Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Błaszkiewicz
Karolina Błaszkiewicz
|
aktualizacja

Tatry, tu byłem. Turyści "zdobią" góry radosną twórczością

8
Podziel się:

Turyści w polskich górach mają w nosie panujące tam zasady. "Szpecą krajobraz i łamią regulamin" - grzmi Portal Tatrzański. Niestraszne im wysokie grzywny, bo tego lata uderzają z nową siłą. Ślady po nich zostaną jeszcze długo, szpecąc cud natury, jakim są Tatry.

Polskie góry jak co roku przeżywają oblężenie
Polskie góry jak co roku przeżywają oblężenie (PAP, Grzegorz Momot)

"Tu byłem. Sławomir (Slawiks)" - głosi napis na głazie na Rysach. Obok niego codziennie przechodzą tysiące osób. Wśród nich znajdują się co wybitniejsze jednostki, widzące niewiele poza czubkiem własnego nosa. Inaczej nie da się nazwać wandalizmu, jakiego dopuszczają się w górach. Za coś takiego grożą pokaźne finansowe kary - od 50 do 500 zł. Wyraźnie jednak górskim "artystom" zupełnie to nie przeszkadza. Grunt, zostawić po sobie ślad.

Tatrzański Park Narodowy właściwie walczy z wiatrakami. Złapać za rękę wykonawcę napisu czy rysunku to nie lada wyczyn. Na kilkuset turystów przypada o wiele mniej strażników. Łamanie prawa nigdy nie było łatwiejsze. Do tego dochodzą bezmyślność w postaci obuwia, delikatnie mówiąc, mało odpowiedniego na górskie wycieczki i dreptanie po krokusach. Każdy, kto wędruje po Tatrach na pewno spotkał się również z pozostawionymi na terenie TPN śmieciami, kąpiele w tatrzańskich stawach czy palenie papierosów (także stojąc obok znaku z zakazem).

Niestety w różnych rejonach Tatr od lat można natrafić na akty wandalizmu – wszelkiego rodzaju bazgroły wyryte, namalowane lub narysowane na skałach czy drzewach. W sezonie pojawiają się znacznie częściej. Dla niektórych takie wybryki to dowcip, dla innych pamiątka. Tymczasem to po prostu złamanie przepisów TPN, za które, w przypadku ustalenia sprawcy, grozi kara pieniężna. Dlatego warto reagować, jeśli jesteśmy świadkami takich występków.

Internauci dzielą się zdjęciami "malunków", wołając o pomstę do nieba komentarzami takimi jak ten: "Jakbym takiego zobaczył, to nogi z tyłka bym powyrywał. Niech sobie piszą po własnych ścianach w mieszkaniu". Czy podobne apele przyniosą kiedyś efekty?

Zobacz także: Turysta pomalował Giewont.

Przed wycieczką w Tatry warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Należy wiedzieć, że na terenie TPN nie wolno m.in.: zrywać i niszczyć ani wykopywać żadnych roślin, łamać gałęzi, płoszyć czy gonić jakichkolwiek zwierząt, palić ognisk, a nawet krzyczeć.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
VASCO
5 lata temu
Pokaźna suma 50-500 zł XD jak kary takie śmieszne to problem nie znika powinno być 900-5000 i do tego prace społeczne w tatrach żeby sprzątał te śmieci ewentualnie ręce na miejscu łamać
Obserwatores
5 lata temu
Pińset plus, hulaj ile dusza pragnie. Manna z nieba.
.......
5 lata temu
to tylko pokazuje ze to kraj pełen buraków
Wkurzona
5 lata temu
Tacy jesteśmy polacy. Kto z was podniesie śmieć na ulicy i wrzuci do kosza? Nikt. Ulica las jezioro góry niczyje to wolno robić co się żywnie podoba. Ciekawe dlaczego sobie na samochodach nie piszą "mądrych sentencji"
Trt45
5 lata temu
Wystarczy podjechać kawałek dalej na Słowację i problem znika przede wszystkim tych chorych tłumów
ollo
5 lata temu
Poloczki nic dodać nic ująć
stefan
5 lata temu
tez lubie sie podpisywac
Smuteczek
5 lata temu
tatry takie biedne i tylko tam ludzie sie podpisują. Nigdzie indziej takiego problemu nie ma
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić