o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Temperatury rosną z roku na rok. Będzie tylko gorzej

36
Podziel się

Będzie coraz cieplej. Jeśli potrzebujecie dowodów, wystarczy spojrzeć na ostatnie prognozy pogody. Nadal mało? Serwis "The New York Times" zaprezentował aplikację, dzięki której sprawdzisz, jak zmienił się klimat w miejscu twojego urodzenia, odkąd żyjesz.

Ziemia wysycha od upałów
Ziemia wysycha od upałów (YouTube, NASA)
bELcneMR

Zmiany klimatyczne dla wielu z nas nadal wydają się błahostką. To między innymi wynik braku odpowiedniej edukacji społecznej. I to nie tylko moja prywatna opinia. Uniwersytet Warszawski zwraca uwagę na ten problem w swojej ostatniej deklaracji.

28 maja Rada Wydziału Psychologii UW przyjęła deklarację w sprawie zmian klimatu. Psychologowie apelują do całego środowiska akademickiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych.

Jak klimat zmienił się w Polsce?

Pory roku zaczynają się przestawiać. Mroźna zima przychodzi późno, i trwa zdecydowanie dłużej, niż jeszcze 20 lat temu. W 2019 roku pierwsze ciepłe i upalne dni rozpoczęły się dopiero w czerwcu. Nie zawsze tak było, a to jeden z efektów zmian klimatycznych.

bELcneMT

Zmieniły się też temperatury. W 1992 roku, kiedy się urodziłem, mieliśmy około 14 dni w roku, słupki na termometrze przekraczał 32 stopnie. Dziś jest ich już 23. Według modeli naukowych, w 2072 roku w Warszawie może być od 23 do nawet 48 dni z tak wysoką temperaturą.

To tylko Polska, a zobaczcie, co będzie w innych zakątkach świata. W Dżakarcie (Indonezja) w 1980 roku było takich dni 161, a w 2060 będzie ich 294! To ogromna liczba, ale nie jest nawet podwojeniem wyniku z 1980 roku. Chcecie sprawdzić, jak wygląda to w przypadku waszej możliwości? Aplikację znajdziecie pod tym adresem.

Jest gorzej i będzie jeszcze gorzej

Naukowcy zrzeszeni w Rhodium Group (pochodzący z uniwersytetów w Chicago, Kalifornii i z Rutgers University) zapewniają, że taki wzrost temperatur odnotujemy nawet, gdybyśmy dziś zmniejszyli ilość emisji gazów cieplarnianych! Natomiast jeśli emitować będziemy nawet minimalnie więcej, przyszłość może wyglądać jeszcze gorzej.

bELcneMZ

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

bELcneNa

Sami niszczymy naszą planetę

Zjadamy naszą planetę. Na Ziemi żyje blisko 8 mld ludzi, którzy spożywają coraz więcej mięsa, tłuszczów i cukru. Ich produkcja prowadzi do wylesiania, zwiększonej emisji CO2 i produkcji plastiku. Temperatura się podnosi, a zwierzęta wymierają. Według tegorocznego raportu ONZ, zagrożonych jest już milion gatunków.

Rok 2018 był drugim najgorętszym w historii

A temperatura nadal rośnie. Rok 2018 był bardzo gorący. Wykresy sporządzone przez analityków z NOAA oraz NASA umieszczają go na czwartej pozycji. Rekordowym rokiem wciąż pozostaje 2016, tuż za nim kolejno 2015, 2017 i 2018. Można by sugerować, ze temperatura spada, ale czy na pewno?

Analizując wyniki ostatnich ponad 100 lat badań można zauważyć pewną zależność. Średnie temperatury roczne stopniowo wzrastają, aż do momentu krytycznego, gdzie słupki delikatnie spadają. Jednak po każdym spadku widzimy wyraźny nadchodzący wzrost.

bELcneNb

Źródło: WP.pl / tu wstaw treść

bELcneNu
KOMENTARZE
(36)
Eeee
2 lata temu
W miastach betonowe chodniczki wszedzie a drzew sie nie sadzi. Gdyby niemcy nie zaplanowali parkow to dzisiaj we wroclawiu nie bylo by ani jednego. Wszystko zabudowane by bylo betonem. To skandal ze przez 30 lat nie powstal zaden park
pllg
2 lata temu
Ciekawe kto pierwszy odważy się nazwać rzeczy po imieniu, że mamy na naszej ledwo zipiącej już planecie przeludnienie i jedynym tak naprawdę realnym rozwiązaniem jest zastopować przyrost ludności, który postępuje już w tempie logarytmicznym. Wszystkie inne "sposoby rozwiązania problemy klimatycznego" to bicie piany i zaklinanie węży. Wygląda na to, że swoim egoizmem fundujemy naszym dzieciom niezłą apokalipsę.
sm
2 lata temu
Pora otworzyć oczy. Pora zacząć działać. Ograniczenie opakowań, ograniczenie konsumpcji ( powrót do długiego cyklu życia produktu - auta, pralki, ubrania .... ) Zmniejszenie spożycia mięsa- drastyczne. Zakaz hodowli psów i kotów- 1 kg mięsa to 14000 litrów wody, zaś mamy w Polsce 14 mln mięsożernych czworonogów , które konsumują duże ilości mięsa, a więc marnują wodę i trują, w imię pogłaskania.
bELcneNv
sss
2 lata temu
Jak pamiętam lata 80-90 to nie było takich upałów , ale też było mniej aut , mniej ludzi , mniej zabudowy , więcej zieleni. Żyło się przyjemniej
olim
2 lata temu
A ja się ciesze !!! Napisałem to z pełną swiadomoscia i odpowiedzialnoscia, jestem za ociepleniem się klimatu, bardzo mi to odpowiada !!! chciałbym aby pogodowo nad bałtykiem było jak nad srodziemnym i tyle. Przyroda i człowiek się dostosują tylko musza się przestawić. Na miejscu strat pojawia się nowe możliwości szanse itd. Mam tez wrazenie ze "zapobieganie tym zmianom" to niezly biznes i o to glownie chodzi...
mk
2 lata temu
Jak podają dawne źródła, jak świat światem, pogoda zawsze nie była łaskawa dla biednych ziemian. Albo susze, burze, plagi albo srogie zimy lub wielkie pożary. Ziemia się przetasowuje, tam gdzie pustynia, lub zmarzlina, to kiedyś kwitło życie. Każdą sytuację można przedstawić jako sukces lub jako porażkę. Kto ma w tym interes to straszy ociepleniem klimatu. LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ ZWARIOWAĆ !!!
Gonzo
2 lata temu
Mam ponad 50 lat. Pamietam z dzieciństwa upały większe niż teraz i trwały całe lato, a nie 2-3 tygodnie. Kogo dzisiaj to przeraża? Jest lato to jest ciepło.
emir
2 lata temu
Moda na budowanie domow w lesie,betonowanie calej dzialki.zalozenie folia ,wysypywanie kora,ziemia sie dusi,nie oddycha nie mowiac o roslinach,ale wlasciciwel ma dobre samopoczucie bo znajom ym opada szczeka.Tylko z czego?
ecik
2 lata temu
Teraz wiecie dlaczego murzyni i araby tysiącami codziennie do Europy przybywają. Oni jak dzikie zwierzęta czują instynktownie że coś się zmienia i podążają za ciepłem. Afryce teraz będzie zimno. wiec natura od nich wymaga aby się przesiedlili tam gdzie teraz będzie ciepło.
Bartuś
2 lata temu
eee nooo bez wąsa sam wsad
od poniedział...
2 lata temu
Biorę się za siebie... trzeba kiedyś
raport z żela...
2 lata temu
Naturalne procesy ziemi, wahania temperatur które są i były od milionów lat! A mechanika jest odwrotna niż ta którą się ogłupia ludzi. Ziemia kręci się wokół swojej osi i po orbicie, które nie są sztywne, tylko delikatnie się zmieniają w fazach cyklowych. I to to powoduje wzrost temperatury! Wzrost temperatury jest czynnikiem przy którym zwiększa się co2, co2 które jest gazem niezbędnym do fotosyntezy!
ballermann
2 lata temu
gorzej nie. moze, i to nie mus,i byc cieplej lub zimniej.
bELcneNn
dfsf
2 lata temu
Jezyk polski autora pozostawia bardzo wiele do zyczenia. ciezko sie to czyta.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić