Wróć na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Terytorialsi rekrutują na Dolnym Śląsku. Potrzeba 2,1 tys. ochotników

4
Podziel się

Terytorialsi pojawią się we Wrocławiu. Formowanie 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej właśnie się rozpoczęło. W skład formacji mają wchodzić trzy bataliony lekkiej piechoty, łącznie co najmniej 2,1 tys. osób. Sprawdziliśmy, ile na służbie można zarobić.

Ćwiczenia WOT.
Ćwiczenia WOT. (East News, fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
bCZOqmaJ

Do końca tego roku Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 21 tys. żołnierzy w całej Polsce. W przyszłym roku ich liczba ma już przekroczyć 48 tys. i dążyć do 53 tys. żołnierzy w 2024. Wówczas to powinny osiągnąć pełną zdolność do działania.

Utworzenie, uzbrojenie i utrzymanie terytorialsów zaszeregowanych w 17 brygadach ulokowanych w każdym województwie pochłonie w sumie 3,6 mld zł.

W województwach systematycznie formowane są kolejne brygady. Ta z numerem "16" powstaje właśnie na Dolnym Śląsku. WOT liczy tu na co najmniej 2,1 tys. chętnych do służby, ale nie wyklucza poszerzenia składu, jeśli frekwencja dopisze.

bCZOqmaL

W przeważającej większości, bo aż 90 proc., to ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej. Jednak 10 proc. wśród terytorialsów mają stanowić żołnierze zawodowi. Jak pisaliśmy w money.pl, rozrastająca się formacja może wchłonąć nawet 5 tys. najbardziej doświadczonych żołnierzy i oficerów.

W WOT można zarobić

Dla wielu zawodowych żołnierzy przejście do WOT to możliwość skoku na drabinie stopnia zaszeregowania, a co za tym idzie również podwyżki i rozwoju poprzez liczne szkolenia.

Dowódca Dolnośląskiej brygady płk Artur Barański kompletuje właśnie dowództwo i sztab brygady oraz pierwszy batalion lekkiej piechoty. Na przełomie 2019 i 2020 roku mają one uzyskać zdolność do szkolenia ochotników.

bCZOqmaR

Zgłosić może się każdy pełnoletni Polak zdolny do czynnej służby. Nie potrzeba specjalnego wykształcenia. Osoby z podstawowym mają szansę na dostanie się do korpusu szeregowych, ze średnim do korpusu podoficerów, a z wyższym do korpusu oficerów.

Ile można zarobić WOT? Wysokość żołdu określa stawka dzienna. Uposażenie zasadnicze szeregowego to 104,03 zł. Starszy szeregowy może liczyć na 107, 68 zł. Korpus podoficerski stawki ma już wyższe. Kapral może zarobić 118,63 zł, starszy kapral 120,45 zł, a plutonowy - 122,28 zł.

Od stopnia sierżanta dzienna stawka wynosi 125,93 zł, starszy sierżant otrzymuje 127,75 zł, a młodszy chorąży, chorąży i starszy chorąży odpowiednio: 131,40 zł, 135,05 zł i 140,53 zł. Wyższym stopniem starszy chorąży sztabowy może liczyć na 144,18 zł, podporucznik na 153,30 zł, a porucznik - 155,13 zł.

bCZOqmaS

Trzeba zaznaczyć jednak, że nie jest to praca na "pełen etat". Większość ochotników pełni służbę okresowo i cyklicznie. Każdemu żołnierzowi WOT przysługuje dodatek za gotowość w wysokości 365 zł, jeśli pełni służbę co najmniej 2 dni w miesiącu.

Na czas służby lub ćwiczeń pracodawca musi udzielić bezpłatnego urlopu powołanemu, ale ten - prócz pensji - nie traci innych uprawnień pracowniczych. W zamian od armii otrzymuje rekompensatę za utracone wynagrodzenie albo za utracony dochód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej lub rolniczej. Oprócz tego wojsko zwróci koszty dojazdów oraz dofinansuje szkolenia. Prawnicy WOT dbają również o to, aby z powodu służby terytorials nie został zwolniony z pracy.

Terytorialsi z priorytetem

Nie jest też tajemnicą, że dla rządu rozwój wojsk OT ma szczególne znaczenie. WOT były oczkiem w głowie ministra Antoniego Macierewicza, ale jego następca utrzymuje równie wysoki priorytet dla tej formacji.

bCZOqmaT

MON nie szczędzi więc pieniędzy i nowoczesnego sprzętu, którym zasila brygady. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Na koniec września to właśnie w otoczeniu terytorialsów minister Błaszczak podpisał umowę na dostawy 18 tys. karabinków MSBS GROT i 1,7 tys. pistoletów VIS 100 dla żołnierzy.

Nowoczesne karabinki GROT do WOT wprowadzone zostały w 2017 roku. Pierwsza umowa zakładała dostawę 53 tys. karabinków do roku 2020. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł. Kolejne sztuki mają trafić do formacji do 2022 roku, tak by stały się ich podstawowym uzbrojeniem.

Do WOT trafia również najnowocześniejszy sprzęt. Czasem nowocześniejszy niż do armii. Tak było choćby w przypadku dronów. Do końca grudnia terytorialsi otrzymają 36 dodatkowych dronów systemu FlyEye. To bezzałogowce najnowszej generacji, nowocześniejsze od tych służących np. w jednostkach artylerii czy w Wojskach Specjalnych.

bCZOqmaU

Wraz z pakietem szkoleniowym armię kosztowało to 31,8 mln złotych (pierwsze trzy kosztowały 10,3 mln złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZOqmbm
KOMENTARZE
(4)
Jaki
11 miesięcy temu
Ochotnicy w Wietnamie wygineli
Ja ja ja
12 miesięcy temu
"Potrzeba 2,1 tys wiecej miesa armatniego"
666
12 miesięcy temu
i co się smiejecie? pewien austryjacki malarz z wasikiem tez tak zaczynal,
bCZOqmbn
TDK
12 miesięcy temu
Harcerzyki. Śmiech na sali.
Najnowsze komentarze (4)
Jaki
11 miesięcy temu
Ochotnicy w Wietnamie wygineli
Ja ja ja
12 miesięcy temu
"Potrzeba 2,1 tys wiecej miesa armatniego"
666
12 miesięcy temu
i co się smiejecie? pewien austryjacki malarz z wasikiem tez tak zaczynal,
TDK
12 miesięcy temu
Harcerzyki. Śmiech na sali.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić