o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomek Orszulak
|

Tragedia na obozie w Suszku, zginęły dwie harcerki. Jest śledztwo prokuratury

17
Podziel się

Nawałnica przeszła nad obozem harcerskim w miejscowości Suszek w województwie pomorskim. Zginęły tam dwie harcerki, po tym jak drzewo upadło na namiot. 37 osób zostało rannych. Prokuratura już wszczyna dochodzenie i przesłuchuje świadków. Sprawdzane są trzy wątki.

Zniszczony przez nawałnicę las w Suszku
Zniszczony przez nawałnicę las w Suszku (PAP, Dominik Kulaszewicz)
bDYWQAlN

Informację o śledztwie jako pierwsze podało Radio ZET. - Badamy wątki nieumyślnego spowodowania śmierci, uszkodzenia ciała wielu osób i narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. W tym kierunku będą prowadzone czynności - powiedział prokurator Jacek Korycki z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Korycki dodał, że policja i prokuratura już od soboty pracują nad sprawą. W ramach wstępnych czynności przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia. Przesłuchiwanie sa osoby, które mogą coś wnieść do sprawy.

bDYWQAlP

Rzecznik poinformował, że jedna z dziewczynek zginęła w namiocie, na który upadło drzewo, druga z kolei zginęła (także przygnieciona przez drzewo) poza namiotem – na terenie obozowiska.

Do dramatu doszło po gwałtownej burzy, która przeszła nad Pomorzem. W miejscowości Suszek zginęły dwie harcerki, po tym jak drzewo upadło na namiot. 37 osób zostało rannych.

Harcerze wrócili już do Łodzi. Czekali na nich rodzice, dziadkowie, koledzy, znajomi. Wśród oczekujących był dziadek 14-letniego Kuby. W rozmowie przyznał, że informacja o tym, co się stało na obozie była dla niego szokiem.

bDYWQAlV

Zniszczony las w Suszku. Zobacz zdjęcia z miejsca tragedii

Ratownicy przetransportowali poszkodowanych do szpitali, cały obóz został ewakuowany. Przez kilkanaście godzin to miejsce było odcięte od świata.

- Ofiarami są dzieci w wieku 13 i 14 lat. Zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy. Przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot - mówiła oficer prasowa chojnickiej policji Magdalena Rolbiecka.

bDYWQAlW
Zobacz także: Dzieci opowiadają o tragedii w Suszku

Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR. Było tam 140 dzieci i 30 opiekunów. Na tym trzytygodniowym wyjeździe dzieci miały przebywać do 16 sierpnia.

bDYWQAlX

Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. "Stawiamy sobie pytanie - czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć" - napisał o oświadczeniu.

Rodzinom i najbliższym zmarłych druhen złożył kondolencje. "Składam także, w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin" - dodał.

bDYWQAmq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(17)
krajan
4 lata temu
w zyciu czas i nieprzewidziane napedza nasz los, tak bywa i do kogo miec pretensje bo wiatr wieje gdzie chce,szkoda dzieci ale gdzie robic obozy,w jaskiniach
harcerz stary
4 lata temu
czy organizator tego obozu ,który się powoływał na Boga już siedzi z dożywotnim zakazem pracy w harcerstwie ZH ??? R .w ZHP takich wypadków nie było byli ludzie ODPOWIEDZIALNI !!!!
Normalny
4 lata temu
Śledztwo paranoje przeciwko natury,bogu
bDYWQAmr
PiTer
4 lata temu
W wyniku tych nawałnic zginęło 6 osób, a mówi się tylko o tych harcerkach... To był nieszczęśliwy wypadek i tyle...
sylwek
4 lata temu
No cóż,pewnie opiekunowie sami jak dzieci,zero przygotowania wiek jeszcze za niski.Po drugie to dlaczego te dzieci stały czy leżały gdzieś w lasku przrez sześć godzin?Skoro Straż nie ma sprzętu to powinno pomagać wojsko bo chyba jeszcze ma wozy opancerzone do przewozu ludzi.A jak jest taki obóż w polu,lesie czy gdzieś pod namiootami to powinno być przygotowane jedno bezpieczne miejsce do ukrycia się.Moim zdaniem pogoda,pogodą ale organizacja tego i pewnie wszystkich obozów to jedno wielkie "g" Powinni wszyscy za to beknąć,a nie teraz jak zginęły dzieci to ta całą premier ogłasza sprawdzanie wszystkiego.Gdzie była przed tragedią?
maksymilian p...
4 lata temu
Ważne, że świątynia w Licheniu ocalała. Już sobie wyobrażam te miliony od Szydlo na ewentualną odbudowę
zrozpaczona
4 lata temu
Dlaczego w naszym kraju debatuje się dopiero i docieka prawdy po tragicznych faktach. Meteorolodzy informowali o nawałnicach jakie mogą nawiedzić nasz kraj. Osoby odpowiedzialne za dzieci mogły zareagować w porę, obozy zawsze stacjonują w lesie, a w czasie burzy zawsze jest zagrożenie, że jakieś drzewa mogą się poprzewracać, i trzeba było dzieci wywieźć dzieci chociażby do najbliższej szkoły.
lukas
4 lata temu
Szkoda tych dziewczynek mogły żyć, słaba organizacja obozu przy takiej dużej liczbie obozowiczów ogłosiłbym natychmiastową ewakuacje do najbliższej szkoły, kadra na pewno dostała info odnośnie burzy, duże brawa dla mieszkańców wsi, brawo
aga
4 lata temu
z naturą nikt jeszcze nie wygrał, jest to wielkie nieszczęście, a nie powód do hejtu i idiotycznych wpisów!
Mantr
4 lata temu
Również we Wrześni i okolicach oraz Gnieźnie jest duże spustoszenie!
Ewa7
4 lata temu
Kolejne wielkie śledztwo, wiadomo, że to był wypadek ! Jeżeli można" kogoś" oskarżyć, to jedynie trąbę powietrzną, o to, że akurat tam postanowiła przewracać drzewa. Obóz w lesie, więc jak można było tego uniknąć? Czyżby mieli organizować obóz harcerski na polanie?
tata
4 lata temu
I po cholerę ujadacie, nieszczęśliwy wypadek, drzewo ... kto mógł przewidzieć, współczuję rodzinom
karolina stra...
4 lata temu
Pewnie będę umyte w zmywarkę i w lodówce z czterema szuflady albo z trzema szuflady harcerski i dla czego jest żałoba czy ktoś mnie się pytał ja się nie zgadzam żeby była żałoba za moje pieniądze podatkowe mogły bachory nie jechać mordy no i dobrze że nie żyją robale będą co miały jeść brawo mniej będzie bachorow .
bDYWQAmj
zefirek
4 lata temu
A jak się czuje ksiądz kapelan, nie odniósł obrażeń?Tylko nie mówcie, że w obozie nawiedzonego harcerstwa nie było kapelana.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić