o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Trybunał Konstytucyjny. Sejm poparł kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego

6
Podziel się

Rafał Wojciechowski został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydaturę poparło 239 posłów. Przeciw było 190 osób. Wstrzymało się 9 parlamentarzystów.

Rafał Wojciechowski - prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego (zdj. arch.)
Rafał Wojciechowski - prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego (zdj. arch.) (PAP, PAP/Tomasz Gzell)
bEpxJfKJ
  • Rafał Wojciechowski został wybrany na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego
  • Prawnik odbierze ślubowanie od prezydenta Andrzeja Dudę

Przypomnijmy: na początku grudnia klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego w tym organie zastąpi Małgorzatę Pyziak-Szafnicką. Jej kadencja w TK upływa 5 stycznia.

Podczas 2. posiedzenia Sejmu posłowie zaaprobowali jego kandydaturę - za głosowało 239 posłów. Przeciw było 190 osób. Wstrzymało się 9 parlamentarzystów.

bEpxJfKL

"Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Rafał Wojciechowski, z rekomendacji Porozumienia został wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Nawet posłowie opozycji doceniali w debacie jego niekwestionowany dorobek naukowy. Dobry wybór" - napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin.

Tym samym parlamentarzyści przychylili się do czwartkowej opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W czwartek Wojciechowskiego poparło 15 członków tego gremium, sprzeciw wyraziło 6 osób.

bEpxJfKR

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za kandydaturą Wojciechowskiego stoi Porozumienie Jarosława Gowina. Sam wicepremier w wywiadach przyznawał, że jego frakcja zgodziła się na wcześniejszy wybór prokuratora oraz byłego posła PiS Stanisława Piotrowicza na sędziego TK w zamian za możliwość powołania kolejnego sędziego TK z własnego nadania. Taki zapis miał się pojawić także w nowej umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Agnieszka Holland na scenie. Tłum skandował Andrzej D.
bEpxJfLm
KOMENTARZE
(6)
Yhy
2 lata temu
Piotrowicza i Pawłowicz powinno się pogonić. Dziwi mnie bierność ludzi. Rządzący robią trasę A ulica milczy...
aza
2 lata temu
Przyszedł do sejmu bo co będzie siedział sam jak kołek w rozpadającym się domu. A tak poprawił sobie samopoczucie i POGONIŁ kundelki do całonocnej roboty.
msa
2 lata temu
BRAWO PREZES.prawdziwi Polacy sa szczesliwi ze Pan dowodzi armia.nie rozumiem tylko dlaczego ci co dzialaja na niekorzysc Panstwa Polskiego ,ci ktorzy doprowadzili do upadku i zaprzedania obcemu kapitalowi ,ci ktorzy zrujnowali gospodarke sa jeszcze na wolnosci.osobiscie czekam na chwile wypelnienia cel w ZK takimi falsyfikatami.jednoczesnie podziwiam Pana cierpliwosc i tolerancje wobec takich ludzi.
bEpxJfLn
to nie HEJT
2 lata temu
Przychodzi tałatajstwo i robi cyrk z sejmu, powinni być surowo ukarani tak aby odechciało im się pajacowania
rosół
2 lata temu
Wczoraj Kaczyński po operacji ze szwami o kulach przyszedł do pracy a ponad 30 posłów opozycji pojechało na urlopy świąteczne(6 dni przed Świętami!). Nawet sam mistrz komedii Bareja tego by nie wymyślił.
schorowany
2 lata temu
Dziś w Polsce skończył się komunizm. W końcu postkomuniści, specjalna kasta w togach nie będą już bezkarni. Brawa dla pisu i pana Kaczyńskiego który chory po operacji o kulach pokazał Polakom że Ci donrze zdecydowali głosując za tą partią.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić