REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 6 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk10.09.19 (19:23)

Tratowali się w panice. Dziesiątki zabitych podczas święta muzułmanów

Co najmniej 31 osób zginęło podczas szyickiego święta w Karbali — poinformował iracki minister zdrowia. Rannych zostało około 100 osób.
PAP

Aszura, jedno z najważniejszych świąt szyitów, świętują co roku miliony osób. Do Karbali, miejsca śmierci wnuka Mahometa, 10 dnia miesiąca muharram zjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Zwyczajowo urządza się wtedy domowe lub publiczne zgromadzenia, podczas których wspomina się męczeństwo Husajna ibn Alego.

Jak donosi BBC, panika wybuchła podczas rytualnego biegu. Jeden z pielgrzymów miał potknąć się, przez co świętujący stratowali się nawzajem. Według innych doniesień tłum zaczął uciekać w popłochu, gdy runęła część pasażu.

REKLAMA

Minister zdrowia zaznaczył, że liczba ofiar może wzrosnąć. W 2004 roku podczas Aszury w Karbali i Bagdadzie doszło do serii ataków bombowych. Zginęło wtedy 140 osób.

Oglądaj też: Chińskie władze niszczą meczety

Podczas szyickiego święta zgromadzeni wierni biczują się lub uderzają w piersi, co ma być symbolem cierpień, jakie zadano Husajnowi. W Iranie i Iraku istnieje także zwyczaj czytania fragmentów XVI-wiecznego dzieła pod tytułem „Ogród męczenników”. Opisuje ono wydarzenia towarzyszące śmierci ibn Alego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij