Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan
|

Trzy planety podobne do Ziemi odkryte. Naukowcy sprawdzą, czy może tam być życie

29
Podziel się:

Z każdym kolejnym odkryciem dowiadujemy się coraz więcej o tym, co znajduje się poza Układem Słonecznym. Tym razem naukowcy z Uniwersytety Genewskiego odkryli w sąsiadującym systemie gwiezdnym trzy planeta, o masie zbliżonej do Ziemi.

Trzy planety podobne do Ziemi odkryte. Naukowcy sprawdzą, czy może tam być życie
(NASA)

Odkrycie było możliwe dzięki użyciu spektrometrowi HARPS oraz Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO) w Chile. Planety orbitują wokół czerwonego karła YZ Ceti. Znajduje się on w odległości 12 lat świetlnych od naszego układu, w gwiazdozbiorze Wieloryba.

Zobacz także: Tak w kosmosie radzą sobie zwierzaki

Planety krążą w niewielkiej odległości od gwiazdy. Jjak podaje serwis Tylko Astronomia, są to odpowiednio 0,016 AU, 0,021 AU i 0,028 AU (1 AU to około 150 milionów kilometrów). Planeta, która jest najbliżej gwiazdy, posiada około 75 proc. masy Ziemi. Środkowa waży niemal tyle samo, bo posiada 98 proc. masy. Najdalej ustawiona zaś jest cięższa od naszej planety o 14 proc.

Badaczom udało się również ustalić, ile każde ciało niebieskie potrzebuje czasu na pełny obrót wokół gwiazdy. W kolejności od najbliższej to odpowiednio 1,97, 3,06 oraz 4,66 dnia.

Naukowcy spróbują teraz ustalić, czy na planecie istnieją warunki do życia dla bakterii. Na razie nastroje są sceptyczne – czerwone karły nie emitują takiej ilości światła jak nasze Słońce. Tego, czy podobieństwo planet z Ziemią kończy się na podobnej masie, dowiemy się w przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
,.
5 lata temu
Petru lubi podróże ,
sdf
5 lata temu
Jak już znaleźli te trzy planety to proponuję im emigrować na jedną z nich i tam rozpowszechniają te swoje bzdury.
iza z usa
5 lata temu
Co ten Burtan pisal po pijaku ? I jak to wierzyc takiemu w cokolwiek co napisal.
prof doc dr h...
5 lata temu
Trzy planeta? ---> Mówi się 3 planetów!
Wladek
5 lata temu
Tylko trzy a gdzie miejsce dla pozostalych a pisu?
Basia
5 lata temu
Ale fajowa planet. Jest tam tez +500 I bmw dudy?
Lucyna
5 lata temu
Calkiem Mila planet . Niekiedy gwizda ale pozatym urlop przyjemny
Wladek
5 lata temu
Jak to nie ma tam zycia. Pis wydal just tam ustawe +500
lolo
5 lata temu
2 dni na pełny obrót wokół słońca gdzie u nas to 365 dni ? czy może obrót wokół osi .jeżeli wokół słońca to musi am być ciekawy mikser
hmmmm!!!!
5 lata temu
Badaczom udało się również ustalić, ile każde ciało niebieskie potrzebuje czasu na pełny obrót wokół gwiazdy. W kolejności od najbliższej to odpowiednio 1,97, 3,06 oraz 4,66 dnia. A teraz Pełny obrót wokół gwiazdy czy wokół własnej osi ? Bo jak wokół gwiazdy to nie da się na niej zapewne wylądować . Ziemia potrzebuje na to 1 rok to musiałby być perszing galaktyczny.
zdf
5 lata temu
12 lat świetlnych to zbyt daleko, aby dolecieć w ciągu życia jednego człowieka, przynajmniej przy wykorzystaniu obecnej technologii
Jaca1968
5 lata temu
Ciekawostka, bo raczej nikt tam nie poleci.
emerson
5 lata temu
!2 lat świetlnych??? no to co... mam się już pakować, trzeba by ruszać w drogę bo to odrobinę daleko
Arek
5 lata temu
Tytuł artykułu powinien brzmieć: "Trzy planety o masie podobnej do Ziemi odkryte". Czy Wy zawsze (jak i inne media) musicie szukać sensacji...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić