Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Tomasz Grodzki spotkał się z Nancy Pelosi. Poruszyli dwa ważne tematy

7
Podziel się

Marszałek Senatu we wtorek spotkał się z Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. - Rozmawialiśmy o fundamentach demokracji - powiedział po spotkaniu Tomasz Grodzki. Poruszono także temat Władimira Putina.

Nancy Pelosi z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim
Nancy Pelosi z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim (twitter.com, Kancelaria Senatu)
bEUunzRx

We wtorek wieczorem odbyło się spotkanie Nancy Pelosi z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim na lotnisku Balice pod Krakowem. Jak mówił wcześniej Tomasz Grodzki, to szefowa Izby Reprezentantów prosiła go o to spotkanie. Amerykańska polityk przyleciała do Polski, aby złożyć hołd ofiarom Holokaustu w byłym obozie Auschwitz.

Spotkanie z Tomaszem Grodzkim odbyło się w części wojskowej lotniska i trwało blisko godzinę. Wzięli w nim udział senatorowie polscy i amerykańscy - podaje Polsat News. Marszałek Grodzki nazwał je "bardzo dobrym, roboczym spotkaniem obu delegacji".

- Podkreśliliśmy, że związki między naszymi narodami są bardzo ważne, jak również ważne jest dla Polski wsparcie USA. Rozmawialiśmy też o fundamentach demokracji, o tym jak ważne jest poszanowanie różnorodności ludzi, różnych poglądów: lewicowych, prawicowych, centrowych, spierających się, ale w ramach demokracji, a nie poza jej ramami. To zostało bardzo mocno podkreślone - powiedział Tomasz Grodzki.

bEUunzRz

Rozmawiano też o Putinie

Marszałek Senatu dodał, że była to "rozmowa nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata, ale rozmowa ludzi dzielących podobne wartości: prawa człowieka, praworządność, poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu".

Inni uczestnicy polskiej delegacji przekazali mediom, że w rozmowie poruszono wątek praworządności oraz Władimira Putina. Nancy Pelosi zgadzała się co do tego, że Putin próbuje siać podziały między krajami Zachodu.

- Pelosi powiedziała, że to, w jaki sposób Putin wtrąca się w losy demokracji zachodnich jest jednym z głównych wyzwań, jakie przed nami stoją - stwierdził Bogdan Klich. Ze strony polskiej na spotkaniu byli także szef Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich oraz jego zastępca Marcin Bosacki, a także były ambasador Polski w USA, Ryszard Schnepf.

bEUunzRF

"Inspirujące i ważne spotkanie z ⁦Nancy Pelosi i członkami jej delegacji w Krakowie. Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne" - napisał na Twitterze Tomasz Grodzki.

Wizyta w Auschwitz

Nancy Pelosi przyjechała we wtorek przed południem do byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie wraz z marszałkami Sejmu i Senatu złożyła kwiaty przed Ścianą Straceń. Jak podaje "Gazeta Krakowska", w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz amerykańska polityk napisała: "Ku pamięci każdej pojedynczej osoby, która została zabita w Auschwitz - niech spoczywają w pokoju i obyśmy wszyscy zobowiązali się wypełnić przysięgę - „Nigdy więcej!”.

Wizyta Pelosi, na jej prośbę, miała charakter półprywatny. Polityk tłumaczyła to tym, że dla wielu członków jej delegacji wizyta w obozie ma osobisty charakter. Przewodnicząca Izby Reprezentantów zwiedziła część muzeum, bloki 4 i 5 oraz budynek krematorium.

bEUunzRG

Za kilka dni Nancy Pelosi uda się na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie, gdzie odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

Źródło: Polsat News, WP.PL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUunzRH
bEUunzSa
KOMENTARZE
(7)
Nemezis
2 lata temu
A pani marszałek Witek spotkała się dwa razy, i co z tego wynika ? Pomiotło SB-eckie Marek pluje jadem !
Nemezis
2 lata temu
A pani marszałek Witek spotkała się dwa razy, i co z tego wynika ? Pomiotło SB-eckie Marek pluje jadem !
Hans
2 lata temu
Pelosi nie ma prawa mówić o demokracji, bo ją podważa i to w chamski, nieuczciwy sposób. Demokraci chcieli impeachmentu dla 5 z 6 ostatnich prezydentów z partii republikańskiej.
bEUunzSb
Uważny
2 lata temu
Nie za kilka dni tylko jutro, bo się spóźni, ponieważ spotkanie w Izraelu pojutrze.
vbmj58
2 lata temu
za czyje pieniądze polatuje sobie na wizytki Grodzki
revtbg
2 lata temu
Może mu grodzka nie odpowiada
marek
2 lata temu
małymi krokami pis pokonamy :-) a urzędnicy pisu będą osądzeni jak zdrajcy polski :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić