstawówek. Oznacza to o blisko 370 tys. więcej uczniów w klasach pierwszych niż w poprzednim roku. Przepełnienia w niektórych miejscach nie da się uniknąć.

Minister Piontkowski ciągle zapewnia, że problemy mogą pojawić się w tylko niewielkich szkołach, gdzie "część uczniów skończy zajęcia o godz. 16.30, zamiast o 14". Optymizmu nie podzielają jednak nauczyciele.

Licealiści w salach wynajętych od podstawówki

Jak już pisaliśmy w money.pl w wielu polskich szkołach lekcje kończyć się będą o 19:30. Niektóre placówki próbują się bronić przed tym scenariuszem, jak mogą. Lubelskie IV LO wynajęło np. dodatkowe sale.

Połowa z dziesięciu pierwszych klas będzie chodziła na część zajęć do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 19. Tylko dlatego będą kończyć o godzinie 17. Bez wsparcia podstawówki mogliby nie wyjść ze szkoły przed 20. O tym, że nocne lekcje są niemal pewne w programie "Money. To się liczy" wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński. Dodawał, że "szkoły zeszły do podziemia", gdyż niektóre placówki na sale przerobiły wszystkie dostępne piwnice.

bCGgjoFG

Jak mówił nam Artur Sierawski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" to po prostu niemożliwe, by w niektórych szkołach tak zaplanować rozkład zajęć, by lekcje nie kończyły się wieczorem.

- Wystarczy sprawdzić zeszłoroczne plany, gdzie zajęcia trwały co najmniej do 16 z minutami. To, co będzie teraz, skoro w większości szkół do pierwszych klas przyszło dwa razy więcej uczniów niż zwykle?

Przed 21 w domu?

Z kolei w jednej ze szkół w Katowicach przerobiono na klasy wszystkie pomieszczenia, jakie się dało. Stare graciarnie, magazynek, pokój nauczycielski. Wszystko, by jakoś opanować wezbraną po reformach PiS falę uczniów.

Im bliżej pierwszego dzwonka, tym więcej planów lekcji publikują uczniowie i nauczyciele na Twitterze. Poniżej tylko dwa z nich.

bCGgjoFH

Co to oznacza dla uczniów? Dotrą do domu może o 20, a może trochę później. Potem jeszcze tylko zadania domowe, wkuwanie do kartkówki, klasówki i gdzieś po północy będą wolni. Trzeba będzie się szybko wysypiać, bo w przeładowanych szkołach zajęcia przecież niekiedy zaczynać się będą o 7:30.

Jednak jak sprawdziliśmy i z tym może być problem. Transport nie jest gotowy na reformy w edukacji. Komunikacja miejska zwykle najczęściej kursuje w godzinach porannych oraz między 15 a 18, kiedy najwięcej osób z niej korzysta. Liczba kursów spada w godzinach przedpołudniowych oraz wieczorno-nocnych.

bCGgjoFI

Tak jest np. w Bochni, dwie z ważnych linii kończą kursowanie właśnie po 19. Tymczasem lekcje będą tam trwały do 19:30. Ci uczniowie będą więc do domu chodzić pieszo jak Leszek, bohater serialu z lat 70. "Daleko od szosy". Tyle że on mieszkał w odciętej od świata wsi i blisko 50 lat temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCGgjoGa
KOMENTARZE
(35)
fre
10 miesięcy temu
kolejny propagandowy artykuł
gosc
10 miesięcy temu
To jest skandal i nieetyczne zachowanie, aby zostawiać dzieci bez nauki.
a
10 miesięcy temu
jak 15 lat temu chodzilam do liceum to tez konczylam po 19 zaczynając lekcje po 14 lub 15 i nikogo to nie bulwersowalo... a tych nauczycieli co strajkuja wyrzucic i zatrudnic na ich miejsce takich ktorym chce sie pracowac
bCGgjoGb
m_pietrzak
10 miesięcy temu
chemia, fizyka, geografia 1x w tygodniu, a religia x2...
antykomer
10 miesięcy temu
na strajki mieli całe wakacje. Dzieciaki to nie psy, by ich do tego wykorzystywać i grać na ich nerwach
Najnowsze komentarze (35)
Mikołaj
10 miesięcy temu
Wyzwalniać wszustkich nauczycieli któży będa strajkowac i całkowity zakaz wykonywania zawodu nauczyciela i do łopaty lub do kopalni niech zobacza jakntam sie cieszko pracuje !!!
Gdanszczanka
10 miesięcy temu
Nikt nie wspomina o przepelnionych 38-osobowych klasach. Jak nauczyciel ma przygotowac dobrze do matury?
bobek
10 miesięcy temu
przecież lekcje zaczynaja sie od 13.00 to przynajmniej 4h z rana na "stracony"czasw wieczorem na nauke
Anna
10 miesięcy temu
Tragedia. Moja curka hodzi do usmej klasy i ma po 6 po 8 lekci. Jestem zdrózgotana
Hydraulik
10 miesięcy temu
Broniarz wykonuje xyrektywy zydobolszewickich zdrajcow RP, a nie zdaje sobie sprawy, ze w kazdym momencie moze plynac Wisla razem z warszawska kloaka
Kasia
10 miesięcy temu
Platforma szkoły w mniejszych miejscowościach polikwidowala A te co zostały nie są z gumy.Tak zrobili ze szkołami,przedszkolami, przychodniami,szpitalami,posterunkami,sanatoria i ludzi z domów na bruk wyrzucili
Omar
10 miesięcy temu
To od 7.30 do 13.00 nic nie robia? Cwicza program LGBT w ubikacji.
Adi
10 miesięcy temu
25 lat temu lekcje zaczynałem 6.10 a we wtorki od 14.15 do 19.30. Żyje i mam się dobrze, maturę i studia skończyłem, pracuję w zawodzie. Chyba przez te 25 lat ludziom się polepszyło i zaczęli więcej wymagać, szkoda że nie od siebie.
bCGgjoFT
zdzichu
10 miesięcy temu
Kolejne kłamstwa związkowców , jak był wyż demograficzny to dzieci uczyły się do 20 tej i pan Broniarz wtedy nie widział problemu a teraz to tylko w niektórych szkołach i jest według niego dramat . Ludzie czekają aż nauczyciele nie dadzą się ponownie oszukać temu politycznemu przekrętowi pazernego na kasę ale dla siebie związkowca mającego zawód związkowiec a nie nauczyciel .Pewnie w porozumieniu z opozycją której jest wazeliniarzem zarządzi strajk tydzień przed wyborami ale nauczyciele drugi raz nie dadzą się oszukać na sprą kasę którą im zabrał poprzednio .
Gosc
10 miesięcy temu
Nieudacznicy pis PATOLOGII wszystko spipeszą
Ted
10 miesięcy temu
W Tarnowskich Górach szkoła "wypełniona uczniami" jest w 30%. Zapraszamy uczniów !!!
Aaa
10 miesięcy temu
Co w tym dziwnego ja w szkole średniej.w latach 90 miał zajęcia do 21 codziennie;)
ssas
10 miesięcy temu
Niech sobie strajkują. Gdybym była w gestii tego ,to wszystkich wywaliłabym na zbity pysk razem z Broniarzem na czele. Jak tacy kreatywni, to robota jest w Biedronce albo na budowie , tam też trzeba być kreatywnym od rana do późnych godzin nocnych. A tu sobie robią zadymy i gierki,pieniądze biorą z budżetu państwa , z naszych podatków , a uczniowie ich wcale nie interesują.
Oczywista ocz...
10 miesięcy temu
A po co pisowcom wyksztalcony" CIEMNY LUD"?????
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić