REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 15 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Maciej Deja10.07.18 (08:15)

Turcja. Zięć Erdogana nowym ministrem skarbu finansów

​Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował nowego ministra skarbu i finansów. Został nim Berat Albayrak, który jest jego zięciem.
AP/Fotolink/East News / East News

Erdogan ogłosił swoją decyzję kilka godzin po tym, jak został zaprzysiężony przez turecki parlament na kolejną kadencję. Zgodnie z nową konstytucją, przyjętą przez Turków w referendum z kwietnia 2017 roku, jego kompetencje będą znacznie większe, a ustrój kraju zmieni się na prezydencki.

Erdogan będzie mógł m. in. bez zgody parlamentu tworzyć nowe ministerstwa i powoływać ministrów, a także odwoływać urzędników. Prezydent zapewnia, że nowy ustrój jest niezbędny do utrzymania wzrostu gospodarczego, a także zapewnienia Turkom bezpieczeństwa w obliczu gróźb przewrotów wewnętrznych oraz zagrożeń ze wschodu i południa.

REKLAMA

Zięć Erdogana, 40-letni Berat Albaytak, był dyrektorem w wielobranżowym Cakir Holding, a przez trzy ostatnie lata pełnił funkcję ministra energii i zasobów naturalnych. Jak zauważają zachodnie media, jego nominacja może osłabić niezależność banku centralnego. Kilka godzin po jej ogłoszeniu kurs liry tureckiej spadł o 2 proc.

Zobacz także: Miller w programie "Tłit": miłe słowa Jaggera o Sądzie Najwyższym

24 czerwca Erdogan po raz drugi z rzędu wygrał wybory prezydenckie, a jego partia AKP (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju) zapewniła sobie większość w parlamencie. Jego przeciwnicy zarzucają mu, że prowadzi kraj na ścieżkę autorytaryzmu i odsuwa Turcję od świeckich wartości, demokracji i wolności słowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij