o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|

Trzęsienie ziemi na Marsie. NASA ujawnia nagranie. Brzmi niesamowicie

0
Podziel się

Sonda inSight zarejestrowała na Marsie coś, co najprawdopodobniej jest trzęsieniem ziemi. Wstrząsy nie okazały się duże, ale dla naukowców to ważne nagranie. A dla laików - naprawdę ciekawe dźwięki.

W ramach misji NASA inSight zarejestrowano trzęsienie
W ramach misji NASA inSight zarejestrowano trzęsienie (NASA)
bDziSIad

Opublikowane na profilu NASA inSight nagranie pozwala wsłuchać się najpierw w marsjański wiatr, a potem w coś, co nazwano marsjańskim trzęsieniem ziemi. I najprawdopodobniej nim jest:

Powyższy materiał jest pierwszym zarejestrowanym przez człowieka dowodem na to, że na Marsie także może dochodzić do trzęsień ziemi. Zarazem to też pierwsze nagranie przedstawiające wstrząs sejsmologiczny na planecie innej niż Ziemia.

bDziSIaf

Według naukowców odkrycie może oznaczać powstanie zupełnie nowej nauki: marsjańskiej sejsmologii. Sonda inSight, oprócz niewielkiego wstrząsu z 6 kwietnia, zarejestrowała też inne ruchy w marcu i kwietniu. Były one jednak zbyt małe, by móc z całą pewnością uznać je za trzęsienia ziemi.

Rzecz jasna analiza i zbieranie danych będzie jeszcze trwało. Jedno jest pewne - sonda inSight dostarcza nam dużo nowych informacji na temat Marsa. Sonda InSight bezpiecznie wylądowała na powierzchni w listopadzie 2018 roku. W grudniu NASA przedstawiła pierwsze nagranie dźwięków z czerwonej planety.

Zobacz także: Zobacz też: Lunares - kosmiczna baza w Polsce
bDziSIaG
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić