o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|

Turcja szantażuje NATO. Polska dostanie rykoszetem

13
Podziel się

Turcja zablokuje zatwierdzenie NATO-wskich planów obrony Polski, jeśli bojówki syryjskich Kurdów nie zostaną uznane za organizację terrorystyczną. - To zagrywka skierowana przeciwko Ale dostaje się nam, bo to wygodny cel - komentuje płk Piotr Łukasiewicz, były dyplomata.

Recep Erdogan i Andrzej Duda
Recep Erdogan i Andrzej Duda (PAP)
bDZTDcYB

Tureckie ultimatum zaskoczyło wielu dyplomatów w NATO, przygotowujących się do szczytu NATO w Londynie i 70. rocznicy istnienia sojuszu. Jak donosi Reuters, przedstawiciele Ankary postawili sprawę jasno: Turcja nie podpisze się pod przygotowanymi już planami obrony wschodniej flanki NATO na wypadek, jeśli Sojusz de facto nie przyzna Turcji racji w jej interwencji przeciwko kurdyjskim bojówkom w Syrii.

Turcja chce, by państwa NATO uznały Powszechne Jednostki Ochrony za organizację terrorystyczną. Argumentuje, że YPG -siła, która w największym stopniu przyczyniła się do zniszczenia kalifatu ISIS w Syrii - to syryjska odnoga Partii Pracujących Kurdystanu. Ani polski, ani turecki MSZ nie odpowiedział na pytania w tej sprawie. Wiadomo jednak, że ruch Turcji wywołał po stronie polskiej oburzenie.

Co oznacza on w praktyce?

bDZTDcYD

- Nie wiemy do końca, o które plany chodzi. Czy chodzi o realizacje postanowień wzmocnienia wschodniej flanki NATO z poprzednich szczytów, czy o tzw. plany ewentualnościowe, które są absolutną podstawą. Z pewnością jednak Turcja chce się w ten sposób odegrać na Francji i Wielkiej Brytanii, które krytykują jej politykę w Syrii - mówi WP płk Piotr Łukasiewicz, ekspert ds. bezpieczeństwa i były ambasador RP w Afganistanie. - Ankara wybrała sobie na cel plany wobec Polski, bo jest to dostatecznie "łagodny" ruch, by nie podważać fundamentów NATO, ale jednocześnie wystarczająco medialny, by wywołać efekt. Niestety, to pokazuje też trochę jaką wagę mają polskie interesy - dodaje.

Trudny szczyt NATO

Manewr Ankary dodatkowo psuje już i tak bardzo napiętą atmosferę przed szczytem NATO 3-4 grudnia w Londynie. Spotkanie, które miało uświetnić 70. rocznicę powstania sojuszu, może w praktyce tylko naświetlić podziały wewnątrz organizacji.

Przed turecką interwencją, wielkie kontrowersje na temat przyszłości Sojuszu wywołał prezydent Francji Emmanuel Macron, który w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" ogłosił, że NATO jest w stanie "śmierci mózgowej". Głównym obiektem krytyki Macrona - obok Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - była właśnie Turcja i jej postawa w Syrii, sprzeczna z interesami Sojuszu. Francuz stwierdził też, że nie wie, czy artykuł V Paktu Północnoatlantyckiego - fundament Sojuszu - nadal obowiązuje.

bDZTDcYJ

- Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niepewność wokół tego, co powie Trump, którego stosunek sceptyczne podejście do NATO jest znane. Zapowiada się, że to będzie taki szczyt, który wszyscy będą chcieli tylko przeżyć. I sukcesem będzie, jeśli nie dojdzie tam do żadnej awantury - mówi Łukasiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZTDcZe
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(13)
afrykaner
rok temu
onegdaj powiedział polski genialny strateg antoś maciorewicz że Polskę obroni wiara i modlitwa,mamy potężną armię kapelanów więc wkropimy każdemu kropidłami.
KB
rok temu
Bez Atomu każde Państwo się nie liczy . Broń Atomowa gwarancją bezpieczeństwa a nie obietnice innych że nam pomogą.
zxc
rok temu
Tyle są warte koneksje z Jankesami!!!!!!!!!!!!!
bDZTDcZf
Gość
rok temu
Jakie to oczywiste, że terroryści pochodzą z krajów muzułmańskich. Muzułmańska Turcja próbuje szantażu, nie rozumianej przez nas dyplomacji. Podobnie działa Rosja, Chiny, Korea Płn. I co najciekawsze, jest to bardzo skuteczna metoda.
Mag
rok temu
Turcja jako jedyne państwo od wieków politycznie darzyło Polskę szacunkiem. Teraz ktoś do granic możliwości wyprowadził ich z równowagi.
txt
rok temu
Turcja i tak zdradzi NATO i spaskudzi się z sowietami. Oby w porę się zorientowano.
Anna
rok temu
Gospodarka w Turcji z 111 miejsca na świecie do 16 miejsca na świecie
Hania
rok temu
Turcja to świetny kraj , kraj sukcesów i kraj pracowitości
Anna
rok temu
Turcja z 111 miejsce na świecie do 16 miejsca na świecie - gospodarka
Adam
rok temu
Ale media ukierunkowane tu !!!!
Ewa
rok temu
Temu tureckiemu"sułtanowi"dokładnie się już mózg zlasował...
wania
rok temu
Nas już nikt nie wyrwie z amerykańskiej orbity będziemy tam krażyć do końca świata.
Obiektywny
rok temu
Powinniśmy mieć arsenał nuklearny. Nikt nie odważy się zaatakować państwa mającego broń atomową, bo wtedy nie byłoby zwycięzców tylko sami zwyciężeni.
bDZTDcYX
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić