o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Turcja zaatakowała Syrię. Na miasto Ras al-Ajn spadły bomby

7
Podziel się

Tureckie lotnictwo rozpoczęło naloty na siły kurdyjskie w północnej Syrii. F-16 zbombardowały miasto Ras al-Ajn. Rozpoczęcie wspólnej operacji wojskowej z Syryjską Armią Narodową potwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Turcja zaatakowała terytorium Syrii kontrolowane przez Kurdów. Na miasto Ras al-Ajn spadły bomby
Turcja zaatakowała terytorium Syrii kontrolowane przez Kurdów. Na miasto Ras al-Ajn spadły bomby (Getty Images, Ibrahim Toprak/Anadolu Agency)
bDYPupYR

"Operacja Źródło Pokoju" rozpoczęła się się w poniedziałek. Tureccy przywódcy przekonują, że jej celem jest wyparcie terrorystów z północnej Syrii. Tereny te pozostają pod kontrolą kurdyjskich oddziałów, są też schronieniem dla uchodźców z reszty terytorium Syrii.

Kurdowie alarmują, że tureckie siły ostrzelały obiekty cywilne. Tureckie myśliwce ostrzelały cele w mieście Ras al-Ajn. Stało się to na kilkadziesiąt godzin po tym, jak ich amerykańscy sojusznicy wycofali swoje wojska z regionu.

Prezydent Donald Trump zagroził, że "zniszczy turecką ekonomię", jeśli ta przekroczy granice. Rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji odbył też Władimir Putin. Szef tamtejszego MSZ przekonuje, że operacja odbywa się zgodnie z prawem międzynarodowym.

bDYPupYT

Turcja zaatakowała Syrię. Na miasto Ras al-Ajn spadły bomby

BBC przypomina, że Kurdowie kontrolują więzienia, w których przetrzymywani są dżihadyści z Państwa Islamskiego wraz z rodzinami. Nie wiadomo, jaki czeka ich los po wkroczeniu sił tureckich.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przekonuje, że celem misji jest zapobiegnięcie utworzenia "korytarza terroru" wzdłuż południowej tureckiej granicy oraz "przywrócenie pokoju". Jak dodał, spójność terytorialna Syrii zostanie zachowana, a lokalne społeczności zostaną uwolnione od terrorystów.

bDYPupYZ
Zobacz także: Zobacz też: Wielka mobilizacja w Izraelu

Erdoğan chce też utworzenia kilkudziesięciokilometrowej "strefy bezpieczeństwa" wzdłuż tureckiej granicy. Mieliby tam zostać rozlokowani syryjscy których ponad 3,5 miliona przebywa w Turcji.

bDYPupZa

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYPupZu
KOMENTARZE
(7)
Polak
2 lata temu
Turcja chce uwolnienia swoich braci z ISIS z więzień.. to jest cel ataku. Mam nadzieję że Kurdowie pierwsze ich oświeca.
Andrzej
2 lata temu
Rudy łeb z polskimi sojusznikami zrobi podobnie na wciska starego sprzętu a w razie konieczności oleje
tak
2 lata temu
kurdowie się w walce z isis napracowali a teraz...……….17 września jak zsrr wchodzilodo Polski to tez tylko po to żeby wziąć w obrone swoja ludność a zostali do 89
bDYPupZv
Omomom
2 lata temu
Niech Chiny i Rosja zrobi porządek z USA
Ehhh
2 lata temu
No i po co to wszystko???? Mało Syria dostała po D......???
Omg
2 lata temu
Niech Chiny i Rosja zrobi porządek z USA
13
2 lata temu
od Tureckiej dyktatury i POwskich złodziejaszków bron nas Panie Boże
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić