o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Prokuratura przedstawiła zarzuty

9
Podziel się

Bukowina Tatrzańska. Inwestor, który wydzierżawił teren pod budowę prowizorycznej wypożyczalni nart, usłyszał zarzuty. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Bukowina Tatrzańska. Nowe fakty ws. tragedii
Bukowina Tatrzańska. Nowe fakty ws. tragedii (PAP)
bEicorEB

- Prokurator, po dokonaniu oceny wstępnie zgromadzonego materiału dowodowego uznał, że istnieją podstawy do przedstawienia zarzutu inwestorowi, popełnienia przestępstwa z art. 90 Prawa budowlanego, czyli mówiąc krótko do popełnienia samowoli budowlanej - powiedziała szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz na konferencji prasowej.

- Wiemy, że postawił obiekt budowlany bez jakiegokolwiek zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyśnienia - dodała.

Inwestorowi grożą mu dwa lata pozbawienia wolności, jednak śledczy nie wykluczają możliwości postawienia mu kolejnych zarzutów. - Sprawca do prokuratury zgłosił się dobrowolny. Zastosowaliśmy wobec niego dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe - dodała Bogdanowicz.

bEicorED

Zobacz też: "Pani Basia" ma iść na emeryturę. Patryk Jaki komentuje

Bukowina Tatrzańska. Rodzinna tragedia i samowola budowlana

W poniedziałek wichura zerwała dach wypożyczalni narciarskiej. Zginęły 3 osoby. Przesłuchano świadków wypadku, w tym męża 52-letniej kobiety i ojca 15- i 21-latki, które nie przeżyły wypadku. Poszkodowany został również 16-latek, który obecnie przebywa z szpitalu.

Naczepa, z której oderwał się dach, stała na gruntach rolnych. Była samowolą budowlaną. - To problem, który z roku na rok narasta. To, co jesteśmy w stanie zrobić, to robimy. Ale mamy około tysiąca różnych spraw rocznie, to są nie tylko samowole, prowadzimy też inne postępowania - powiedział w rozmowie z reporterem WP Piotrem Barejką Jan Kęsek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zakopanem.

bEicorEJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEicorFe
KOMENTARZE
(9)
Marlene
rok temu
nawet kontenery do kubatury 35m² musza byc zgloszone do urzedu i musza byc skontrolowane przez Nadzor budowlany, bo odleglosci od sasiedniej dzialki mimo wszystko OBOWIAZUJA!!!! Ale co obchodzi to Nadzor budowlany, najwidoczniej tacy kombinatorzy otrzymuja odpowiednie informacje od urzedasow po tzw. "znajomosci" a KIEROWNIK NADZORU BUDOWLANEGO rozklada rece i twierdzi, ze "PRAWO BUDOWLANE NA PODHALU SIE NIE PRZYJELO" Jak moze przyjac sie prawo budowlane, jak na tego incydentach pieniadze sie zarabia!!!!
Marlene
rok temu
to nie jest tylko mentalnsc goralska, to jest mentalnosc polska Na Podhalu 99% postawionych objektow sa bez pozwolenia na budowe lub przez "kumoterstwo" zalatwione pozwolenia na budowe bez konsekwentnego zastosowania prawa budowlanego!!!! Rozne instytucje podbijaja pieczatki bez wczesniejszego skontrolowania prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony srodowiska. Bez zgody wlasciciela dzialki sa przeprowadzane pod wymuszeniem modernizacje lub podlacze wodne, kanalizacyjne lub wysokiego napiecia!!!! To nie jest tylko goralska mentalsc, to jest skorumpowane prawo polskie i jego nieistnejaca wykonalnosc!!!!
Marlene
rok temu
Ci co przy zlobie urzedniczym siedza i z takimi urzedasami so w przyjazni lub rodzinne powinowactwa, wszystko zalatwia
bEicorFf
Marlene
rok temu
PIN i wszystkie organy urzedowe na terenie Podhala IGNORUJA zgloszenia nielegalnych budow i wydaja bezsensowne decyzje np. rozbiorkek samowoli budowlanej, ale tej rozbiorki nie exekwuja!!!!! bo z tego napewno kasuja prywatnie haracz!!! Mam decyzje rozbiorki nielegalnej budowy a Kierownik z nadzoru budowlanego informuje mnie, ze po pewnym czasie takie nielegalne samowole budowlane sa legalizowane!!! Inny przypadek, zglaszam nielegalna budowe domu drewnianego, ktory dopiero co mial polozone bale drewniane do poziomu okien. Prosze o natychmiastowa ingerencje i wstrzymanie samowoli budowlanej, a urzednik nadzoru budowlanego informuje mnie, ze potrzebuja 3 tygodnie , aby przyjechac na teren i wstrzymac budowe!!! Odleglosc do miejsca samowoli jest niespeln 10 km, ale urzednicy potrzebuja trza tygodnie!!!! Po trzech tygodniach dom byl juz zadaszony i wnetrze wykonczone!!! To tyle co do urzednikow i prawa budowlanego!!! Nie wspominal juz jakie odpowiedzi i argumenty uzyskuje sie od Kierownika PIN. Druga instancja w Krakowie podtrzymuje najczesciej argumenty pierwszej instancji i Urzad nie interesuje, ze z tego powodu dzialki sasiednie maja problem przez takie budowy!!!! TO JEST POLSKIE PRAWO I JEGO WYKONALNOSC!!!!! Smiechu warte i karygodne!!!!
doniek
rok temu
To nie jest żadna samowola budowlana kontener nie jest na stale przymocowany do podłoża i nie przekracza powierzchni 35m2 ale trzeba znależć kozła ofiarnego
SynKasty
rok temu
Sorry, ale jaka samowola budowlana? To jest naczepa a nie budynek? Kamper to dom czy samochód?
Endi Kraków
rok temu
PINB działa w takich sytuacjach tylko w przypadku zgłoszenia, nie jeździ nie szuka kto zrobił samowolę. Jak wiadomo na Podhalu około 1/2 wzniesionych obiektów jest postawiona bez stosownych decyzji. To jest mentalność górali że jak mają wydać dutki na mapy uzgodnienia opinie wolą na własną rękę, najmniejszym kosztem coś postawić jak w tym przypadku
ds geer
rok temu
Wybronią go. Przepisy są dziurawe.
Ast
rok temu
Wielka tragedia i szkoda ludzi, ale: 1. Czy ten "budynek" stał tam raptem dwa trzy dni, nikt go wczesniej nie widział? Jakos nie było reakcji ze strony róznych służb i dopiero po tej tragedii nagle znaleźli sie wszyscy. Nadzór budowlany, prokurator itd. 2. Z całym szacunkiem to kto wychodzi w góry gdziekolwiek jak wieje wiatr z szybkością ok 100 km/godz. Przeciez to jest igranie z własnym zyciem i niestety tym razem sie nie udało.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić