Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Tunel w Świnoujściu to przy tym podwodny garaż. Finowie kopią 100 km za 65 mld zł

20
Podziel się

Najdłuższy tunel kolejowy świata połączy Helsinki z Tallinem. Stolice - fińska i estońska - zyskają szybkie połączenie. Początkowo koszty budowy szacowano na 9 mld euro. Teraz wiadomo, że będzie to 15 mld euro, czyli 65 mld zł.

Tunel Helsinki - Tallin ma połączyć dwie bałtyckie stolice pod wodą.
Tunel Helsinki - Tallin ma połączyć dwie bałtyckie stolice pod wodą. (FinEstBay Area, Materiały prasowe)
bEJNzalN

Tunel Helsinki-Tallin przebiegać będzie pod dnem Zatoki Fińskiej. Ma być długi na około 100 km, z czego nawet koło 70 km będzie znajdowało się pod dnem morza.

Budowę twórcy projektu motywują koniecznością dalszej rozbudowy metropolii Helsinki-Tallin znajdującej się po dwóch stronach zatoki. W grudniu 2016 r. ogłoszono przetarg na studium wykonalności inwestycji, teraz znalazł się inwestor.

Rzecz jednak w tym, żę będzie musiał wyłożyć więcej pieniędzy. Wygląda na to, że rachunek w postaci 15 mld euro nie robi wrażenia na Chińczykach. To właśnie chiński Touchstone Capital Partners Ltd. pokryje całkowity koszt projektu.

bEJNzalP

Firma budująca tunel - Finest Bay Area Development Oy - poinformowała, że jedna trzecia środków zostanie wypłacona w formie inwestycji private equity.

Tym samym Chińczycy będa mniejszościowym udziałowcem. Pozostałe dwie trzecie tej zawrotnej sumy stanowić będzie finansowanie dłużne. Jak donosi Bloomberg, przed budowniczymi nie tylko przekopanie 100 km.
Inwestycja pociągnie za sobą też konieczność budowy co najmniej jednej sztucznej wyspy.

Rządy Finlandii i Estonii oświadczyły, że będą dążyć do zapewnienia finansowania z Unii Europejskiej, co może zmniejszyć ilość potrzebnego wsparcia od Chińczyków. Touchstone pieniądze będzie przekazywać w transzach w miarę postępu projektu.

Dlatego możliwe są tu pewne zminy, a szczegóły finansowania tego kontraktu będą negocjowane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

bEJNzalV

Przy takiej sumie nasz "narodowy projekt tunelowy" wygląda dość mizernie. Koszt całej inwestycji w Świnoujściu to 900 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 776 milionów złotych.

Droga obejmie odcinek o długości 3,4 km, ale sam tunel będzie miał 1,44 km. Droga ma mieć przepustowość 15-20 tys. aut na dobę. Inżynierem kontraktu budowy będzie konsorcjum Sweco Consulting.

"Ma mieć" i "będzie" są tu jak najbardziej na miejscu, bo trudno znaleźć inwestycje, której start tak często przesuwano. Inwestycja miała wystartować już wielokrotnie, ostatni, odroczony termin był 5 lipca 2018 r. Budowa nie ruszyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJNzamq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Down
3 lata temu
A kiedy ruszy wyciąg z kołobrzegu na kasprowy.
miaaa
3 lata temu
Po co oni to budują przecież u Niemców jest już tyle cudnych rzeczy , a poza tym przecież zniszczą środowisko . Powiedzcie POKO niech lecą na skargę do Brukseli
miaaaa
3 lata temu
Po co oni to budują przecież u Niemców jest już tyle cudnych rzeczy , a poza tym przecież zniszczą środowisko . Powiedzcie POKO niech lecą na skargę do Brukseli
bEJNzamr
on przyv
3 lata temu
Nim to prawie trudno.
PATRYJOTA
3 lata temu
A co ten lewacki pismak ma jakiś problem to niech się zgłosi do PO i zapyta dlaczego sprzedali Kraj i dla czego nie wybudowali tego tunelu dawno ,odpowiedz jest prosta trzeba było kraść i na nic nie było pieniędzy
pisiolud
3 lata temu
A może z Elbląga do Helsinek?
iceman
3 lata temu
jaki kraj, takie inwestycje...
przynajmniej
3 lata temu
wiedzą co robią...
uifyufuyty
3 lata temu
Pieniądze na tunel do Świnoujścia pójdą na 500+ !
ciekawe
3 lata temu
Ciekawe że Unia martwi się o 1.5 km przekopu Mierzei Wiślanej a tam 70 km i wyspa sztuczna na środku zatoki.
tomi
3 lata temu
Via Carpatia do Estonii nabierze jeszcze większego znaczenia gospodarczego.
Adam
3 lata temu
Ale co ma piernik do wiatraka? Mamy wykopać 200 km tunel w Świnoujściu...?;D Bo nie rozumiem? Jakieś wyścigi? Mentalność pismaków ostatnio jest taka: co polskie: obrzydzić, co "zachodnie", "zagraniczne" : normalnie cuda świata ;D
Dobrze
3 lata temu
Ruskie już protestują,zaproszą jeszcze obrońców kornika,może od naszego przekopu się odczepią.
bEJNzamj
wężownik
3 lata temu
tym tunelem ostatni biali europejczycy będą uciekać przed islamem z skandynawii
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić