Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

"TSUE blisko decyzji o sankcjach wobec Polski". Chodzi o 2 miliony euro dziennie

47
Podziel się

Według przecieków agencji lobbingowych TSUE może zakazać Polsce wykonywania przepisów powołujących Izbę Dyscyplinarną SN oraz ustanowić zabezpieczenie finansowe w wysokości 2 mln euro dziennie. Te doniesienia albo się potwierdzą, albo mają jedynie przestraszyć Polskę.

Polski rząd ma czas do 13 lutego, by formalnie ustosunkować się do skargi KE
Polski rząd ma czas do 13 lutego, by formalnie ustosunkować się do skargi KE (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bELeNsKZ

Wiceprezes albo prezes TSUE może wydać w poniedziałek postanowienie o tymczasowym zabezpieczeniu - donosi "Rzeczpospolita". Mowa o zakazie wykonywania przepisów powołujących Izbę Dyscyplinarną SN oraz ustanowieniu zabezpieczenia finansowego w wysokości 2 mln euro dziennie.

Polska ma czas do 13 lutego, by formalnie ustosunkować się do skargi Komisji Europejskiej. TSUE jednak nie musi na to czekać - zauważa dziennik. Zwraca też uwagę na to, że nie jest jasne, co by się stało, gdyby ukarany kraj nie chciał uiścić kwot. Jak czytamy, w razie niewykonania wyroku albo opóźnień w jego wykonaniu TSUE może zasądzić ryczałt lub okresowe kary pieniężne.

Od postanowienia ws. środków tymczasowych można się odwołać do składu pełnej izby Trybunału. Choć jest wtedy szansa za zmianę wydanego postanowienia, nie wstrzyma to wykonalności tymczasowego zabezpieczenia.

bELeNsLb
Zobacz także: Zobacz też: "Rząd za to zapłaci". Tomasz Siemoniak o "arogancji" władzy wobec UE

Dziennik, powołując się na opinie ekspertów, podkreśla, że możemy mieć do czynienia z tzw. przeciekiem kontrolowanym. Do Polski dotarły doniesienia o karach, "aby skłonić ją do dobrowolnego zachowania, które umożliwi uniknięcie decyzji o karze".

Rząd czeka na ruch TSUE. Co zrobi?

Co Polska może zrobić w tej sytuacji? Na to pytanie w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odpowiedział prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik rządu RP przed TSUE. - Gdyby w najbliższych dniach, w szczególności w poniedziałek, TSUE miał wydać postanowienie, którego istotną treść znamy z przecieków agencji lobbingowych, to rząd Polski nie ma innego wyjścia, jak odmówić wykonania postanowienia tymczasowego, w szczególności zapłaty zasądzonych kwot - zaznaczył.

bELeNsLh

Co więcej, zdaniem Gontarskiego, polski rząd "powinien szybko wystąpić o zwołanie posiedzenia szefów rządów państw UE, aby przedyskutować reformę Trybunału Sprawiedliwości, bo strona polska nie może się zgodzić na takie procedowanie w Luksemburgu, tym bardziej że o styczniowym wniosku Komisji Europejskiej do TSUE o to właśnie tymczasowe zabezpieczenie też dowiedzieliśmy się wcześniej od agencji lobbystycznej".

Źródło: "Rzeczpospolita" (na podst. opracowania Centrum Europejskiego Natolin)

bELeNsLi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELeNsLC
KOMENTARZE
(47)
nnnn
2 lata temu
Do widzenia unio
gosc
2 lata temu
najpierw sprzedali majątek narodowy,a teraz chcą zniszczyć polskę ,dobić ją.a wszystko chcą zrobić trole i zdrajcy którzy szczują na własny kraj.
gosc
2 lata temu
najpierw sprzedali majątek narodowy,a teraz chcą zniszczyć polskę ,dobić ją.a wszystko chcą zrobić trole i zdrajcy którzy szczują na własny kraj.
bELeNsLD
ru55
2 lata temu
Dopoki beda niemcy i zydzi, nie bedzie spokoju w Europie.
Ggggg
2 lata temu
Portal o2 nie pisz kłamstw i nie rób z ludzi idiotow
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano przez Mossad.
Yntol
2 lata temu
Nareszcie ktoś powsrztyma tą pisowską szarańcze
Pin
2 lata temu
Zdrajcy Polski zacueraja rece ! Ich praca daje plon 😕
nik
2 lata temu
Niech nas ta cała Unia i Tsue cmoknie w czółko.Przedtem ruscy nas straszyli a teraz unia i niemcy.Przeżyliśmy wojnę i socjalizm, przeżyjemy neomarksizm.
marek
2 lata temu
z całą pewnością każdy pisowiec zasługuje na białoruski wyrok :-)
marek
2 lata temu
koniec z pisowskim bezprawiem :-)
Proste
2 lata temu
Dyktatura musi być tępiona.
Nik
2 lata temu
Hehe hehe , dopadną złodzieja.
bELeNsLv
polak
2 lata temu
mamy gdzies te srebniki, nie damy sprzedac wolnosci , sedziowie zlodzieje do paki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić