Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomek Orszulak
|
aktualizacja

To już koniec BOR. Prezydent Duda podpisał ustawę o Służbie Ochrony Państwa

12
Podziel się:

Kiedy wszyscy zajęci byli rekonstrukcją rządu, prezydent złożył podpisy pod trzema ustawami. Dokładnie 9 stycznia zatwierdził ważne dla Polaków zmiany. Chodzi o ustawy o Służbie Ochrony Państwa, drogach publicznych oraz organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Duża zmiana dotycząca BOR
Duża zmiana dotycząca BOR (Forum)

Pierwsza z nich likwiduje BOR, zastąpi ją Służba Ochrony Państwa. SOP zostanie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie. Będzie w niej znacznie więcej funkcjonariuszy, opracowane zostaną nowe zasady naboru, a kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie. I co najważniejsze, będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

Jak mówił o niej były szef MSWiA Mariusz Błaszczak, będzie to elitarna jednostka zajmująca się bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie. Dodatkowo będzie zabezpieczać obiekty rządowe.

SOP z uprawnieniami operacyjno-rozpoznawczymi

Na jej czele stanie komendant, powoływany i odwoływany przez premiera, po uzgodnieniu z prezydentem. Kandydatury ma przedstawiać szef MSWiA. Służba uzyskała duże uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

Zobacz także: Patrzcie w lusterka, BOR jest wszędzie! Zobacz wideo

Z kolei ustawa dotycząca dróg publicznych zakłada zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do tras o znaczeniu obronnym. Dzięki temu remonty będą mogły być finansowane przez resort obrony.

Ostatnia ustawa umożliwia ministrowi kultury określenie warunków udzielania pomocy przy prowadzeniu działalności kulturalnej pomiędzy UE a państwami EFTA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(12)
pamiętliwy
5 lata temu
Czy to Wam czegoś nie przypomina ? Kilkadziesiąt lat temu w pewnym kraju stworzono formację do ochrony Przywódcy. Potem stała się ona największą siłą w państwie o nieograniczonych uprawnieniach, np. jej dowódca mógł każdego pozbawić wolności bez wyroku sądowego
gnago
5 lata temu
I znowu chętni zamiast selekcja bez wiedzy kandydata.
Dziadek
5 lata temu
No i jest już miejsce dla Macierewicza.
mp
5 lata temu
To prawie jak SOK , słuzba ochrony kolei.
fh
5 lata temu
Ale SOPka.
Ser
5 lata temu
Pierwszy kandydat do SOP Misiewicz a drugi to Antoni
Joel
5 lata temu
Po owocach ich poznamy...
s
5 lata temu
fsb&cia
Ciemny lud to...
5 lata temu
Zmiana nazwy z BOR na SOP ma coś dac ?
lolo
5 lata temu
Widać coś na miano stanów zjednoczonych i ochrony rządu. Jeszcze pasowało by zrównać uprawnienia policjantów w Polsce z tymi jakie są w USA i skończyły by się pajacowania dla pokazu na youtube po kilka interwencji z powodu jednego menela. Ogólnie nie zgodzą się Ci co sami pajacują podczas interwencji policji. Normalny człowiek to do czynienia z policją ma tylko wtedy kiedy jest kontrola stanu trzeźwości lub coś mu się stało. Bo na obecną chwilę to byle gówniarz może zrugać policjanta bez konsekwencji tylko dla popisywania się na youtube.
bakrut
5 lata temu
nie - nie lepiej... tatus ci podpowiedzial?
Dedek
5 lata temu
A nie lepiej przywrócić SB?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić