o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

Trump nie wyklucza wojny z Iranem. Niechciany konflikt może zagrozić nawet Polsce

37
Podziel się

Prezydent Donald Trump przyznał, że istnieje możliwość wybuchu wojny między USA a Iranem. Dodał, że sam jej nie chce. Coraz wyraźniej rysują się scenariusze takiego konfliktu, który teoretycznie mógłby dosięgnąć nawet Polski.

Irańskie łodzie motorowe w Zatoce Perskiej
Irańskie łodzie motorowe w Zatoce Perskiej (Forum)
bEiVLhDp

W jednym z wywiadów udzielonych podczas oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii prezydent Donald Trump stwierdził, że wojna pomiędzy USA i Iranem jest jednym z możliwych scenariuszy. Gospodarz Białego Domu przyznał jednak, że nie dąży do zbrojnej konfrontacji z Teheranem.

Analitycy podkreślają, że Iran także nie chce otwarcie walczyć z USA, co jednak nie znaczy, że wojna nie wybuchnie. W rejonie Zatoki Perskiej jest nie tylko coraz więcej sił amerykańskich, ale także rozmaitych organizacji i milicji wspieranych przez Teheran. W każdej chwili może dojść do nieporozumienia i incydentu, który poruszy lawinę.

Wystarczy, żeby Iran zaczął wyprowadzać z koszar i rozpraszać w terenie swoje wojska rakietowe w obawie przed spodziewaną agresją USA. Z kolei Pentagon zinterpretuje to posunięcie jako przygotowanie do ataku i wykona uderzenie wyprzedające.

bEiVLhDr
Zobacz także: Rośnie napięcie na linii USA-Iran. Zobacz co niepokoi Amerykanów

Wojna może zacząć się od nieporozumienia

Innym sposobem rozpalenia konfliktu może być stosunkowo mało znaczący – zdaniem Iranu – atak na siły amerykańskie w regionie. USA poczują się w obowiązku odpowiedzieć militarnie i dokonają punktowego – ich zdaniem – odwetu, któremu towarzyszyć będą sygnały wysyłane otwartymi i tajnymi kanałami, że nie chcą eskalacji.

Nie oznacza to, że przeciwnik uwierzy, zwłaszcza że Saudyjczycy czy Izraelczycy mogą zachęcać Biały Dom do poszerzenia operacji w celu doprowadzenia do zmiany władzy w Teheranie. Iran ma duże możliwości odwetu. Małe łodzie podwodne, eskadry szybkich łodzi motorowych, miny i rakiety przeciw okrętom mogą nękać, a nawet zablokować żeglugę w Zatoce Perskiej. Celem bez trudu stać się może saudyjska infrastruktura naftowa.

bEiVLhDx

Proirańskie milicje mogą zacząć atakować statki, placówki i bazy USA w całym regionie, od Turcji, przez Syrię, Irak, Zatokę Perską aż po Egipt. Amerykańscy eksperci uważają, że uśpione komórki terrorystyczne mogą zostać aktywowane nawet w Ameryce Łacińskiej. Teoretycznie zginąć mogą setki Amerykanów.

Polska jest w zasięgu rakiet irańskich

Zakrojony na szerszą skalę odwet USA wymagałby neutralizacji nowoczesnej, rozbudowanej przez Rosję obrony przeciwlotniczej Iranu. To już kampania na kilka tygodni. W ostateczności Iran nie powstrzyma Pentagonu, ale w chwili desperacji może zdecydować się nawet na użycie rakiet balistycznych pozwalającym dosięgnąć amerykańskie bazy w Europie, także w Polsce. Nie chodziłoby tu o zadanie wielkich strat, ale o sukces symboliczny, jakim bez wątpienia byłoby trafienie bazy lotniczej niedaleko Wenecji czy Poznania.

Rozszerzający się konflikt może objąć inne kraje regionu. Wspierani przez Iran Houthi z Jemenu mogą jeszcze intensywnie zaatakować Arabię Saudyjską. Wywołanie wojny między Izraelem a libańskim Hezbollahem, który umacnia się też w Syrii, również nie będzie trudne. Z okazji do "ugrania czegoś dla siebie" skorzystać mogą też Palestyńczycy ze Strefy Gazy, nie mówiąc już o szyickich milicjach w Iraku czy Syrii. Potencjał komplikacji jest niemal nieograniczony.

bEiVLhDy

Amerykanie nauczeni doświadczeniami z Iraku nie planują lądowego ataku, ani okupacji Iranu. Co więcej, mowa tu o starym państwie i kulturze o historii liczonej w tysiącleciach. Mimo opresyjnego charakteru władzy ajatollahów, mało prawdopodobne, aby Persowie wystąpili przeciwko państwu pod wpływem obcego mocarstwa. Stąd nawet po wyniszczającej kampanii powietrznej reżim prawdopodobnie upadnie. Nie ma nawet gwarancji znaczącego ograniczenia, nie mówiąc już o likwidacji, irańskiego programu nuklearnego.

Do gry z pewnością włączyliby się też Rosjanie, którzy zapewne umieliby politycznie i gospodarczo wykorzystać wpadki USA i Zachodu, jak zrobili to w Syrii. Przy tak wielkim potencjale komplikacji i braku jasnej strategii zwycięstwa jasne jest, dlaczego Donald Trump podkreśla, iż nie chce tego konfliktu. Także Teheran rozumiejąc poziom dewastacji, którego doświadczyliby Irańczycy, nie będzie do niego dążył. Niestety nie oznacza to, że do niego nie dojdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiVLhDS
KOMENTARZE
(37)
B52
2 lata temu
panie redaktorze Irak dysponuje rakietami dalekiego zasięgu 1300 km to do nas jeszcze brakuje 1300 km
prorok
2 lata temu
Wszystko jest mozliwe. Kiedys na pewno rozpeta sie konflikt ktorego nie da sie juz powstrzymac i nastapi szary koniec ludzkosci...Znow wszystko zacznie sie od dinozaurow za kilka tysiecy lub milionow lat gdy ziemia ochlonie...Nie wiadomo tylko czy gatunek ludzki zdola znow zeskoczyc z drzewa....
Jack40
2 lata temu
Wystarczy że spadnie chodz 1 rakieta Irańska na Polskę a jadę walczyć przeciw Iranowi .Zresztą od dawna ich nie lubiłem i miał bym okazje to wyrazić ,okazać
bEiVLhDT
gosc
2 lata temu
Nareszcie cos sie dzieje mysle ze Rosja Chiny i Turcja przyjda z pomoca Iranowi zeby USA nie zrobilo to co z Irakiem gdzie rozpetali wojne bez podstaw a my mamy uchodzcow a oni zyski
ip
2 lata temu
Dopóki Polska nie będzie występować w roli pomocnika to Polacy będą bezpieczni.
Gość
2 lata temu
Tym razem największy terrorysta świata drogo zapłaci za agresję. Już pękł przed Kimem a teraz padnie całkowicie, bolesne jest to że lizusy znowu wybiegną przed szereg uzasadniając swoje lizusostwo wredną wyrafinowaną propagandą
wassermann
2 lata temu
persow nie wolno ruszac. aleksander wielki scigal dariusza bo mial taka wole. lecz gdy byl juz blisko sludzy dariusza zabili wladce i jego glowe do aleksandra zaniesli. aleksander za czyn wobec dariusza persa wladcy tych slug, nakazal ich natychmiast sciac. byc moze chcial napic sie wina z dariuszem a tu zdrajcy popsuli mu wieczor..
wassermann
2 lata temu
persow sie nie rusza tylko tak pohukuje. jedyny zrobil to aleksander wielki, on mogl bo byl polbogiem a poza tym nikomu bez powodu nie robil krzywdy. same miasta mu otwieraly bramy. oprocz tyru,ten oblegal wymordowal zlupil
Jefrey
2 lata temu
Ameryka nie potrafi żyć bez wojny.A po ile będzie ropa w wypadku wybuchu?Benzyna po 10 zł.
Jack40
2 lata temu
Czas pokoju to najlepszy czas by przygotować się do wojny ,lepszego już nie znajdziecie Wiec może już czas przestawić gospodarkę na produkcję zbrojeniową czyli produkować ARMATY ZAMIAST MASŁA
hipokryta
2 lata temu
Obronne uderzenie wyprzedzające..... To najlepszy tekst jaki słyszę przed agresją na obcym narodzie.
qwqw
2 lata temu
Nie w moim stuleciu ,,,potem jak umrę mozecie sie bombardować.Nie życzę sobie wojny.
Realista
2 lata temu
Ot i doigramy się na "przyjażni" polsko-żydowskiej.
bEiVLhDL
"szatani czyn...
2 lata temu
już tam "inni szatani są czynni" od dekad. Najpierw sprowadzili cywilizowane potęgi arabskie Irak i Syrię do poziomu średniowiecza rękami swoich amerykańskich szabesgojów, teraz kolej na Iran. W takich sprzyjających okolicznościach przyrody ארץ ישראל השלמה (Erec Jisra’el ha-szelema) będzie bez przeszkód płynął obiecanym mlekiem i miodem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić