Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Ten przedmiot przerósł maturzystów. "Tragiczne wyniki"

54
Podziel się:

Znamy już wyniki matur. W sumie zdało 78,5 proc. absolwentów. To całkiem dobrze, ale... z jednym z egzaminów maturzyści wyraźnie sobie nie poradzili. "Średnia z WOS-u to dramat" - piszą internauci. Ilu uczniów poległo z wiedzy o społeczeństwie?

Ten przedmiot przerósł maturzystów. "Tragiczne wyniki"
(PAP)

Najgorzej poszedł WOS, z którego średni wynik to 26 proc. i tylko 13 proc. zdających przekroczyło próg 50 proc. "Nieprawdopodobne. Zawsze uważałem, że akurat WOS jest jednym z prostszych przedmiotów na maturze" - pisze jeden z internautów. Inny dodaje z kolei, że "taki wynik to tragedia i źle świadczy o naszej młodzieży".

Zobacz także: Zobacz wideo: "Wyniki matur 2017"

Zaskakujący głos eksperta

- Pamiętajmy, że sytuacja, w której maturę zdaje zbyt wiele osób, też nie jest idealna - ocenia w rozmowie z WP była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Posłanka Platformy Obywatelskiej dodaje, że egzamin dojrzałości musi też pełnić ważną "funkcję sita".

- Nie może być tak, że każdy zdaje i jest uprawniony do podjęcia studiów, bo potem te braki wychodzą. I tak część uczelni jest już zmuszona zaczynać rok od kursów przygotowujących, które wyrównują wiedzę studentów - mówi.

Kluzik-Rostkowska odnosi się również do słabych wyników matury z WOS-u. - Z tym egzaminem zawsze są problemy. Przeglądałam tegoroczną wersję i jak zwykle było tam zbyt wiele zagadnień informacyjnych, a za mało problemowych. Uważam, że ta forma powinna być zmieniona, a nacisk położony na mechanizmy, a nie szczegółowe dane - podkreśla.

Była minister edukacji zaznacza, że nie wolno sobie przy tym pozwolić na upolitycznienie egzaminu. - Ewentualną zmianą powinni zająć się eksperci, a nie politycy - zaznacza.

Zobacz także: Zobacz wideo - Matura vs "Milionerzy":

Pierwszy raz w historii można się odwoływać

Ponadto, maturzyści musieli też obowiązkowo wybrać jeden przedmiot, z którego zdawali egzamin pisemny. Można było przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Co trzeba było zrobić, by zdać? Maturzysta musiał zdobyć 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Nie dotyczyło to przedmiotów do wyboru.

W tym roku po raz pierwszy maturzyści mogą odwołać się od uzyskanego wyniku matury. Zweryfikuje go wówczas okręgowa komisja egzaminacyjna.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(54)
Dor
5 lata temu
Prawda jest taka że podstawy były łatwe, a rozszerzenia to masakra. Nie sprawdzają w ogóle wiedzy. Nic z tego że ktoś się uczy 3 lata dzień i noc, przygotowuje się na podstawie ubiegłorocznych matur a tu na przykład na geografii nie ma sztandarowych zadań, które były od zawsze rok w rok na maturze lub trafiają się zadania typu "wymień czynniki wpływające na ... Pomijając czynniki: ...."
Patryk
5 lata temu
"jak zwykle było tam zbyt wiele zagadnień informacyjnych, a za mało problemowych. Uważam, że ta forma powinna być zmieniona, a nacisk położony na mechanizmy, a nie szczegółowe dane" - no i pierwszy raz zgadzam się z mówcą!
Mokosz
5 lata temu
Najśmieszniejsze jest to, że to wina programu, który nie uwzględnia tego, co pojawia się później na maturze z WOSu. Sama pisałam go w tym roku, a chociaż w szkolę pisałam wypracowania powyżej 80/90% na polskim, tak na wosie całkowicie zawsze polegałam i kończyłam bez punktów. Mam tu na myśli fakt, że ocenianie wypracowań na wosie (swoją drogą całkiem inne niż na polskim) jest według mnie nieprzemyślane. Żeby dostać "jakiekolwiek" punkty trzeba obszernie wyczerpać temat na jeden z punktów wypracowania i przynajmniej w połowie określić drugi. Rozumiem, że rozszerzenie nie będzie nigdy proste, ale bez przesady - chodzi chyba o to, aby uczeń potrafił opisać temat, a nie podawać każdy najmniejszy szczegół, bo jak nie, to się go uwali! W tym roku jednym z tematów maturalnych na WOSie były podatki, co, przynajmniej u mnie w szkole nie było omówione WCALE! Nie dziwmy się więc statystykami...
nosze rurki i...
5 lata temu
trzeba byc tlukiem okrutnym,zeby nie zdac obecnej matury.Poziom jak w dawnej podstawowce a duza czesc mlodych to okrutne pustaki i taki efekt.Nic dziwnego w tym nie ma.Zawsze to mniej bedzie socjologow i europeistow i innych bzdetow
iwona
5 lata temu
wszyscy studiują, a potem magister po UW =magister po studiach w koziej wólce za pieniądze . To nie jest sprawiedliwe ani dobre dla państwa.
prawilniaczeq
5 lata temu
"TO JEST DRAMAT(..), jakieś... nieporozumienie" xD
Dociekliwy
5 lata temu
Czy mógłby ktoś podać te pytania z przedmiotu o nazwie WOS; bo chętnie bym się z nimi zapoznał. Jeżeli wsród pytań; byłoby takie typu : "Kto spowodował katastrofę smoleńską ?"; to sie nie dziwię, że tak słabo 'wypadli' egzaminowani.
chlop
5 lata temu
sztuczny pudel
rekin
5 lata temu
Nie wiedzieli kiedy PREZES przeskoczył płot stoczni i na tym polegli
ala
5 lata temu
Za wyniki są odpowiedzialni mierni nauczyciele, którzy tylko wymagają a nie potrafią przekazać wiedzy. Wymarli już prawdziwi pedagodzy którym na sercu leżało dobro ucznia i potrafili dotrzeć do każdego nawet tego bardzo słabego. Pamiętam swoich nauczycieli, którzy potrafili zainteresować każdym tematem, a matematykę tłumaczyli na psim i kocim ogonie, żeby mniej bystry uczeń zrozumiał. Na maturze zdawałam 6 przedmiotów: matematyka i j.polski pisemny ( jeśli był zaliczony co najmniej na ocenę dobrą nie musiał zdawać ustnego), 3 zawodowe i WOPiS. Oczywiście słabsi uczniowie nie podchodzili do matury a dopuszczeni prawie wszyscy zdali ( nie zdało z moim rocznikiem 1,2%)
Gość
5 lata temu
Gdy założeniem jest ,że na dobre dzienne studia/kierunki mają się dostać lepsi i najlepsi to trzeba trzymać odpowiednio wysoki poziom.To czy wyniki matur wystarczają czy jest może konieczny jako niezależny czy dodatkowy test na konkretną wyższą uczelnię powinni ustalać specjaliści szkolnictwa wyższego i średniego
san
5 lata temu
kluzik - wrzuć na luzik Nie otwieraj buzi bo ci mózg nie służy!
wiec tak
5 lata temu
Wpisali na sile jako dodatkowy przedmiot i taki efekt😊
ty
5 lata temu
wiecej tweeterów i facebooków
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić