Wróć na
oprac. Adam Styczek
|

Trzech Polaków skazanych za handel ludźmi w Wielkiej Brytanii

17
Podziel się

Trzech Polaków zostało w środę skazanych przez sąd w Leeds na kary więzienia za handel ludźmi i stosowanie współczesnego niewolnictwa. Przemocą zmuszali oni innych Polaków do pracy, pozbawiając ich dokumentów i zarobionych pieniędzy - poinformowała prokuratura.

Uprawiali współczesne niewolnictwo. Polacy stanęli przed sądem
Uprawiali współczesne niewolnictwo. Polacy stanęli przed sądem (Fotolia, Serge Bertasius)
bCYeyRTp

Mężczyźni - 38-letni Robert D., 37-letni Andrzej L. i 19-letni Kewin L. - namawiali rodaków do podróży do Newcastle, obiecując im dobrze płatną pracę, a po ich przyjeździe stosowali wobec nich przemoc, pozbawiali dokumentów i zabierali im znaczną część pensji.

Prokurator Jim Hope napisał w oświadczeniu, że "sposób, w jaki ci ludzie byli traktowani, był szokujący"; podkreślił też, że "każdy aspekt życia ofiar był dokładnie kontrolowany". - Mówiono im, gdzie mogą podróżować i robić zakupy, a każde odstępstwo karano przemocą - dodał.

Jak zaznaczył, ofiary były zmuszane do płacenia wielokrotności czynszu, co było formą haraczu na rzecz ich prześladowców. Ponadto ludzie wykorzystywani przez skazanych nie znają biegle angielskiego i, żyjąc w ciągłym strachu, nie byli w stanie nikomu opowiedzieć o swojej sytuacji.

bCYeyRTr

- Chcemy zapewnić ofiary takiego wykorzystywania, że nie są same i jeśli tylko się do nas zgłoszą, otrzymają pełne wsparcie. Dzięki odwadze świadków prokuratura była w stanie uzyskać ten werdykt sądu - dodał Hope.

Mężczyźni przyznali się do stawianych zarzutów i otrzymali zróżnicowane wyroki: od 12 miesięcy w zakładzie poprawczym do ponad trzech lat więzienia.

Na sześć miesięcy więzienia skazane zostały również dwie kobiety - 34-letnie Maria P. i Agnieszka L. - które przyznały się do oszustwa finansowego. Obie jednak spędziły już w areszcie pół roku, więc zostały wypuszczone na wolność.

W styczniu dwóch innych Polaków - 35-letni Krystian M. i 38-letni Erwin M. - zostało skazanych na sześć lat więzienia za traktowanie kilkunastu Polaków jak niewolników i zmuszanie ich do pracy w magazynach sklepów Sports Direct; również tym ludziom odbierano większości pensji i dokumenty tożsamości.

bCYeyRTx

Z kolei pod koniec maja czterech Polaków zostało skazanych na bezwarunkowe kary pozbawienia wolności od pięciu do dwunastu lat, również za stosowanie współczesnego niewolnictwa.

Mężczyźni - 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. i 45-letni Robert M. - namawiali na przyjazd do Wielkiej Brytanii osoby bezrobotne lub mające kłopoty osobiste, obiecując im dobrze płatną pracę w północno-wschodniej Anglii. Ich ofiary mieszkały stłoczone w ciasnych mieszkaniach o niskim standardzie, a ich zarobki - równowartość płacy minimalnej - wpływały na konta bankowe kontrolowane przez skazanych.

Według Reutera w Wielkiej Brytanii około 13 tys. osób jest ofiarami podobnych przestępstw, polegających na przymusowej pracy, wykorzystaniu seksualnym czy zmuszaniu do usługiwania swym prześladowcom. W 2015 roku wprowadzono nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo, pozwalające między innymi na stosowanie kary dożywotniego pozbawienia wolności.

bCYeyRTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
zc
3 lata temu
Śmieszne kary. Wg mnie minimum 20 lat dla każdego biorącego udział w tym procederze.
Ja
3 lata temu
KEWIN. I wszystko jasne ;-)
Tadek
3 lata temu
Polaków romskiego pochodzenia - czemu tego nie napiszecie ?
bCYeyRTT
ORT
3 lata temu
Najgorszymi świniami dla Polakow ,sa sami Polacy,na Cyprze tez tacy byli.
Wiem
3 lata temu
PO z Polakami to zrobiło. Jaki wyrok?
Najnowsze komentarze (17)
sprawiedliwi
3 lata temu
Dajcie nam ich do celi.
Arek
3 lata temu
Polak Polakowi Polakiem...
POwska prawda
3 lata temu
Czy to nie czasem mąż Ewy Kopacz i jej siostrzeniec?
Mikołaj
3 lata temu
Kara smierci za chandel ludzmi !!!
gość
3 lata temu
Trzech cygańskich borciuchów, a nie Polaków. Proszę sprostować!!!
ORT
3 lata temu
Najgorszymi świniami dla Polakow ,sa sami Polacy,na Cyprze tez tacy byli.
jj
3 lata temu
Wydaje mi się że ci trzej to mają polskie obywatelstwo,a są Romami,takie zdjęcia gdzieś pokazywali i byli dziwni z karnacji
Tadek
3 lata temu
Polaków romskiego pochodzenia - czemu tego nie napiszecie ?
bCYeyRTL
Bolo.Y
3 lata temu
Normalnie ubić jak świnie ! zero szacunku dla ludzi bez szacunku (do innych) i tak samo robić w Polsce bo jest takich w brud takich łysych czopków co myślą że są rambo i są twardzi z kumplami .
wentyl69
3 lata temu
trzech katolickich emigrantów handlowało ludżmi.stop emigracji,czego szukają za granicą?niech wracają do siebie,nie potrzeba na wyspach katolickich oszustów i złodziei.pewnie po socjal pojechali zamiast budować swój kraj....a teraz zamiast katolickich wstaw muzumańskich
olo
3 lata temu
Rodacy
zc
3 lata temu
Śmieszne kary. Wg mnie minimum 20 lat dla każdego biorącego udział w tym procederze.
Joasia
3 lata temu
A skarżymy się na ludzi innych nacji!Wstyd,że hejtujemy innych,jak sami powinni Polacy (niektórzy) wziąć się za siebie i swoje podwórko
anglik
3 lata temu
Oni pewnie z PISu....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić