o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Trump szykuje lepszą ofertę baz dla Polski. Stawia jednak warunek

52
Podziel się

Jak podaje "Rzeczpospolita", Stany Zjednoczone są gotowe przedstawić bardziej korzystną ofertę baz na terenie Europy Środkowej. W zamian oczekują jednak zdecydowanej postawy państw tego regionu wobec Chin i Iranu.

Stany Zjednoczone liczą na ustępstwa Polski
Stany Zjednoczone liczą na ustępstwa Polski (East News)
bEhpwflx

Gazeta, powołując się na współpracowników szefa amerykańskiej dyplomacji podaje, że "zasadniczym celem podróży sekretarza stanu Mike'a Pompeo na Węgry, na Słowację i do Polski będzie powstrzymanie narastających wpływów Pekinu w Europie Środkowej". Sprostanie wymaganiom USA może być jednak trudne, gdyż polski rząd liczył na chińskie inwestycje m.in. w infrastrukturę.

"Rzeczpospolita" pisze, że również uniknięcie konfliktu z Teheranem może okazać się niełatwe. Polscy dyplomaci wprawdzie podkreślają, że warszawska konferencja bliskowschodnia nie jest wymierzona przeciwko Teheranowi, jednak Amerykanie mają postrzegać ją jako element nacisku na Irańczyków. USA dąży bowiem do ograniczenia wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie.

bEhpwflz

"Nagrodą" za narażenie własnych interesów ma być dla Polski nowa oferta wzmocnienia obecności wojskowej ze strony USA. Jak podaje "Rzeczpospolita", o nowej propozycji ma wspomnieć wiceprezydent Mike Pence, który weźmie udział w konferencji bliskowschodniej. Ostateczną ostateczną decyzję i kształt porozumienia Pentagon ogłosi jednak dopiero w marcu.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz także: Zobacz także: Nowy ruch Tuska do cios dla Schetyny. Tak twierdzą posłowie
bEhpwflF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhpwfma
KOMENTARZE
(52)
Firegecko
2 lata temu
Wiadomo coś za coś skoro mają być wojska za które USA płaci i mają nam sprzedać pociski których sami nie jesteśmy w stanie wyprodukować ani kupić od kogoś innego. Jest to pewien plus forsa którą musielibyśmy dodatkowo wpakować w Wojsko może być w infrastrukturę Wiadomo że sami nie jesteśmy się w stanie obronić nawet przed Białorusią jakby co
Koń
2 lata temu
To mamy Bat na zakusy obcych,Bravo!!! jesteśmy bezpieczni jak nigdy dotąd,
Zbigniew
2 lata temu
Zadzierać z Chinami ?? Totalny nonsens. W latach 60 i 70 tych Polska jako chyba jedyny kraja w bloku wschodnim miała spółkę żeglugową Chipolbrok (działala w ramach PLO). Do tego dochodzi totalie niepotrzebne zadzieranie z Iranem. Pytanie jest tylko jedno - cz nam się to opłaca ? Na dodatek Rosja poza zatargami z Gruzją i ostatnio Ukrainą nie tworzyła specjalnych problemów dla Polski. Pobrzękiwanie szabelką wygląda tu na marny pomysł.
bEhpwfmb
Polka
2 lata temu
A jak przyjdzie co do czego to Nas sprzeda tak jak w 1945 roku tacy to są przyjaciele. A czy Prezydent Duda zapytał narodu czy zgadza się na bazy w Polsce tak by postąpił przyzwoity człowiek i patriota
polak
2 lata temu
Gebels by się uśmiał Dima!
amen
2 lata temu
czy amerykanie inwestuja w Polsce cos poza bazami wojskowymi? oni tylko poligony chca budowac a my chcemy fabryk,atostrad,domow i duzo dzieci polskich pracujacych na nasze emerytury
amen
2 lata temu
jestem zwyklym zjadaczem warzyw i w histori Polski jeszcze zaden sojusz nam nie pomogl i zaproszona obca armia na nasze ziemie
amen
2 lata temu
wybieram chinskie inwestycje od amerykanskiej destrukcji
gość
2 lata temu
Putin próbuje sił ze swoimi byłymi republikami. Przecież tak jak Ukraina czy Gruzja to nic jak były ZSRR. Są tam zwolennicy Rosji i to oni między innymi dążą do przyłączenia się z powrotem do Putina, oczywiście za obiecaną przez Putina KASĘ. Nic za darmo się nie robi. Agresja Rosji na Kraj inny jak jakaś ich Republika wiąże się z wojną Swiatową, a w tym przypadku to i z Rosji zostaną zgliszcza. Każdy kij ma dwa końce.
moher I sortu
2 lata temu
Tylko modlitwy różańcowe na granicach zapewniają nam bezpieczeństwo. Żydowska Maryja zawsze nam pomoże.
Zbyszek
2 lata temu
Zaczyna się test niepodległości i patriotyzmu dla PiS, ulegną dyktatowi USA, czy Polska pod ich rządami suwerenna będzie.
bul
2 lata temu
tylko Ameryka jest gwarantem bezpieczeństwa polski
babcia
2 lata temu
jest tylko jeden chętny żeby się szarpać
bEhpwflT
Hhhh
2 lata temu
Niezly wariatuncio
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić