o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

To dlatego przewracasz strony w książkach. Zawsze jest w nich jedna z tych 6 historii

0
Podziel się

Najczęściej wykorzystywane są motywy znane z "Edypa" i "Kopciuszka".

To dlatego przewracasz strony w książkach. Zawsze jest w nich jedna z tych 6 historii
(Pixabay.com)
bDUruHqZ

Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont udowonili to, analizując komputerowo 1327 książek. Okazało się, że najczęściej wybierany przez autorów motyw to "od zera do milionera". Za to najbardziej lubiane przez czytelników historie to takie, gdzie główny bohater rośnie w siłę, potem upada, by znowu powrócić do gry (np. "Kopciuszek"), a także te, w których główna postać radzi sobie z beznadziejnym losem, jaki ją spotyka (np. "Przygody Robinsona Crusoe").

Kolejny preferowany przez czytających bohater ma bardziej skomplikowane życie. To postać, które najpierw ma problemy, później odnosi sukces, a potem znowu popada w tarapaty (np. "Edyp"). Wśród mniej lubianych są natomiast historie opowiadające o ludziach sukcesu, którzy tracą wszystko, co mają (np. "Król Lear"), i takie, gdzie bohater mógł osiągnąć wiele, ale poniósł porażkę (np. "Ikar") - informuje "Daily Mail".

Na takie badania czekano już od lat. W 1985 r. amerykański pisarz Kurt Vonnegut stwierdził, że gdy tylko komputery będą wystarczająco rozwinięte, należałoby obliczyć, co tak naprawdę znajduje się w książkach.

bDUruHrb

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUruHrC
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić