Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|

Technologia 5G w drodze. Ericsson i IBM spychają 4G na dalszy plan

4
Podziel się:

Nowe układy scalone wynalezione przy współpracy firm, pozwolą na zdecydowanie szybszą transmisję danych. Działają one na częstotliwości 28 GHz. Moduły będą lżejsze, tańsze i wydajniejsze. Urządzenia mobilne będą mogły dzięki temu wejść w oczekiwaną od dawna sieć 5G.

Technologia 5G w drodze. Ericsson i IBM spychają 4G na dalszy plan
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/sozialhelden)

Moduł ma kształt kwadratu o boku 7,1 cm. Posiada 64 spolaryzowane mikroanteny, dzięki czemu dane mogą być skuteczne przesyłane w pomieszczeniach, oraz tych miejscach, gdzie "gęstość" transmisji jest większa. Ericsson i IBM stworzyli go na bazie krzemu, więc proces technologiczny nie odbiega znacząco od znanego dzisiaj.

Zespoły mmWave pozwolą na 10-krotnie szybszą transmisję danych. Docelowo ta prędkość ma sięgać nawet kilkudziesięciu Gb/s. Używana dzisiaj technologia 4G pozwala na transmisję z szybkością "zaledwie" 300 Mb/s, jednak Ericsson przewiduje, że potrzeby użytkowników będą się stale zwiększać.

Technologia 5G działała już efektywnie z prędkością 3,6 Gb/s. Tyle udało się osiągnąć w ostatnim tygodniu, podczas testów połączeń między dwoma samochodami, jadącymi z prędkością 170 km/h.

Ericsson zapowiedział również próby wdrożenia całej sieci 5G. To w jej ramach funkcjonowałyby urządzenia wyposażone w technologię 5G. Próby odbędą się w laboratoriach szwedzkiego producenta. Uruchomienie sieci planowane jest na 2020 rok.

Firmy współpracują już od 2 lat. W procesie badawczym wykorzystują doświadczenie Ericssona zdobyte na rynku komunikacji. IBM odpowiada bardziej za kwestie projektowania i programowania.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
powiem tak
6 lat temu
Gdyby na prawdę chcieli, to zrobiliby telefony o takiej technologii już dawno temu. Ale komu się to opłaca i dlaczego mieć zerowe zyski, jak można dodać kilka rzeczy, zmienić jedną i usprawnić kilka innych o 0.2 , 0.8 , 1.5 X... itd. (gdzie X to ja jakiś parametr) i kupować "Nowy telefon, z nowymi bajerami" co dwa lata. No komu by się opłacało...
ok
6 lat temu
dobre szkoda ,że dopiero w 2020 , pewnie trzeba będzie zasięg poprawić bo u nas z tym jest problem.
gosc
6 lat temu
zapomnieli jeszcze dodać na jakim dystansie da się z taką prędkościa dane przeslać
nerwus
6 lat temu
hehe, jak sie jedzie do Lubina z Legnicy wogle nie ma zasiegu, czegokolwiek,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić