o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Maciej Deja
Maciej Deja
|

Turcja. Erdogan oficjalnie zwycięzcą wyborów

7
Podziel się

Wybory w Turcji rozstrzygnięte już w pierwszej turze. Według oficjalnych wyników Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 procent głosów. Jego kontrkandydat Muharrerm Ince zajął drugie miejsce z wynikiem 30,7 poparcia.

Erdogan sięga po pełnię władzy w Turcji
Erdogan sięga po pełnię władzy w Turcji (PAP)
bDYIwdTV

Jak donosi turecka komisja wyborcza, frekwencja wyniosła aż 87 procent. Recep Tayyip Erdogan o swoim zwycięstwie był przekonany już w niedzielę. Oficjalne wyniki potwierdziły to w nocy. W przemówieniu ze swojej rezydencji w Stambule Erdogan zapowiedział walkę z terroryzmem i dalsze wyzwalanie ziem syryjskich, "by uchodźcy mogli bezpiecznie wrócić do domu".

Początkowo wybory były zaplanowane na listopad przyszłego roku. Erdogan zdecydował się jednak je przenieść, ze względu na pogłębiające się problemy ekonomiczne kraju. Wyborcy głosowali nie tylko na głowę państwa, ale wybierali rządzące ugrupowanie. Tu też zwycięzcą okazał się obecnie urzędujący prezydent i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. W koalicji z Nacjonalistyczną Partią Działania uzyskała 53,61 procent poparcia.

bDYIwdTX

Tym samym ustrój Turcji zmienia się z parlamentarnego na prezydencki. Kompetencje Erdogana wzrosły po tym referendum z 16 kwietnia 2017 roku. To on, zamiast premiera będzie stał na czele rządu. Komentatorzy nazywają tę zmianę wprost - Erdogan sięga po sułtańskie uprawnienia.

Zobacz także: Zobacz też: Żakowski w "Bitwie redaktorów": Komisja nie dba o interesy Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYIwdUy
KOMENTARZE
(7)
Ani
3 lata temu
Brawo gratuluję zwycięstwa jesteśmy z panem
Pis
3 lata temu
A to nie kaczor wygrał tak w fakcie pisali
asee
3 lata temu
Turki trzymają się mocno ,słuchają się swojego "Ataturka" i nie dają sobie w kaszę dmuchać nikomu, ani Niemcom ,ani innym.
bDYIwdUz
marek
3 lata temu
niewygodnych pozamykali lub zabili i wybory wygrane :-) u nas tez tak będzie :-)
ang.
3 lata temu
wole 10 Zydow niz 1Muslima
Akt 447
3 lata temu
Brawo Erdogan, takich przywódców nam potrzeba, jak zlikwidujesz mosad to Turcja będzie całkowicie wolna. Przyjedz do nas bo żydzi masowo przeprowadzają się do nas
Miś
3 lata temu
Osmańskie królestwo goni też pisowcow
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić