aktualizacja 

Trądzik ciążowy – przyczyny i leczenie

0

Ciąża to okres, w którym pojawia się wiele mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości. Obok nudności i wymiotów, tkliwości piersi czy bólów pleców, niektóre panie uskarżają się na trądzik w ciąży. Poznaj przyczyny i sprawdź, jak go wyleczyć.

Trądzik ciążowy – przyczyny i leczenie
(Materiały prasowe)

Zmiany zachodzące w organizmie w okresie ciąży dotykają nie tylko ciało. Wpływają również na kondycję cery, czego przykładem może być mniej lub bardziej nasilony trądzik. Nie zawsze pojawia się w okolicach 17. tygodnia ciąży – niektóre kobiety zauważają go u siebie znacznie wcześniej.

Skąd się bierze trądzik ciążowy?

Charakterystyczne dla ciąży są zmiany hormonalne. Dochodzi do zwiększonej produkcji niektórych hormonów – po to, aby utrzymać ciążę i pomóc dziecku w przyjściu na świat. Jak się jednak okazuje – w wielu przypadkach nie pozostaje to bez wpływu na kondycję skóry. To, kiedy powstają pierwsze wypryski, jest kwestią całkowicie indywidualną. U niektórych kobiet niedoskonałości pojawiają się w okolicach 17. tygodnia ciąży, a inne panie zmagają się z nimi już w 12. tygodniu.

Jak samodzielnie leczyć trądzik?

Specjalistyczne leczenie trądziku w ciąży zwykle nie jest koniecznością – szczególnie jeśli wypryski nie są nasilone. Najczęściej wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry, co pozwoli zapobiec ewentualnym stanom zapalnym.

Co możesz zrobić?

  • Pamiętaj o oczyszczaniu twarzy – sięgnij po preparaty przeznaczone do cery trądzikowej, które dokładnie oczyszczą skórę ze zgromadzonych zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum.
  • Przeprowadzaj zabiegi złuszczania – dzięki temu pozbędziesz się martwych komórek naskórka, które zapychają pory, co zwiększa ryzyko namnożenia się bakterii.
  • Nie wyciskaj – nie pomoże to pozbyć się wyprysków, a da przeciwny efekt – może doprowadzić do nasilenia objawów. Ponadto wyciskanie będzie skutkować przeniesieniem ognisk na inne fragmenty cery oraz może przyczynić się do powstawania blizn.

Możesz też stosować kosmetyki przeznaczone do walki z trądzikiem. Pamiętaj jednak, że skóra w okresie ciąży może być bardziej wrażliwa niż do tej pory, dlatego do tego typu preparatów należy podchodzić z dużą ostrożnością. Może się bowiem okazać, że długo stosowany kosmetyk wywołuje podrażnienie skóry. Sięgaj więc zawsze po preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Unikaj przy tym kosmetyków zawierających witaminę A, np. w postaci retinolu.

Jakie zabiegi kosmetyczne pomogą na trądzik w ciąży?

Nawet niewielkie zmiany trądzikowe w ciąży mogą być dobrym pretekstem do profesjonalnego zadbania o kondycję cery. Istnieje kilka zabiegów kosmetycznych, którym mogą poddać się ciężarne (jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań).

  • Mikrodermabrazja diamentowa – polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą specjalnej głowicy diamentowej. Przyczynia się do oczyszczenia z zaskórników i odblokowuje pory.
  • Oczyszczanie manualne – polega na usunięciu zaskórników, a następnie zamknięciu rozszerzonych porów. Zabieg kończy się nałożeniem maski o działaniu łagodzącym i kojącym.
  • Zabieg głęboko oczyszczający pory – jest szczególnie przeznaczony do cery trądzikowej. Pozwala oczyścić skórę oraz wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Chociaż wyżej wymienione zabiegi są bezpieczne dla kobiet w ciąży, przed przystąpieniem do kuracji należy poinformować kosmetyczkę o swoim stanie. Pozwoli to na zastosowanie delikatniejszych kosmetyków – takich, które nie wywołają podrażnień. Warto bowiem pamiętać, że w tym okresie cera staje się dużo bardziej wrażliwa na działanie czynników.

Czy trądzik ciążowy wymaga konsultacji dermatologicznej?

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają pozbyć się trądziku, warto sięgnąć po poradę dermatologiczną. Konsultacja ze specjalistą będzie pomocna w odnalezieniu przyczyny problemu oraz dobraniu odpowiednich preparatów poprawiających kondycję skóry. Leczenie trądziku w ciąży we własnym zakresie za pomocą powszechnie stosowanych leków nie jest wskazane. Niektóre środki są zabronione z uwagi na obecność substancji mogących oddziaływać na płód. Zalicza się do nich m.in. tetracykliny.

Trądzik w ciąży – nie u każdej kobiety

Dobra wiadomość jest taka, że zmiany hormonalne powodujące u niektórych kobiet trądzik, u innych przyczynią się do wyeliminowania jakichkolwiek problemów skórnych. Wiele pań zauważa u siebie wyraźną poprawę kondycji skóry – cera staje się gładka i pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości.
Niezależnie od tego, czy jesteś właśnie w 17. tygodniu ciąży, czy późniejszym okresie, możesz zmagać się z trądzikiem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można wyeliminować niedoskonałości albo zminimalizować ich widoczność.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić