Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Trybunał Konstytucyjny pod lupą komisji. Zabrakło prezes TK i dyskusji nad sprawozdaniem

9
Podziel się

Połączone komisje ustawodawcza oraz sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyły sprawozdanie z działalności Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku. - Dyskusji nie będzie, ponieważ na sali nie ma prezes TK Julii Przyłębskiej - oświadczył przewodniczący Marek Ast (PiS).

Sejmowe komisje: ustawodawcza oraz sprawiedliwości i praw człowieka
Sejmowe komisje: ustawodawcza oraz sprawiedliwości i praw człowieka (Sejm)
bCZJYTtx

Wniosek przewodniczącego został przyjęty głosami 23 posłów, przeciw niemu było 21 osób. Następnie zakończono dyskusję na forum połączonych komisji, a posłem sprawozdawcą został Przemysław Czarnek (PiS).

Wtorkowe posiedzenie komisji ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka obfitowała w wymianę zdań pomiędzy posłami PiS i opozycją. - To całkowita ignorancja sędzi Przyłębskiej wobec Sejmu, a w szczególności wobec tej komisji. Nie pamiętam sytuacji, żeby jakiś organ państwowy zignorował parlament. Te puste krzesło to symbol ucieczki od odpowiedzialności prezes Trybunału Konstytucyjnego - mówił poseł PO Mirosław Szczerba.

Podobne zadnie wyraziła Katarzyna Piekarska. - Przygotowałam się do komisji, chciałam zadać pytania pani prezes TK. Zostaliśmy zignorowani jako parlamentarzyści. Jest mi po ludzku bardzo przykro, że prezes Przyłębska ma czas na spotkania z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, a nie ma go na spotkanie z komisją - oświadczyła posłanka PO.

bCZJYTtz

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz apeluje do Tuska ws. debaty z Kidawą-Błońską

Kłótnia na komisji. "Opozycja zaszczuła sędziów TK"

- Gdyby poseł Szczerba miał zdawać egzamin z najmniejszego kazusiku prawnego, to by go oblał. Panie pośle - dwója! Nigdzie nie ma zapisu, że prezes TK ma zdać sprawozdanie ustnie. Właściwie preferowana jest forma pisemna, bo bardziej wyczerpująca - próbował tłumaczyć Przemysław Czarnek. Według posła PiS "prezes TK wykonała wszystkie obowiązki wobec parlamentu".

W sukurs posłowi z partii Jarosława Kaczyńskiego poszła Anna Milczanowska. - Ze strony opozycji nadal słyszymy inwektywy w stylu: nie mamy prezesa TK, nie ma wiceprezesa TK, nie mamy TK. To właśnie ze strony waszych bojówek, jakim jest KOD, wylewa się fala hejtu na prezes Przyłębską. Wszyscy widzieliśmy, co ten Komitet robił w Pucku - mówiła posłanka PiS. Milczanowska dodała, że "prezes TK nie złamała prawa" oraz że należy "dać w spokoju pracować Trybunałowi".

Z kolei wiceprzewodniczący Arkadiusz Mularczyk zarzucił opozycji personalne atakowanie niektórych członków TK. - W ciągu tej kadencji odeszło 3 sędziów Trybunału - Henryk Cioch, Lech Morawski i Grzegorz Jędrejek. Oni zostali zaszczuci przez państwa słowa. (...) W sposób jednoznaczny popieram decyzję prezes Przyłębskiej - dodał poseł PiS.

bCZJYTtF

Prezes Julia Przyłębska wydaje oświadczenie. Wcześniej udziela wywiadu w TVP

Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku została złożona zgodnie z przewidzianymi ustawowo terminami. Zawsze na posiedzeniach komisji pojawiał się albo prezes TK lub jego przedstawiciel. W tym roku Julia Przyłębska przesłała oświadczenie, w którym stwierdziła, że nie stawi się w budynku przy ul. Wiejskiej.

W zeszłym tygodniu prezes Trybunału Konstytucyjnego nie pojawiła się na senackiej komisji ustawodawczej w związku z przesłanym przez nią sprawozdaniem. Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski uznał, że można to odczytywać jako "brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZJYTua
KOMENTARZE
(9)
MOHER
8 miesięcy temu
CZY Z PIS LECI JESZCZE PILOT?
marek
8 miesięcy temu
pis to prawo :-) pisowców :-)
ben
8 miesięcy temu
Kulinarne odkrycie prezesa przestraszyło się ze wypłynie ignorancja i niewiedza kuchty
bCZJYTub
asa
8 miesięcy temu
Nie mogla przyjsc bo goscila prezesa na obiadku
de facto
8 miesięcy temu
TK to tylko atrapa
Najnowsze komentarze (9)
suweren
8 miesięcy temu
Facet niechybnie awansuje lub dostanie odpowiednią nagrodę finansową, która mu się oczywiście należy, za takie poprowadzenie obrad dwóch komisji. Może nawet pani Julia zaprosi go na obiadek.
❤️ZAMOCZ❤️
8 miesięcy temu
Mieszkasz za granicą doskwiera nuda? Poznaj napalone kobiety z Twojej okolicy na największym portalu randkowym w Polsce na www.panie.online
Ewa
8 miesięcy temu
Państewka w państwie Pis...NIK,TK,KSR,Izba Dyscyplinarna SN i za chwilę SN...to koniec RP.
de facto
8 miesięcy temu
TK to tylko atrapa
asa
8 miesięcy temu
Nie mogla przyjsc bo goscila prezesa na obiadku
ben
8 miesięcy temu
Kulinarne odkrycie prezesa przestraszyło się ze wypłynie ignorancja i niewiedza kuchty
tylko PIS
8 miesięcy temu
PIS do konca ,nie odpuszczajcie musi byc porzadek w kraju
marek
8 miesięcy temu
pis to prawo :-) pisowców :-)
bCZJYTtT
MOHER
8 miesięcy temu
CZY Z PIS LECI JESZCZE PILOT?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić