o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

To koniec mentolowych papierosów w Unii. Palacze będą mieli gigantyczny problem

22
Podziel się

Papierosy mentolowe za kilka miesięcy znikną ze sklepowych półek. Branża obawia się wzrostu szarej strefy, podobnie rząd. I słusznie! Dziś już co dziesiąty przemycany papieros ma mentolowy aromat. Aczkolwiek jest legalna alternatywa pod postacią podgrzewaczy tytoniu.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF)
bDYOAZyt

Do wycofania popularnych mentoli Polskę, ale też pozostałe kraje Europy, zmusza tzw. dyrektywa tytoniowa z 2014 roku. Cel, jaki przyświeca unijnym urzędnikom jest szczytny: liczą oni na zmniejszenie liczby palaczy – Komisja Europejska tłumaczy ten ruch koniecznością zwiększenia ochrony zdrowia obywateli, a mentolowy aromat ma maskować przykry smak papierosów.
Przypomnijmy, według szacunków WHO do 2025 roku na świecie wciąż będzie paliło miliard ludzi. Z epidemią papierosową rządy walczą na różne sposoby. Zakazy, jak pokazuje praktyka, do najskuteczniejszych jednak nie należą.

Kto traci najwięcej?

Zakaz wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych oraz tytoniu zapachowego ciętego do samodzielnego skręcania uderzy również w koncerny tytoniowe, plantatorów i handel.

Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w Europie. 10 proc. całej produkcji pochodzi z naszego kraju (co daje nam czwarte miejsce na kontynencie). W produkcji papierosów aromatyzowanych zajmujemy drugie miejsce, tuż za Niemcami.

bDYOAZyv

Papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki UE. Każdy spadek na linii produkcyjnej uderza w plantatorów. Już dziś zakaz zagraża uprawie, wykorzystywanego przy produkcji papierosów smakowych, tytoniu Burley.

Dodatkowo Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji prognozuje, że wycofanie z rynku papierosów mentolowych doprowadzi do obniżenia poziomu zakupów o ok. 5 proc., co będzie szczególnie bolesne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Papierosy spod lady lub przemytu

Dotychczas podejmowane próby sprzeciwu wobec restrykcyjnego prawa na niewiele się zdały. Polski rząd zaskarżył niektóre zapisy dyrektywy tytoniowej, w tym te dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ten jednak skarżę odrzucił. Według TSUE mentol i inne substancje aromatyzujące sprawiają, że palenie staje się bardziej atrakcyjne i zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia.

Zakaz może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki. Ryzyko ponownego rozkwitu szarej strefy jest duże. Na czarnym rynku tego rodzaju wyroby już są dostępne.

bDYOAZyB

Jak wylicza Instytut Doradztwa i Badań Rynku Almares, już co dziesiąty przemycany papieros jest aromatyzowany. Dziś szarą strefę szacuje się na poziomie 11 proc. całego rynku wyrobów tytoniowych (dane za ostatni kwartał 2018 roku). W 2015 roku było to 18 proc.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych zbiega się też w czasie z podwyżką akcyzy, kolejną „dobrą wiadomością” dla szarej strefy. Wiele wskazuje na to, że papierosy w 2020 roku będą kosztowały o 10 proc. więcej. Jak szacuje Ministerstwo Finansów paczka zdrożeje przeciętnie o 1,60 zł i będzie kosztowała średnio 15,60 zł.

Mentol, ale tylko bezdymny

Palacze, którzy nie będą chcieli zrezygnować z używania mentolowego tytoniu będą mogli przejść na jedyną legalną alternatywę – podgrzewacze tytoniu. Pierwszym produktem tego typu dostępnym na polskim runku był wprowadzony w 2017 roku IQOS.

Urządzenie podgrzewa specjalne wkłady tytoniowe (także mentolowe) do temperatury nie wyższej niż 300°C. Ponieważ nie dochodzi do procesu spalania nie ma też dymu.

bDYOAZyC

Naukowcy, także z niezależnych ośrodków badawczych, a ostatnio nawet amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, potwierdzają, że jest to produkt „właściwy dla ochrony zdrowia publicznego”.

Szacuje się, że aerozol, który wydobywa się podczas użytkowania zawiera znacznie mniej groźnych substancji niż dym papierosowy. Oczywiście wciąż nie powinny sięgać po niego osoby niepełnoletnie lub niepalące.

bDYOAZyW
KOMENTARZE
(22)
wania
rok temu
A ta teściowa to tylko zakazy i nakazy wydaje to w takim razie z teściową trzeba rozwód brać.
lolo
rok temu
Zmniejszą się wpływy z akcyzy to rząd wprowadzi podatek od życia :-)
ABC
rok temu
Zawsze dyletanckie dyrektywy unijne będą do ominięcia. bo to dyrektywy wydawane na niby i podważające powagę instytucji unijnych.
bDYOAZyX
Herbatka
rok temu
Ja tam palę suszoną herbatę z majrankiem, też daje radę. Najważniejsze, że kopci i śmierdzi
san
rok temu
wszyscy palacze to śmierdzace chodzące popielniczki i mogą wyzdychać najlepiej we własnych zasyfionych mieszkaniach
Bike
rok temu
Ci co pala mentole przerzucą się na zwykle śmierdziuchy. Patrząc na rynek , widzę ,że coraz więcej osób , młodzieży i dzieci uzależnionych jest od papierosów i alkoholu. Nie grozi zakładom plajta tylko wzrost produkcji , to dzieje się w przemyśle alkoholowym. Koncerny co roku liczą wzrost produkcji o kilka prosent a nie spadek osób uzależnionych
MIĘTOWY
rok temu
DEZODORANTY TEŻ MASKUJĄ SMRÓD A BRAK MYCIA ZWIĘKSZA "RYZYKO" CHOROBY CZYLI ZAKAZAĆ ICH STOSOWANIA
Lloyd
rok temu
To problem dla palących mentolowe
Kosa
rok temu
A może przestańmy oddychać, bo nie mycie zębów i brak higieny też capi nieźle, przykładem autobusy i tramwaje, grille że swoim smrodem, smierdzace starą cebulą fasfody itd. Zacznijmy od siebie kochani
Twój nick
rok temu
O ile dobrze pamiętam, to było już o tym kiedyś. Noc nowego. Okazało się, że nie opłaca się zlikwidować mentoli. Pozdrawiam w nowym roku.
szyderca
rok temu
polak potrafi,nie ma to tamto.
pedolot
rok temu
Powinni całkowicie zakazać tego syfu. Palacze niech się trują w swoich śmierdzących norach a nie innych na ulicach, w restauracjach czy miejscu pracy. A za palenie przez rodziców przy dzieciach powinno być więzienie.
trpsskh
rok temu
papierosy mentolowe mają o wiele gorszy zapach, niż papierosy dobre. Podobnie np. moja mama twierdzi, że kawa o zapachu waniliowym jest gorsza od dobrej(tu już nie mam jednoznacznej opinii)
bDYOAZyP
NIEpalacz
rok temu
Wódka tylko czysta, bo wszelkie smakowe maskują smak alkoholu-taka logika tej dyrektywy..
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić