o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

"To prawdziwa paranoja!". Janina Ochojska z odmową wejścia do Sejmu

40
Podziel się

Marszałek Marek Kuchciński odmówił możliwości wejścia do Sejmu szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Ochojska chciała wesprzeć protestujące osoby niepełnosprawne. - To prawdziwa paranoja! Sejm jest dla obywateli. To nie jest folwark PiS! - komentuje opozycja.

Janina Ochojska miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty
Janina Ochojska miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty (PAP, Andrzej Grygiel)
bDYPbnxh

O decyzji marszałka Sejmu Janina Ochojska poinformowała na Twitterze. Zaapelowała do niego o jej zmianę i wpuszczenie jej na spotkanie z niepełnosprawnymi. "Wierzę, że moim świadectwem dodam im odwagi, a politykom pokażę, że warto w nas inwestować" - tłumaczy we wpisie. Zapowiedziała, że jeśli tak się nie stanie, ok. godz. 13:30 pojawi się pod szlabanem.

bDYPbnxj

W rozmowie z TVN24 Ochojska wyjaśniła, że miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty. Dodała, że chciała spotkać się z protestującymi w Sejmie już wcześniej, ale "sama walczy z różnymi problemami związanymi z niepełnosprawnością i dopiero teraz może się ruszyć".

- Pierwsze kroki kieruję pod Sejm, ponieważ od samego początku wspierałam protestujących, bo uważałam, że mają rację, że walczą o słuszną sprawę i nawet uważam, że żądają za mało. 500 złotych to jest nic - powiedziała Ochojska.

"To prawdziwa paranoja!"

Wpis szefowej PAH odbił się szerokim echem. Skomentował go m.in. poseł PO Grzegorz Furgo. "Janina Ochojska - człowiek bez barier - dostaje odmowę od Kuchcińskiego na wejście do Sejmu i spotkanie z protestującymi. To prawdziwa paranoja! Sejm jest dla obywateli. To nie jest folwark PiS! Polacy to widzą i mam nadzieję na surową ocenę takiego zachowywania!" - napisał.

bDYPbnxp

Głos zabrał również były minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Wspominam trudną podróż z wsparciem dla oblężonego Sarajewa (1000 dni oblężenia). W składzie skromnej delegacji właśnie Janina Ochojska i Marek Edelman. Nie było łatwo tam się dostać. Ale chyba łatwiej niż dziś do Sejmu!" - stwierdził.

"To już robi się odlot tej władzy" - skomentował gen. Stanisław Koziej.

bDYPbnxq

W piątek do Sejmu nie została wpuszczona 91-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek. Towarzyszył jej poseł Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Chcą protestować do skutku

Od 25 kwietnia obowiązuje zakaz wydawania jednorazowych przepustek na teren parlamentu. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy decyzję względami organizacyjnymi i bezpieczeństwa. Dostęp do Sejmu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu.

Na sejmowym korytarzu od 18 kwietnia trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Domagają się realizacji dwóch postulatów. Jeden z nich został zrealizowany - Sejm przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej o 165 złotych. Nadal nie ma jednak decyzji ws. przyznania niepełnosprawnym dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych. Rodzice twierdzą, że będą protestować do skutku.

bDYPbnxr
Zobacz także: Zobacz także: Niepełnosprawny senator PO Jan Filip Libicki o proteście w Sejmie

Zostaną odgrodzeni

Za 10 dni w Sejmie zaplanowane jest Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zadeklarował w RMF FM, że odbędzie się zgodnie z planem.

- Poinformowaliśmy naszych partnerów z NATO o sytuacji. Protestujący będą musieli zostać odgrodzeni, ale nie będzie przeniesienia miejsca spotkania - powiedział. Czy możliwe jest przeniesienie protestujących? - Nic mi o tym nie wiadomo - odpowiedział Dworczyk.

bDYPbnxs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYPbnxK
KOMENTARZE
(40)
wfev
3 lata temu
i bardzo dobrze.
111
3 lata temu
Brawo ! ,a kto to taki jakaś celebrytka Ochojska.
jb
3 lata temu
Ale pisowczyki dzielnie tu pracują...nawet widać te same błędy...na szczęście mamy twoje dane...
bDYPbnxL
Kolo z Pikolo
3 lata temu
Jakby tak byle cieć chciał wejść do Sejmu to od jutra będzie tam noclegownia dla podobnych szumowin jak te co Sejm okupują !
gość
3 lata temu
I słusznie! Ludzie nie wiedzą jakie są emerytury czy renty w Polsce (800zł)..Dlatego tak duże podwyższanie renty socjalnej uważam za niesprawiedliwe w stosunku do reszty osób niepełnosprawnych.
taka prawda
3 lata temu
Po co tam zjawiła się Ochojska? Parcie na szkło bo są tam telewizje? Wsparcia mogla również udzielić telefonicznie.Chodzą tam już całe procesje popierające z Wałęsą wczoraj tylko nic się nie zmienia na lepsze dla protestujących.
Ojciec
3 lata temu
I bardzo dobrze tak trzymać sejm to nie folwark zwierzęcy a tą panią co najwięcej się wydziera i tak Głowno do gadania powinni postawić przed wymiarem sprawiedliwości nigdy tego protestu nie poprę choć mam dzieci nie pełnosprawne odcinam się od tego protestu tak więc nie życzę sobie aby w moim imieniu też mówiła
jwp
3 lata temu
Sejm to nie folwark to instytucja ....proszę na ulicy robić to swoje psliwskoplatwusowskie szoŁ
ania
3 lata temu
Wasze spojrzenie na obecną rzeczywistość jest głupie nie można wszystkiego podporządkować tylko okupujących sejm niepełnosprawnym. Bardzo długo najbliższe im osoby stosując okupacje pogłębiają ich depresję i źle wpływają na ich stan zdrowia nie widząc nic oprócz kasy. Znam wiele osób ,których niepełnosprawność nie oznacza tylko roszczeń ,ale zrozumienie że człowiek jest tyle wart ile potrafi z siebie dać innym i są naprawdę szczęśliwi .
PiS Forever
3 lata temu
To dobrze. Taki kaleka to choroby roznosi. Gdzie takiego lewaka wpuścić do elity sejmowej. Zaraz coś ukradnie
Pol
3 lata temu
Wypad z Sejmu wy POwskie nieroby. Zlodziejstwo sie ukrucilo to i zaczyna brakowac od 1 do 1. A Kowalski jadl suchy chleb bo POwskie swi...e przez 8 lat kradly.
patriota
3 lata temu
Po co w sejmie jeszcze ona Ochojska?chcieli Ruskich POwców to mają a ruscy by im powiedzieli nie rabotajesz nie kuszajesz a gdyby to było w Niemczech cała ta ferajna była by już w Jugentamcie bo Sejm to nie jest POwska prywata
jury
3 lata temu
A po co ona idzie do sejmu - co ona myśli że jest pępkiem świata ?
bDYPbnxD
łowca lemingó...
3 lata temu
A dlaczego z nią przyszedł Klich ??? No tak lemingi robią wszystko by wrócić do koryta!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić