o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

Theresa May jest pod niewyobrażalną presją z powodu brexitu. Obraziła nawet parlament

16
Podziel się

Theresa May "błaga" UE o odroczenie brexitu. Tak Brytyjczycy oceniają podróż premier do Brukseli. Donald Tusk naciska na Londyn. Szefowa rządu nie radzi sobie z presją. Oskarżyła parlament o wywołanie kryzysu.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May (PAP/EPA)
bEhpBaRN

Do formalnej daty brexitu zostało już tylko 8 dni. Jeżeli nic się nie zmieni, to 29 marca o godzinie 23.00 Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej i, według wielu obserwatorów, rozpęta gospodarcze i polityczne piekło. Premier Theresa May wydaje się nie wytrzymywać presji związanej z tym wydarzeniem.

W telewizyjnym przemówieniu oskarżyła członków Izby Gmin o to, że zawiedli wyborców, którzy opowiedzieli się za wyjściem z UE, i doprowadzili do kryzysu politycznego. Sama przekonywała, że jest "po ich stronie", czyli po stronie wyborców w opozycji do parlamentarzystów.

bEhpBaRP

Te słowa oburzyły nawet politycznych sprzymierzeńców szefowej rządu. Głos zabrał przewodniczący Izby Gmin John Bercow, który powiedział, że jedynym obowiązkiem deputowanych jest robienie tego, co uważają za słuszne i nigdy nie mogą z tego powodu być uważani za zdrajców.

Doradcy szefowej rządy szybko zaczęli tłumaczyć, że nie chodziło jej o przerzucanie się winą za kryzys polityczny, tylko zwraca uwagę na obowiązek przeprowadzenia brexitu. Rzecznik rządu powiedział, że słowa premier o rzekomej odpowiedzialności parlamentarzystów za obecny kryzys nie stwarzają zagrożenia dla ich bezpieczeństwa.

Nie będzie terminowego brexitu z umową

Theresa May przyznała już, że nie ma możliwości terminowego wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE w oparciu o umowę. Porozumienie zostało już dwukrotnie odrzucone przez parlament. Teraz premier jest w Brukseli, żeby przekonać 27 przywódców Wspólnoty do odroczenia brexitu do 30 czerwca.

Zobacz także: Brytyjski polityk i dyplomata szczerze o przyczynach brexitu. Zobacz, co o rozwodzie Londynu i Brexitu mówi Sir Malcolm Rifkind
bEhpBaRV

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwiększył presję na May podkreślając, że UE zgodzi się opóźnić brexit pod warunkiem przyjęcia umowy przez Izbę Gmin. Tusk podkreśla przy tym, że przesunięcie terminu stwarza nowe komplikacje prawne i polityczne. Wielu Brytyjczyków czuje się upokorzonych tą sytuacją.

W rezultacie na stronie internetowej parlamentu pojawiła się petycja o natychmiastowe cofnięcie art. 50 i porzucenie brexitu. Zainteresowanie było tak duże, że serwery brytyjskiego rządu nie były w stanie obsłużyć wszystkich chętnych do poparcia wniosku. W pewnej chwili petycję co minutę podpisywały 2 tys. obywateli W ciągu kilku godzin zebrano ponad milion popisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhpBaSq
KOMENTARZE
(16)
styks
2 lata temu
ekshibicjonizm całoeuropejski, timmermans powinien zadbać o przestrzeganie przepisów
jabol
2 lata temu
i w ten oto sposob te glupie angielskie swinie zamykaja sobie droge palac mosty za soba.
Wgw
2 lata temu
Mam to gdzies.
bEhpBaSr
zs
2 lata temu
po co czekac pogonic angoli z uni
darek
2 lata temu
Gdyby ta Unia działała na zasadach tzw. demokracji to nie byłoby akcji odwetowych w stosunku do chcących ją opuścić państw. W przypadku Wlk. Brytanii są stosowane środki przymusu, szantażu, i zastraszania co nijak ma się do wolności i demokracji goszczącej na ustach tych pseudodemokratów unijnych.
VASCO
2 lata temu
Prawda jak zawsze karana
gosciowa
2 lata temu
To i Hollywood mialo swoj udzial w brexicie??? Nie mialam pojecia, ze to wszystko wina JAMESA CAMERONA, rezysera Avatara, Titanica i Terminatora. No, ale czlowiek nigdy nie przestaje sie uczyc ;-)
...
2 lata temu
Anglicy jak to Anglicy do końca będa stawiali na swoim. Nie sądze aby nie mieli przygotowanego planu na tę sytuację. Chcieli zachować przywileje wynikające z członkowstwie w UE ale zachować niezależność.
..
2 lata temu
Przeciez kuzwa byly wybory. Brytole podjeli decyzje ze chcą wyjsc. W czym problem?
Seniorka
2 lata temu
Z wejściem do zbiurokratyzowanej Unii jest jak z zawarciem niedobrego małżeństwa: nie da się wyjść bez szwanku. Dla Wielkiej Brytanii, stabilnej, to trudne, to co dopiero byłoby w przypadku mniejszych państw.
Holender
2 lata temu
Chaos w Wielkiej Brytanii. A gdzie poszła anty-europejska partia UKIP? Nigdzie! Nie ma więcej miejsc w brytyjskim parlamencie. A ten „charyzmatyczny” krzyczy Nigel Farange? Z polityki! Zaczął pisać felietony dla gazety The Independent (właściciel: Evgeny Lebedev.....☻). Luty 2016 r. Zakończył się papierowy nakład The Independent. Teraz on pracuje dla Fox News. Jako analityk polityczny...☻ Czy możesz dowiedzieć się, gdzie poszedł ten inny bohater Brexit, Boris Johnson?
wania
2 lata temu
Tusk Yes Yes.
jasiek
2 lata temu
milion na kilkudziesiętnio milioner państwo mało
bEhpBaSj
Kibic
2 lata temu
Marzec jeszcze się nie skończył . Czeka nas niedługo kilka niespodzianek , A do końca roku Armageddon .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić